Gezgin Röportajları / @seyyahteachers

Ekim ayındaki bir diğer konuğumuz İstanbul’dan öğretmen çiftimiz Samet Bey ve Nurcan Hanım. Yurt dışı gezilerine başlayalı henüz 2 yıl bile olmamasına rağmen bu kısa süreye 8 ülke sığdırmışlar. Gezilerine yoğun bir şekilde devam ediyorlar ve güzel anılarını  seyyahteachers  instagram hesaplarından güncel olarak paylaşıyorlar. Arzu ederseniz bu çiftimizi kısaca tanıyalım : Keyifli okumalar….

1. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar ben Samet 1984 yılında Kırklareli Lüleburgaz’da doğdum.İlk ve orta Öğrenimimi  Lüleburgaz da , lisans eğitimimi Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde tamamladım.Şuan İstanbul’da bir devlet ortaokulunda İngilizce öğretmenliği yapıyorum.

Eşim Nurcan 1985 İstanbul doğumludur.İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da,lisans eğitimini de Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik bölümünde tamamladı ve şuan İstanbul’da bir devlet lisesinde Matematik öğretmenliği yapıyor.

Kırklareli Lüleburgazlıyım, eşim ise Aydınlı.Gezmeyi,görmeyi,yeni yerler keşfetmeyi,farklı kültürleri yakından tanımayı seviyoruz.Eşimle yurt dışı seyehatlarimize 2017 yılında başladık şuana kadar 8 ülke pek çok şehir gördük ve artık her fırsatta yeni ülkeler ve şehirler görmeye kendimizi adadık.

@seyyahteachers – Roma

 

En güzel haftasonu yurtdışı destinasyonları ve renkli fotoğraflar için bizi  @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

 

2. Birlikte yolculuk maceranız ne zaman başladı , ilk seyahatiniz nereye olmuştu?

Birbirimizi tanıdığımız andan itibaren seyahat maceralarımız başladı diyebiliriz.Kafa yapısı olarak ikimizde ultra lüks olsun en iyi olsun anlayışı değilde,elimizdeki bütçe ile ne kadar çok yer görebiliriz,hangi kültürleri tanıyabiliriz anlayışında olduğumuz için seyahatlerimizde pek bir sıkıntı yaşamıyoruz.İlk seyahatimiz Tuna nehrinin incisi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye olmuştu.

@seyyahteachers  – Prag

 

3.Gideceğiniz destinasyonu seçerken hangi özellikler ağır basar? Arkelojik zenginlikler , Doğal güzellikler, ülkenin medeniyet seviyesi, 
alışveriş imkanları   vs ?

Gideceğimiz yerleri seçerken o yerin kültürel miras varlıklarına,destinasyondaki konaklama  çeşitliliğine,toplu taşıma imkanlarına,fiyatların seviyesine,ülkenin medeniyet seviyesine,yerel halkın turizm ve turistlere karşı bakış açısına,destinasyonun imajına ( daha önce oraya seyahat etmiş kişilerin sahip olduğu tüm bilgi, izlenim, önyargı ve duygusal düşüncelerin tümü) bakıyoruz.

 

4. Seyahatlerinize Turlarla mı çıkarsınız yoksa tüm yolculuğu ve konaklamaları  A dan Z ye kendiniz mi dizayn ediyorsunuz? 
Seyahatseverlere hangisini tavsiye edersiniz. Neden?

Seyahatlerımızı en ince detayına kadar kendimiz organize ediyoruz.İlk olarak rotamızı belirliyoruz ve uçak biletlerini araştırmaya başlıyoruz tabi bu en az 3-4 ay önceden olması gerekiyor.Uçak biletlerini hallettikten sonra seyahatimizde hangi şehirde kaç gün kalacağımıza detaylı araştırmalar sonucunda karar veriyoruz.Daha sonra booking üzerinden kalacağımız yerleri belirliyoruz bunun içinde en önemli kriterimiz fiyat-fayda dengesi daha önce de söylediğimiz gibi amacımız elimizdeki bütçe ile çok yer görebilmek.Daha sonra gideceğimiz ülkenin şehirlerarası transferlerini ayarlıyoruz.Bunun içinde yine detaylı araştırmalar yapıyoruz.Flixbus,eurolines vs gibi uluslararası otobüs şirketleri ya da ülkenin demiryollarına ait tren şirketlerini tarıyoruz.Yine fiyat-zaman-fayda ya bakıyoruz.Havaalanından şehre ulaşıma da bakmayı ihmal etmiyoruz varsa toplu taşıma yoksa da shuttle lar için önceden rezervasyon bile yaptırıyoruz.google maps’tan otobüse trene bineceğimiz yerlerin ,kalacağımız hotel ve hostellerin konumlarına  ve nasıl gideceğimize ayrıntılı bakıyoruz.

Seyahatseverlere de kendilerinin planlayıp gitmelerini tavsiye ediyoruz çünkü herhangi bir programa bağlı kalmadan kendinizi daha özgür hissediyorsunuz.Mesela biz gittiğimiz şehirlerde sınırlandırılmayı,yarım saat süreniz var gibi kısıtlamaları sevmiyoruz.Şehrin kültürünü,medeniyet seviyesini,insanlarını bizzat yaşayarak hatta sokaklarında bazen kaybolarak dolaşmayı seviyoruz.

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  (Booking.com – TEGV Bağış   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz.

 

Venedik   &   Milano

5. Bugüne kadar çift olarak gezdiğiniz ülkelerden  en beğendiğiniz hangisi olmuştu ? Sebepleri ile biraz bahsedermisiniz.

Şu ana kadar gittiğimiz yerlerden pek çok yer bizi etkiledi diyebiliriz.Prag,Budapeşte,Roma gerçekten görülmesi gereken şehirler ancak Venedik’e ayrı bir hayranlık duyduk diyebiliriz çünkü dünyada eşi ve benzeri olmayan yüzen bir şehir,romantizm şehri,aşıklar şehri…

Venedik’te kaybolmamanız mümkün değil birbirine benzeyen labirent şeklindeki dar sokaklar insanı resmen şehrin gizeminde boğuyor.Şehir de iki tabela dikkatimizi çekiyor Rialto Köprüsü ve San Marco Meydanı…tabelaları takip edip bu ünlü köprüye ve meydana ulaşmak için aynı sokaklardan birkaç defa geçtiğimizi hatırlıyoruz.

Eğer gondola Venedik’te binmemişseniz hiç binmemişsiniz demektir.Suyun esir aldığı rüya şehrin simgesi olan bu gondollarla kanallar arasında turlamak şehrin olmazsa olmazıdır mutlaka herkese tavsiye ederiz.

@seyyahteachers – Viyana

 

6. Gelecek ile ilgili planlarınız nelerdir. Seyahatler hız kesmeden devam edecek mi?

Seyahat mikrobu bize bulaştı bir kere … seyahatlerımız tüm hızıyla devam edecek.Şuan sömestr tatili için araştırmalarımız başladı bile 🙂

Gezgin çiftimize bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyor , bol yolculuklu günler diliyoruz…

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>