Ünlülerle Seyahat Sohbetleri / Müjdat Gezen

Ünlülerle Seyahat Sohbetleri Bölümümüzde Aralık ayı konuğumuz, Türk Tiyatrosu’nun önemli isimlerinden Müjdat Gezen .Çok yoğun olan programına rağmen bizleri kırmayan Sn . Gezen’ çok teşekkür ediyor ve kendisi ile gerçekleştirdiğimiz  kısa söyleşimizi sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar…

 

  • Yazdığınız kitaplarda pek çok ülke gezdiğinizi zaman zaman belirtiyorsunuz , bugüne kadar kaç ülkeyi ziyaret etme şansınız oldu?
  • Bugüne kadar beş kıta’ya da ayak basmışlığım var. Şehir olarak çok sayıda kenti gezmek ve görmek fırsatım oldu ancak sayı olarak pek hatırlayamıyorum.

 

  • Hatırladığınız ilk yurt dışı seyahatini ne zaman, nereye yapmıştınız? O seyahatteki duygu ve düşüncelerinizi   okuyucularımızla kısaca paylaşabilir misiniz?     
  • İlk yurt dışı seyahatimi 1971 yılında bir turla yapmıştım. Gemiyle Kanarya Adaları’na kadar gitmiştim. Uzun ama çok harika bir geziydi. İlk yurt dışı seyahatim olduğundan oldukça heyecanlıydım. O gezideki heyecanımı bugün bile hatırlarım.

 


  • Türkiye’de doğmasaydım şu ülke ve şehirde doğmak isterdim dediğiniz yer neresi olurdu ? Neden?                                               
  • Yine İstanbul’da doğmak isterdim. İstanbul aşığı bir insanım. Ancak kaderde illaki başka bir şehirde doğmak olsaydı Venedik‘i seçerdim. İstanbul’a en çok benzeyen şehir Venedik diye düşünüyorum ve orası da çok sevdiğim ve mutlu hissettiğim bir yer.

Müjdat Gezen’in favori şehirlerinden  – Venedik

  • Yurtdışına çıkmak ve yabancı ülkeler görmek sizce bir bireye neler kazandırır ? Ülkemizde sanki bu konuda biraz eksikliklerimiz var gibi gözüküyor. Vatandaşlarımıza ve genç nesillere bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?     
  • Seyahat etmek kültürümüzü arttırmak için gerçekten çok önemli. Zaten beğendiğim bir atasözümüz ”Çok gezen Çok Bilir‘ der.Ancak okumadan da olmuyor. Bence gençlerimizin seyahatten önce, ”okumaya” teşvik edilmesi daha faydalı olur düşüncesindeyim

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  ( Booking.com – TEGV Bağış )   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

  • Ülkemizin aksine yurtdışında tarihe sahip çıkılıyor ,Tiyatro ve Opera binaları çok sıkı bir şekilde korunuyor . Bir tiyatro sanatçısı gözüyle yurtdışında sizi en çok etkileyen ve okurlarımızın ziyaret etmesini tavsiye ettiğiniz  Tiyatro binalarından bir kaç örnek verebilirmisiniz.
  • Bu konuda haklısınız.Sadece tiyatro binaları olarak düşünmemek gerekir. Diğer pek çok tarihi  yapılarda,binaların geçmişini ve tarihi dokusunu korumakta yetersiz kalıyoruz. Benim en beğendiğim Tiyatro ve Opera Binaları Moskova‘daki Bolşoy Bale Binası ve Berlin‘de bulunan Bertold Brecht eserlerinin sahnelenmesiyle bilinen  Berliner Ensemble  Binalarıdır. New York-Broadway‘de bulunan salonları da çok beğenirim.

Berliner Ensemble Tiyatro Binası

Değerli konuğumuz Müjdat Gezen’e bu kısa ama çok keyifli  sohbet için çok teşekkür ediyoruz.

En son röportajlar , gezi yazıları ve muhteşem fotoğraflar için bizi @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın

 

 

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>