Tarihi Şehir Viyana’nın Sarayları / Sera Yıldız

haftasonuyurtdisi.com gezi yazıları bölümünün bu ayki konuk blog yazarı Sera Yıldız. Viyana Sarayları ile ilgili izlenimlerini bizimle paylaşıyor .

 

Yine bir bayram tatili kaçamağı olarak izin harcamadan nereye kaçabiliriz diye düşünürken seçimimizi bu sefer daha önce çok güzel vakit geçirdiğimiz Prag ve Budapeşte’nin kardeş şehri Viyana’dan yana kullandık. Özellikle Viyana’nın sarayları ve tarihi dokusu bizde muazzam bir heyecan yarattı.
2 yarım 2 tam günde biraz koştura koştura olsa da resmen müze gibi bir şehirde şahane vakit geçirdik. Yetti mi peki? Tabi ki hayır. Viyana için ikinci bir seyahat planı yapmak için kolları hemen sıvamalıyız!

Viyana’nın Sarayları öncesinde

Şehir Hakkında Kısa Notlar
Vize gerekiyor mu? : Evet. Schengen vizenizin olması şart.
Para Birimi : Euro
Havalimanı Adı : Vienna International Airport (VIE) – Schwechat
Havalimanı ve şehir merkezi arası ulaşımı nasıl sağlarım? : Bunun için tamamen size ve bütçenize bağlı 3 farklı seçeneğiniz var.
Taksi : 40100 firmasının taksilerine binerek sabit fiyat olarak 36 Euro karşılığında şehir merkezinde bulunan otelinize gidebilirsiniz.
Tren: Tren için de aslında 2 seçeneğiniz var. Burada süre bakımından tercih yapabilirsiniz
• 30 dakikada kişi başı tek yön 4,40 Euro’ya S-Bahn metrosu
• 15 dakikada kişi başı tek yön 12 Euro’ya hızlı tren konseptli CAT treni ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.
Otobüs: Bu seçenek için süre bilgisi veremiyorum ancak biletinizi gidiş dönüş almanız durumunda 13 Euro’ya ulaşım işini çözmeniz mümkün.
İstanbul üzerinden tahmini uçuş süresi nedir? : ortalama 2 saat. Bu yüzden uçuşlar hep aktarmasızdır.
Türkiye ile arasındaki saat farkı ne kadar? : Viyana 2 saat geri.
Şehir içinde ulaşımı nasıl sağlarım? : Biz bu sefer Vienna Pass almayı tercih ettik. Vienna Pass içerisinde bir çok atraksiyona ücretsiz giriş yapmanızı sağlayan bir kart. Aslında gezmek istediğiniz yerlerin ücretleri ile karşılaştığınızda bizim gibi müze ve katedralleri gezmeyi seviyorsanız oldukça kârlı. Ancak sadece park bahçelerde oturacağım bina gezmeyi sevmem ve her yere yürürüm derseniz hiç gerek yok bu işe girmeye.
Kişi başı 85.00 Euro’ya 2 günlük Vienna Pass aldık. Zaten 32 Euro’su 2 günlük Hop on-off otobüslerine ait. 2 gün boyunca toplamda 9 farklı rota’da gezebilirsiniz. Bu 9 rotanın içerisinde Danube nehri turu, at arabası turu ve yürüyüş turları da dahil üstelik.
Satın almak, atraksiyonların listesine göz atmak ve detaylı bilgiler için Vienna Pass internet sitesine girebilirsiniz.
Konaklama konusunda nereyi tercih ettim? : Bizim kaldığımız Pension Dr. Geissler inanılmaz şirin ve temiz bir oteldi. Ayrıca merkeze tamamen 5 dakika mesafede ve her yere yürüyebileceğiniz sessiz ama tekin bir sokaktaydı. Kendi sitelerinden direk rezervasyon yapmanız durumunda konaklama sonunda ödemeyi yaparken %30 daha indirim yapıyorlar. Ayrıca Vienna Pass kullanmak istemezseniz de gitmek istediğiniz atraksiyonlar için biletleri direk resepsiyondan almanız durumunda yine normal fiyat üzerinden indirim yapıyorlar.

Viyana Sarayları
Viyana’nın Sarayları – Kışlık Saray / Schlöss Hofburg

Kışlık saray şehrin simgesi St.Stefan Katedrali’nin olduğu meydanın sonunda gayet merkezi bir yerde. Seyahatiniz boyunca milyon kere önünden,arkasından, içinden geçmeniz muhtemel. Ancak detaylıca gezmek için de vaktinizi ayırmanıza değecek güzellikte bölümlere sahip.

Bugün en sevdiğim ay Haziran’ın son günü. En güzel başlangıçlar ve bitmesi gerekenler hep Haziran’da oluyor bence, nedense. Bu sene de çok şükür şaşırtmadı. Daha güzel başlangıçlar sizin olsun umarım🙏🏻 Şimdiden mükemmel bir Temmuz ayı diliyorum🤗 . Happy saturday everyone, hope you have a wonderful day!🌼 . #piecesofserainvienna #vienna . #geziblogunuz #yolaciktv #erenergunofficial #gezginkadinlar #gezenkadinlar #geziolog #gezginyaşamlar #gezgingençler #gezginguru #photographclub #gezegenigezenler #filgezi #kadrajimizdan #tatilvagonu #gezitta #gencgezginler #gezittadergi #gezgelsen #gezmeklazimm #bugunnereyegidelim #kesfegelcom #tatilvagonu #gezittakeşfediyor #gezilesiyer #cokgezenlerkulubu #yolacikyolacik #momondotürkiye #milliyetrota #hurriyetseyahat

A post shared by Sera💛 (@piecesofsera) on


• Imperial Silver Collection
o Sarayda kullanılan gümüş tabak,çatal,çanak vb diğer eşyaların sergilendiği bölüm. Tabak çanağı görüp ne yapıcam demeyin hiç, o kadar güzel ve orijinal nesneler var ki ağzım açık kaldı gezerken. Zaten ben çok severim böyle mozaik desenlerdir, gümüşlerdir, kaselerdir o yüzden sizin de bu gibi görsel sanatlara ilgiliniz varsa bence kesinlikle ziyaret etmelisiniz.
o Ayrıca siz de benim gibi gezerken öyle hiç bir şey anlamadan gezmeyi sevmiyorsanız da sesli rehber alarak hem gezip hem güzel bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu duruma göre bu bölümü gezme süreniz 20 ile 40 dakika arasında sürecektir.

• Sisi Museum
o Franz Joseph’in biricik eşi Elisabeth Sisi konseptli müzede, Sisi’nin giydiği kıyafetler ve yaşamına dair diğer bütün detayları bulabilirsiniz. Sevgili Sisi “Ekmek yoksa pasta yesinler” sözünün sahibi ünlü Maria Antoinette’in kızı dersem akılda daha kalıcı olur sanırım.
o En önemli özelliği ise dillere destan ince belinin anoreksi oluşundan kaynaklanması. Gördükten sonra da hakikaten var ile yok arası bel kısmına hayretler içerisinde bakakaldım diyebilirim. O kadar kötü beslenmeye rağmen upuzun gür saçlarına da ayrıca şaşırdım. Yememiş içmemiş saçlarını uzatmış gerçekten. (Yok hayır hiç kıskanmadım!)
o Bu bölüm de tam anlamıyla gezinizi tamamlayabilmek adına ortalama yarım saat sürecektir. Zamanınızı ona göre planlamanız çok önemli. Sonuçta Viyana’nın Sarayları kocaman ve gezilecek bölüm çok!

• Imperial Apartments
o Joseph ve Sisi’nin yaşadığı bu alanda günlük yaşamları hakkında detayları görebilirsiniz. Aslında bu alan da kendi içinde 2 bölümden oluşuyor ama tek biletle giriş yapabilirsiniz.
o Yine ortalama iki bölüm için yarım saat ayırmanız gerekecektir. Tabi keyif sizin isterseniz tüm günü sarayda da harcayabilirsiniz.

 

• Spanish Riding House
o Kış binicilik Okulu
o Sarayın en sevdiğim bölümü sanırım. Dönemsel olarak farklı saatlerde günlük Özel Eğitimli atların gösterimi yapılıyor. Gösteriler 70 dakika sürüyor.
o Pazartesi-Cuma her sabah 10:00’da sabah egzersizleri yapılıyor. Hafta sonları da 11:00’de performans gösterileri oluyor. Sabah egzersizleri Vienna Pass kullanmazsanız 15 Euro, performans gösterileri ise Vienna Pass kullansanız bile minimum 25 Euro’dan başlıyor.
o Ben performans gösterisine bilet aldım büyük bir heyecanla ama tabi Euro alıp başını gittiği için alt kısımda ayakta durulan en ucuz bileti almıştım. Şansımın yaver gitmesi ve görevlilerden Daniel’ın yardımı ile şov başlayınca üst katta oturarak izleyebildim.
o Ancak iyiki de daha pahalı bir bilet almamışım. Belki de benim beklentim çok yüksekti ve hayal kırıklığı yaşadım ancak gösteri verdiğim 25 Euro için yeterli olduğunu hiç düşünmüyorum. Bu sebeple böyle bir gösteri izlemeyi çok isterseniz sabah egzersizlerini tercih edin, onlar daha atraksiyonlu oluyor, en azından uykunuz gelmez, güzelim Viyana’da modunuz düşmez.

• Butterfly House
o Kelebekler evi
o Her gün 09:00 – 17:30 arası ziyaret edebilirsiniz
o İçerisi adı üstünde kelebeklerle dolu, harika renkli kelebekler! Onları besleyebilir, güzel resimlerini çekebilir ve harikalar diyarında gibi hissedebilirsiniz.

Viyana’nın Sarayları – Yazlık Saray / Schlöss Schönbrunn

Maria Antoinette’in annesi Maria Theresia’nın yazlık sarayı şehir merkezinden biraz uzak bir lokasyonda. Hop on-off ile gidecekler Sarı turda 28 numaralı duraktan ulaşım sağlayabilirler. Diğerleri için ulaşım seçenekleri; metro ile U4 hattı üzerinden Schönbrunn durağında inmek, tramvay ile 10 ve 58 numaralı duraklarda inmek ya da 10A numaralı otobüs ile ulaşım sağlamak.
Her gün 08:30 – 17:30 arası sarayı ziyaret edebilirsiniz. Geziniz sırasında tur almak isterseniz 22 odalı Imperial Tur veya daha geniş kapsamlı yani 40 odalı Grand Tur’u tercih edebilirsiniz.
Bizim Vienna Pass biletimize 40 odalı Büyük Tur dahildi. Keyifli tüm sarayı oda oda gezdik. En merak ettiğim saray da bu saray olduğu için çok keyif aldım. Daha önce bahsettiğim gibi de sesli rehberlerimizle gezerken bir çok şaşırtıcı bilgi edinebildim.
Bu şekilde odaları gezerken boş boş ne güzelmiş demektense mesela o masanın üstündeki kağıtlar ne, bu oda neden bu renk, bu odada neden hiç cam yok gibi küçük ve güzel detayları öğrenmek gezimin daha keyifli olmasına yardımcı oldu.
Ayrıca yazlık saray çok büyük bir alana kurulu olduğundan ana bina dışında ziyaret edebileceğiniz diğer saray bölümlerini de aşağıda listeliyorum :

• Gloriette ( Zafer Takı )
o Kanatlarla çevrili kemerli bir bina ve tepesindde bir imparatorluk kartalı ile Gloriette’in iç salonu da 19. yüzyılda yemek odası olarak kullanılmış. Ancak şimdi misafirlere açılan hoş bir kafesi var.
o Sarayın tepeden etkileyici fotoğraflarını çekmek için mükemmel olan bu eşsiz nokta çimenlere oturup dinlenebilirsiniz. Çünkü bu tepeye çıktın sonra biraz soluklanmanız gerekebilir, ancak her adımınıza değecektir!

• Imperial Carriage Museum ( At Arabaları Müzesi)
o Aslında Taşıma Müzesi olarak geçen bu müzede imparatorluk ailesinin kullandığı lüks araçları görebilirsiniz.

• Maze Gardens ( Labirent şekilli bahçeler )
o Bahçeler aslında 3 bölümden oluşuyor.
o Labirent, genç ve yaşlılar için oyunlarla dolu ve eğlenceli bir bölüm. Günter Beltzig tarafından tasarlanan Labyrinthikon oyun parkı, her yaştan herkesin deneyebileceği bir oyun alanı.

• Palmen Haus ( Palmiyeler Evi )
o 1882 yılında inşa edilen Palmiye Evi, sayısız Akdeniz, tropik ve subtropikal bitkiye ev sahipliği yapıyor.
o 113 metrelik bir uzunluğa sahip ve pasajlarla birbirine bağlanan bir merkezi bölüm ve iki alt yan bölümden oluşuyor. Bölümlerin her biri farklı bir iklim bölgesine sahip. Bunlar soğuk, ılıman ve tropikal bölge olarak da adlandırılabilir.
o Bitki ve farklı çeşit çiçeklere ilginiz var ise mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum.


• Children’s Museum ( Çocuk Müzesi)
o Siz sarayın keyfini çıkarırken çocuklu aileler için çocuklarının da keyifle gezecekleri bu müze, çocukların Avusturya İmparatorluğu döneminde hem sarayın içinde hem de Viyana’nın daha fakir mahallelerinde yaşadıkları zamanları anlatıyor.
o Ancak bu müze farklı sezonlarda farklı zamanlarda açık oluyor. Bu sebeple gitmeden önce buradan kontrol etmenizi öneriyorum.

• Zoo ( Hayvanat Bahçesi )
o Viyana Hayvanat Bahçesi dünyanın en eski hayvanat bahçesi ünvanına sahip.
o 500’den fazla hayvan türü ve bugüne kadar sahip olduğu tarihi cazibesi ile türünün en iyi ve en modernlerinden biri olarak kabul edilir.
o Hayvanat bahçesi için yazlık sarayın dışında ortalama minimum 1 gün ayrılması gerektiğinden ben gezme şansı bulamadım, bu sebeple bir öneride bulunamıyorum. Her ne kadar hayvanat bahçeleri konusunda pek olumlu düşüncelerim olmasa da en azından hakkında bunca güzel yorumlar alan bu mekanı görmek isterdim. Ancak siz de detaylarla ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.

• Apple Strudel Show
o Viyana’nın en ünlü tatlılarından biri elmalı strudel. En eski strudel tarifi 1696’ya dayanıyor.
o Her saat başı yeni bir gösteri ile Café Residenz’deki imparatorluk fırınında ünlü Elmalı turta yapımını izleyebileceğiniz bu show sonunda orijinal tarifi de alıp dönüşte evde deneyebilirsiniz!
o İlk show 10:00 son show 17:00’da

Viyana’nın Sarayları – Schlöss Belvedere

Belvedere, dünyanın en güzel ve en önemli müzelerinden biri olmakla beraber Viyana’nın da en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.
Aslen İmparatorluk Şehri’nin dışındaki üzüm bağlarında yer alan, benzersiz bir barok bahçe ile birbirine bağlanan iki Belvedere sarayı, Savoy’un yazlık rezidansı olarak inşa edilmiş.
1717-1723 yılları arasında inşa edilen Yukarı Belvedere (Upper), bir tepenin üstünde, çevredeki alanın üzerinde ve Viyana’nın muhteşem manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Geniş ve hafif eğimli bir parkın alt ucunda, 1714-1716 yılları arasında inşa edilen Aşağı Belvedere (Lower) yer alıyor.
Diğer sarayların aksine artık daha çok müzeye çevrilmiş olan bu iki saray binası, iki bina arasındaki bahçesi ve tabiki ünlü The Kiss tablosu için gelmeye değer. Ancak tam anlamıyla bir Saray deneyimi için diğer 2 sarayı tercih etmek isteyebilirsiniz.
Saraylara bir çok şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

• Upper Belvedere:
o Tramvay O, 18: Quartier Belvedere durağı
o Tramvay D: Schloss Belvedere durağı
o Hop on-off : Sarı tur : Schloss Belvedere durağı
• Lower Belvedere:
o Tramvay 71: Unteres Belvedere
o Tramvay D, 2: Schwarzenbergplatz
o Hop on-off : Sarı tur : Schwarzenbergplatz durağı

Viyana sarayları ile ilgili tüm sorularınızı ve yorumlarınızı yazarımıza instagram sayfası üzerinden iletebilirsiniz. @piecesofsera

 

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>