Ünlülerle Seyahat Sohbetleri / Billur Kalkavan

Bu hafta sonu , ”Ünlülerle Seyahat Sohbetleri” bölümümüzde ;  siz değerli haftasonuyurtdisi.com okurlarımız için çok ama çok özel bir konuğumuzu ağırladık. Cemiyet hayatının değerli isimlerinden Billur Kalkavan ,internet üzerinden yayın yapan renkli kanalı billur.tv‘nin ve diğer işlerinin yoğun temposuna rağmen  bizleri kırmadı ve sorularımızı  içtenlikle yanıtlandı.

 

Billur Hanım öncelikle haftasonuyurtdisi.com sayfamızda sizleri ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz. Sizin hakkınızda yazılı ve görsel basından çok fazla bilgiye sahibiz elbette ancak siz okuyucularımıza kendiniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Seyahat etmeyi çok severim. Avrupa ülkeleri kültür seyahati açısından her ne kadar eşsiz olsa da ben doğa seyahatlerini daha çok tercih ederim. Son merakım Afrika ülkeleri. Hatta anlaştığım bir seyahat firmasıyla kendimin gezdireceği grupları çeşitli Afrika ülkelerine götürüp eşsiz doğası ve hayvanlarıyla tanıştırmak için de proje geliştirdim. Kendimle ilgili şöyle şeyler söylebilirim. Doğa aşığıyım, hayvanların (sivrisinek hariç) her birine tapıyorum. Korumak kollamak için elimden geleni yaparım. Çöp ayrıştırırım, geri dönüşüm için. Hayvan bakarım. Ne eşyayı, ne de yiyecek veya suyu ziyan etmem. Bunlara saygı duyan ülkeleri tercih ederim. O yüzden Çin’e asla gitmem mesela.

Hep dinamik, genç görünümlü ve bakımlısınız. Seyahatlerinizde de bu böyle mi? Özel olarak yaptığınız ya da yapmadığınız şeyler var mı?
Seyahatlere mümkünce hafif gitmeyi severim. Süs püs götürmem, az eşya alırım. Bakım yapmam gereken zamanı aşmamayı tercih ederim çünkü başka bir şehirde manikür, saç gibi şeyleri halletmeyi sevmem. Uzun seyahatlerden hoşlanmam. Sık sık kısa gitmeyi tercih ederim.

Enerjiniz, heyecanınız karşı tarafa çok çabuk geçiyor. Bu özelliğiniz yurt dışı seyahatlerde kolaylıklar sağlıyor mu?
Evet kesinlikle. Gittiğim yeri iyice çalışırım. Gittiğimde anlatılanları çok iyi dinlerim ve yanımda kim olursa olsun anlatmayı severim. Herkese yardımcı olup seyahatlerinin daha iyi geçmesi için uğraşırım ve bundan keyif alırım. Genelde çok neşeliyimdir. Söylenenin aksine bir şeyler beni huzursuz eder mesela otelin dendiği gibi çıkmaması falan ama dert etmeyip anı değerlendirmeyi tercih ederim. Kolayca uyumlanabilen bir yapım var. Çadırda hiç kalmamış ve hoşlanmayan biri olarak Kenya’da 1,5 ay çadırda kalıp aşık olmuştum ; o hayata bu da bir örnek.İnsanlar dışında doğadaki tüm canlılara karşı duyarlılığınız hayranlık uyandırıcı. Yaptığınız yurt dışı seyahatlerde bu konuda en duyarlı gördüğünüz ülkeler hangileri? Hayvanlar için örnek olabilecek farklı uygulamalarla karşılaştınız mı?
Medeniyet ve refah düzeyi yüksek ülkelerde hayvanlara davranış da öyle oluyor. Fakir ve cahil yerlerde insanlar kendi canlarını düşünmekten aynı hassasiyeti gösteremiyorlar maalesef. En hoşlandığım şey evde beslediğimiz petlere de bizimle aynı hakları sunan ülkeler. Mesela köpeğinle restorana gidebilmen gibi ki başta Fransa, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri böyle. Vahşi doğaya ise her ülke aynı hassasiyetle yaklaşmak zorunda. Dünya hepimizin ve hepsini de Allah yarattı ve saygı ortak olmalı.

haftasonuyurtdisi.com ekibi olarak amacımız İstanbul’dan en fazla üç saat uçuş uzaklığındaki ülke ve şehirler hakkında bilgi vermek, bu destinasyonlara seyahat etmiş kişilerin deneyimlerini paylaşacakları bir platform oluşturmak ve seyahat severlerle röportajlar yaparak insanların yeni ve farklı kültürlerle tanışmasına yardımcı olmak. Sizin hatırlayabildiğiniz ilk yurtdışı seyahatinize dair anılarınız nelerdir? Okuyucularımızla paylaşabilirmisiniz?
6 yaşımdayken bir filmde oynamıştım. Erol Taş’la başrolü paylaştığım “Ayrı Dünyalar” isimli bu film 1969 senesinde İrlanda’nın Cork şehrinde Çocuk Filmleri Festivaline katılmıştı. Dolayısıyla ilk gittiğim ülke, 1969 senesinde İrlanda oldu. Yapımcı Turgut Demirağ ve Erol Taş’la birlikte gitmiştim.

 

Defalarca gitsem yine gitmek isterim dediğiniz ülke ya da şehirler hangileri?
Hollanda’ya çok giderim. Bazen İstanbul’dan 2 günlük bir kaçamak için gittiğim Amsterdam’daki sükunet ve huzur bana çok iyi geliyor. Los Angeles, Sydney ve güneşli, havası güzel yerlere defalarca gidebilirim; yoldan dolayı üşenmesem.

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  ( Booking.com – TEGV Bağış )   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

Şimdiye kadar gitmediğiniz ve gitmeyi arzuladığınız ülke ve şehirler neler?
Tayland’ı çok görmek istiyorum. Hawaii ve Güney Amerika’yı da.

Hafta sonu gideceğiniz bir yurtdışı seyahatte sizin için en önemli konular neler? Konfor, rahatlık, spontanlık vb.
Spontan biri değilim. Evde kedilerim olduğundan dolayı öyle hop diye bir yerlere gitmek bana göre değil. Plan severim, psikolojik olarak kendimi hazırlamayı da. Şehir için bir yer de olabilir. Ağva gibi ya da şehir veya yurt dışı da. Sakin yerleri tercih ederim yaşadığım şehirden dolayı. Buradan çıkıp başka bir kaosa asla girmem.Hep çok çalışkan ve üretkensiniz,  billur.tv  ile ilgili bizi bekleyen yeni gelişmeler var mı?
Yukarıda da az bahsetmiştim. Kendi seyahat programımı çekip koymak istiyorum. Billur’un gözünden dünyamız. Billur.tv’de büyüme yapıyoruz inşallah bir sürü yeni program olacak. Bilhassa doğa ve hayvan üzerine projelerim var.

Son yurt dışı seyahatinizi nereye yaptınız? Bu seyahatten nelerle döndünüz?
En son Güney Afrika’ya gittim. Oradan yine Afrika aşkıyla döndüm. Safarilerden, köpek balığı dalışına kadar yepyeni tecrübelerim oldu. Afrika favori kıtam, görebileceğim her ülkesini görmek istiyorum.
Seyahatle ilgili yapmayacağım bir kaç şey hayati tehlike olan bir ülkeye gitmek, doğaya hayvana hoyratça ve değersiz davranan bir yere gitmek, kadın hakları zayıf bir yere gitmek diyebiliriz.

Değerli konuğumuz Billur Kalkavan’a bu güzel sohbet için çok teşekkür ediyoruz.

En son röportajlar , gezi yazıları ve muhteşem fotoğraflar için bizi @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>