Gezgin Röportajları / @trendandtravel

Değişik meslek gruplarından gezginleri misafir etmeye devam ediyoruz. Bu haftaki gezgin konuğumuz Avukat Selin Uzdil . Dile kolay tam 54 ülke gezmiş ve bu gezilerinde çekmiş olduğu renkli fotoğrafları trendandtravel adlı Instagram sayfasında takipçileri ile paylaşıyor. İşte keyifli söyleşimiz…

 

Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

Ben Selin Uzdil, hafta içi avukat hafta sonu gezginim 🙂

 

Selin Uzdil /@trendandtravel –  Toledo, İspanya

Siz de  haftasonuyurtdisi.com  websitemizin konseptine uygun olarak hafta sonu yurt dışına kaçan gezginlerdensiniz. Aynı anda hem Avukatlık mesleğini icra etmek  ,hem de sık seyahat etmek sizin için zor oluyor mu?

Avukatlık fazlasıyla sorumluluk isteyen ciddi bir meslek. Bana kalsa tur rehberi olmak daha eğlenceli ya da hostes olmak bana daha çok uygun. Ancak ailemin isteği doğrultusunda Hukuk Fakültesine girdim ve başarıyla bitirdim. Hafta içi o kadar yoğun bir tempoda çalışıyordum ki hafta sonu geldiğinde avukatlık kimliğimden tamamen uzaklaşmak istiyorum. Bu sebeple cuma akşamından pazartesi sabahına kadar Avukat Selin değil , sırt çantalı gezgin oluyorum. Gezilerim, çalışmam için beni motive eden tek şey çünkü gezebilmek için bir bütçe gerek bunu da hafta içi icra ettiğim mesleğimden sağlıyorum. Nasıl dayanıyorsun o tempoya diye merak edenler çok oluyor ; bazen uykusuz ya da yorgun oluyorum ama hafta içi genellikle dışarı çıkmıyorum,hafta sonu için enerji depoluyorum .Hafta sonu sırf gezmek ya da eğlenmek için uyumadığım günleri bilirim, günde 30 bin adım attığım oluyor. ”Aman dönünce dinlenirim” diyorum. İnsan isterse hem çalışıp hem gezebilir. İşe başlayalı Ekim ayında tam 1 sene olmuş. Ben bu süreçte hafta sonlarını ve Resmi tatilleri doğru kullanarak yurt dışında tam tamına 23 ülke 29 şehir görmüşüm.

         Barcelona &  Berlin & Milano

Bugüne kadar toplam kaç ülke ve şehir gördünüz ? Gelecekle ilgili seyahat planlarınızı okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Bugüne kadar 54 ülke gördüm. Şehir sayısını inanın bilmiyorum, sadece İtalya’da 16 şehir gördüm.Bence şehir sayısını hesaplamak o kadar kolay değil.

En yakın yolculuk planım kasım ayında Kosova ve Kırgızistan’a. Bunlarla beraber rekorumu 56 ülkeye çıkartmış olacağım. Yeni yılı mutlaka farklı bir ülkede kutlamayı tercih ediyorum, yeni yıla nasıl girerseniz öyle devam eder ya, ben de yeni bir ülkede girersem tüm sene gezeceğime inanırım. Hem de 1 Ocak doğum günüm, doğum günü hediyesi olarak ailemle birbirimize yurtdışı tur hediye ederiz. Bu sene ki yeni yıl planım çok heyecanlı. Kuzey ışıklarını görmeye, Noel babanın ortaya çıktığı yere Lapland’a gidiyorum. Bu sene iki kez yeni yıla gireceğim önce Finlandiya– Tornio’da kutlama yapacağız daha sonra yürüyerek sınırı geçip İsveç tarafında saat farkından dolayı yeniden yeni yıla gireceğiz. Şu an beni en çok heyecanlandıran gezi planım bu. 2018 senesinden beklentim gezdiğim ülke sayılarının 70 olması.Seyahat etme fikrinin sizde uyandırdığı en önemli duygu nedir? Bu duyguyu  en çok hissettiğiniz Avrupa Şehri hangisiydi?
Uçak bileti alırken, gezi planlaması yaparken ya da yeni bir yer keşfederken gözümdeki ışığa ve yüzümde ki gülümsemeye inanamazsınız. Bana mutluluk veriyor, gezdikçe daha çok gezmek, keşfettikçe daha çok keşfetmek istiyor insan. Baltıklar hariç tüm Avrupa’yı gezmiş biri olarak Avrupa benim için ikinci evim gibi. Nereye gidersem gideyim zorluk çekmiyorum. Katedrali gör, parkı gez, meydanda bir kahve iç, çeşme, heykel derken artık bana çok sıradan geliyor o yüzden farklı rotalar arayışındayım. Her gittiğim ülkede kendime ”Ben burada yaşayabilir miyim?” diye soru sorarım. O ülkenin yaşamak için ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu ölçerim, insanların birbirlerine olan davranışlarını izlerim, işlerin nasıl yürüdüğünü gözlemlerim. Mesela İspanyollar bizlere göre çok tembel ve rahatlar, hiç bir iş zamanında bitmiyor ve ben birazcık sinirleniyorum. Bu zamana kadar yaşayabilirim dediğim Avrupa şehri LjubljanaSlovenya‘nın başkenti olan bu şehir  henüz Türkler tarafından çok bilinmiyor ve doğası harika.

 

Amsterdam & Ljubljana


Gideceğiniz yere nasıl karar veriyorsunuz, kriterleriniz neler?

Instagram’da dolaşırken ya da dergi okurken gördüğüm bir doğa fotoğrafı ya da cıvıl cıvıl meydan ya da yemek fotoğrafı o ülkeyi seçmem için bir kriter. Bucket List’im var yani bir gün mutlaka gideceğim dediğim yerleri not ediyorum. Sonrasında kampanyaları takip ediyorum, ucuz bilet bulduğum anda değmeyin keyfime. Çok fazla gezdiğim için ucuz uçak bileti bulmak benim için çok önemli, gezilerimi genellikle uçak biletime göre şekillendiriyorum. Görmediğim her yer benim için gitmeye değer mottosuyla hareket ediyorum, bence her ülkenin her şehrin görülecek keşfedilecek bir yanı mutlaka vardır. Oğlak burcu olmam sebebiyle kafamı koyduğumu yapan birisiyim, eğer bir yere ille de gitmek istiyorsam ve orası bütçemi aşıyorsa ne yapar ne eder yine de giderim. Üniversitede kıyafetlerimi ve ayakkabılarımı ikinci el adı altında satıp Benelüx – Paris turuna gitmiştim.

Selin Uzdil /@trendandtravel –  Mostar

Sosyal medyada ve özellikle instagramda çok sayıda gezgin sayfası var . Siz kendinizi tanıtmak ve duyurmak için özel çalışmalar yapıyormusunuz?

Bir çok gezgin sayfasını severek takip ediyorum ancak herkesin gezme tarzı farklı. Kimisi çoluk cocuk geziyor, kimisi sırt çantasını takıp dünya turuna çıkıyor.  Ben ise adımdan da anlayabileceğiniz gibi sadece travel değil trend kısmıyla da ilgileniyorum yani birazcık süslü bir gezginim. Kendimi tanıtmak için herhangi bir çalışma yapmıyorum.  Amacım insanlara ben yapıyorsam sende yapabilirsin diyebilmek. Ucuz bilet ya da tur bulduğum anda  hemen takipçilerimle paylaşıyorum.
Haftasonuyurtdisi.com Avrupa turlarımız ile ilgili bilgi almak için bize yazın

Sadece hafta sonu yapacağınız yurtdışı bir seyahatte yanınıza neler alırsınız?

Hangi ülkeye gittiğime bağlı olarak değişir. Sıcak ülkelere sırt çantasıyla gittiğim oluyor ancak soğuk yerlere kürklerim (gerçek değil) olmadan asla. Şapka en sevdiğim aksesuar.  Poz verirken de mükemmel bir kurtarıcı.

Selin Uzdil’e bu güzel sohbet için teşekkür ediyor kendisini Instagram’dan takip etmeye devam ediyoruz.

Sizler de bizi @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>