Gezgin Röportajları / @onebeerforus

Kısa bir zaman önce başlamasına rağmen Seyahatseverlerin büyük ilgisini çeken ve bir fenomen olma yolunda ilerleyen  Gezgin Röportajları’mız tüm hızıyla devam ediyor. Bu  pazar günü konuğumuz Instagram’ın sıradışı gezgin çifti @onebeerforus .Ozan ve Ebru , Instagram sayfalarında , özellikle değişik temalı ve sanatsal fotoğrafları ile dikkatleri üzerlerine toplamakta ve takipçi sayılarını hızla arttırmaktalar. Gelin bu güzel ve anlamlı Cumhuriyet Bayramı sabahımızda biraz da onlara kulak verelim….

Arkadaşlar , Sizleri  kısaca tanımak isteriz.

Biz seyahat etmeyi yaşam tarzına çevirmeye çabalayan bir çiftiz. Beraber olduğumuz günden beri ikimizin de en mutlu olduğu anlar hep gezdiğimiz zamanlarda saklı. Bu yüzden bütün kaynaklarımızı gezip keşfetmeye harcıyoruz desek yalan olmaz. Yemek yapmak gibi, yeni biralar denemek, fotoğraf çekmek gibi yapmayı sevdiğimiz şeyleri gittiğimiz yerlerde de sürdürmeyi çok seviyoruz. Gittiğimiz yerlerde ev kiralayıp insanlara karışıp, yakından gözlemlemekten zevk alıyoruz. Deneyimlerimizi de elimizden geldiğince sosyal medya hesapları üzerinden bizim gibi gezmekten zevk alan insanlarla paylaşıyoruz.

Instagram’daki @onebeerforus isminiz çok dikkat çekiyor ve kulağa değişik geliyor. Hikayesini sizden dinleyebilirmiyiz?

Aslında bu isimin geldiği iki yer var birincisi gittiğimiz yerlerde olabildiğince farklı bira denemek için hep bir birayı paylaşıyoruz , ikincisi ise biramızın soğuk kalması. Onebeerforus adı da buradan geliyor.

 

Bugüne kadar toplam kaç ülke ve şehir gördünüz ? Gelecekte yapacağınız seyahatleriniz için sayı olarak  kendinize bir hedef koydunuz mu?

Bugüne kadar 12 ülke 29 şehir gördük. Gelecek seyahatlerimiz için sayı hedefimiz yok fakat mümkün olduğunca çok yer görmek istiyoruz.

Gitmek istediğiniz ülke ve şehri bize yazın size özel bir seyahat tasarlayalım…

İnstagram sayfanızdan görüldüğü kadarıyla  daha çok İtalya , Portekiz , Yunanistan gibi Akdeniz Ülkelerine yoğunlaştığınızı farkettik. Bunun özel bir nedeni var mı?

Genellikle havaların ısınmaya başlamasıyla tatil planları yapmaya başlıyoruz haliyle Akdeniz bizi bu konuda daha çok cezbediyor.

@onebeerforus Roma’da

Gezgin bir çift olarak birlikte seyahat etme fikri ilk hanginizden çıktı? İlk yolculuğunuzdan aklınızda kalanlar nelerdir?

İlk yolculuğumuzun bizim için anlamı çok büyük bunun nedeni hem ilk beraber seyahatimiz olması hemde ilk yıl dönümümüz olmasıydı. Fikir kimden çıktı tam hatırlamıyoruz ama bizim için her anı unutulmazdı.

Pek çok ülke ve şehir gezdiniz. Bu seyahatler esnasında başınızdan geçen  komik bir olay mutlaka olmuştur. Okuyucularımızla paylaşırsanız seviniriz.

Gittiğimiz yerlerde ev kiralıyoruz ve Roma tatiline kadar evlerimizle ilgili hiç sorun yaşamamıştık. Eve gelip eşyaları bıraktıktan sonra sokağı turlamak için dışarı çıktık , 20 dakika sonra eve gelip içeri girmemizle birlikte şimdiye kadar duyduğumuz en yüksek sesli alarmın çalması bir oldu. O ses ister istemez insanda bir panik yaşatıyor etrafta koşup alarmı bulduk, şansımıza alarm tavandaymış birimiz koltuğa çıkıp alarma yastık bastırırken birimiz de ev sahibine ulaşmaya çalıştı. Ev sahibinin ilk sorusu ”sigara mı içtiniz ?” oldu. Sigara kullanmadığımızı ve eve girdiğimiz an çalmaya başladığını söyledik ancak bunun üzerine sadece ”bilmiyorum” cevabını aldık. O andan itibaren bu sorunu kendimizin çözmesi gerektiğine karar verip alarmı susturmak için Alarm üzerinde kablo ve bağlantı noktası aramaya başladık. Sonunda alarmı yerinden söküp alarmı susturmayı başardık. Pille çalışan bir şeyin bu kadar fazla ses verebilmesi bizi hayrete düşürdü. O an çok gülemesek de kulaklarımızda ki çınlama geçtikten sonra halimize baya  gülmüştük.
Sizce seyahat etmek pahalı bir hobi mi?  Seyahat bütçelerini düşürmek için okuyucularımıza tavsiye edeceğiniz yöntemler var mı?

Seyahat etmek ne yazık ki Türkiye’de yaşayan birçok insan için artık ekonomik bir aktivite değil. İstediğiniz kadar ekonomik davranmaya çalışsanız da döviz kuru sebebiyle paranızın pul olduğunu görmeniz seyahat planı yaparken birkaç saatinizi bile almıyor. Yine de ne olursa olsun yaşadığınız deneyimin parayla ölçülemeyeceğini düşünüyoruz. Zaman geçtikçe aslında parayı verip aldığınız şeyin bir tatil değil, çok değerli anılar olduğunu anlıyorsunuz.

Bizim tatillerimizi ekonomik hale getirmek için yaptığımız şey ev kiralamak. Böylece hem otellerden daha uygun fiyata konaklıyoruz hemde yemek masrafımız, yemekleri kendimiz yaptığımız için oldukça düşüyor.  Bir de tabi ki taksi kullanmıyoruz, toplu taşıma araçları her zaman önceliğimiz.

@onebeerforus  Lizbon’da

Geleceğe dair yapmayı planladığınız seyahatler ve projeler hakkında neler söylemek istersiniz?

Uzun vadede safari planımız var bunun dışında genellikle tatillerimizi son anda karar vererek gerçekleştiriyoruz. Pek önceden plan yaptığımız söylenemez. Roma seyahatimizde küçük bir video çekip paylaşmıştık, bununla ilgili güzel yorumlar alınca biraz daha işin video kısmına ağırlık vermeyi düşünüyoruz

Bu güzel sohbet için Ozan&Ebru çiftine çok teşekkür ediyoruz ve kaliteli çalışmalarının devamını diliyoruz.

Yeni söyleşiler ve gezi yazıları için bizi takip edin …

Instagram adresimiz : @haftasonuyurtdisi

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>