Ünlülerle Seyahat Sohbetleri / Ayşe Deniz Gökçin

Mart ayında ilk konuğumuz Londra’da yaşayan ve son dönemlerdeki  en başarılı piyanistlerimizden Ayşe Deniz Gökçin . Kendine has tarzı ve özellikle Pink Floyd’un parçalarını ”Liszt” tarzında yorumlaması ile dünya çapında ilgi uyandıran sanatçımız ile kendisi ve biraz da seyahatleri ile ilgili hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Sizlerin de beğeneceğinizi umuyoruz.

 

1.  AyşeDeniz olarak müziğin hayata bakışınız haline geldiğini ilk ne zaman anladınız ve bunu fark ettikten sonra ne yaptınız?

Aslinda müzik o kadar küçükken hayatıma girdi ki konuşmak ya da yürümek gibi birşey benim icin. Yani bakış açım haline gelmesi gibi birşey olmadı çünkü hep bir parçaydı. Fakat değişen su oldu; benim müziğe karşı bakış açım büyüdükçe ve öğrendikçe gelişti ve birçok  konuya daha açık görüşlü ve esnek bakmamı sağladı. Bunların arasında ise kendi yaşamımın anlamını müzikte aramak en önde geliyor. Küçükken ders olarak yaptığım (yine de tutkuyla) çalışmaları, artık kendi duygu ve düşüncelerimi başkalarıyla paylaşmak icin yapıyorum. Yani müziğin benim hayatımdaki işlevi değişti.

 

AyseDeniz @Venedik

2.   Şimdiye kadar kaç ülke ve şehirde konser verdiniz?

Şu an aklıma gelenler:

Ekvator (Ambato), Bulgaristan (Sofia), İtalya (Milano, Venedik ve Palermo), Yunanistan (Larissa), Portekiz (Faro, ilhavo, Gafanha da Nazare, Gouveia), Ukrayna (Kiev), Arjantin (Chacabuco , Buenos Aires), Almanya (Berlin, bu Nisan’da ise Münster), İngiltere (Londra), Amerika (Orange County & New York City), Hong Kong, İspanya (bu yıl Vigo ilk olacak), Rusya (Moskova).

3.  Atmosferi, eşlik eden orkestra ya da kişisel tercihinizin sizi ayrıcalıklı hissettirdiği salonlar ya da şehirler var mı?

Kremlin’de çalmıştım – elmas fonunun yakınında, tarihi cephanelerin ve eski mücevherlerin sergilendiği müzenin içinde… Baştan aşağıya gümüş  smokin giymiş bir sunucu beni takdim etti, çok efsaneviydi 🙂 tam bir opera yapıtı gibi!

Bir diğer yer ise Palermo’da bir kilisenin önünde çaldığım yer – burası da tarihi bir kilise, ve dışarısına sokağa açık bir şekilde sistem koymuşlardı. Yaklaşık 1000 kişi gelip konseri dinledi. Muhteşemdi.

Ayni şekilde Gümüşlük Taş Ocağı’nda cırcır böceklerinin eşliğinde çalmıştım 🙂 o da çok güzeldi.

Arjantin’de ise Chacabuco diye 40,000 kişilik bir şehirde resmen bir rockstar muamelesi gördüm. Sokakta herkes benimle tanisip fotograf çektiriyordu / bu kadar uzak bir yerden bu kadar çok ilgi görmek beni çok şaşırtmıştı! Orada antik bir sinemada (yaklaşık 780 kişilik) verdigim konser sonrası futbolculara yaptıkları gibi salonda maç şarkıları söylediler bana. Çok değişik ve güzel bir histi! Oradaki show ile Televizyon Müzik ödülünü aldık!

AyşeDeniz @ Atina

4.   Klasik müzik ve rock son zamanlarda daha fazla karşılaştığımız ve bir arada olması ilk anda düşünülemese de dinlerken insanları hemen içine alan bir etkiye sahip. Sizde bu iki tarz nasıl birleşti?

İki tarzı da hep dinliyordum zaten, ama ancak klasik müzik eğitimim bana ihtiyacım olan teknik ve müzikal altyapıyı sağlayınca özgürce kendi projelerime başlayabildim. Dinlediğimiz hemen her tür batı müziğinin aslı çünkü klasikten kökenlidir.

 

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  ( Booking.com – TEGV Bağış )   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

 

5. Çok fazla çalışma ve pratik isteyen bir iş yapıyorsunuz. Kendinize nasıl zaman ayırıyorsunuz ve bu zamanlarda neler yapıyorsunuz? 

Zamanım en çok yeni projelere gidiyor, ama eskiden çok fazla klasik eser çalıştığım icin o repertuvarı geri getirmek çok da zor olmuyor. Yeni aranjmanları yapmak, projeleri idare etmek, sosyal medya, müzik hukuku gibi diğer konular da tüm günümü alıyor. Bazen gerçekten çok zor oluyor hepsini yapmak – sanırım bu yıl takımı genişleteceğim ki daha çok piyano çalışabileyim!

6.  Bir konserin en keyifli anı sizin için ne zamandır?

Konser sonrasında seyircilerle tanışmak 🙂

AyşeDeniz @Salzburg

7.  Özellikle Avrupa’da her şehrin ayrı bir havası var. Ayrı birer müziğinin olduğunu da söyleyebilir miyiz?

Avrupa’da aslında klasik müzik çok zengin bir tarihe sahip -zamanında besteciler her yeri gezip, görsel sanatta olduğu gibi birçok ülkede yaşayıp birbirlerini etkilemişler. Mesela Chopin (Polonyalı) Paris’te yaşarken orada Liszt (Macar) ve Berlioz (Fransız) ve Schumann (Alman) ile tanışmış. Bu tur arkadaşlıklar müziğin daha çok zaman ile (bölge yerine) değişime uğramasını sağlamış. Belli ekoller gelişmiş tabii, mesela İspanya’nin gitarı olsun, Fransa’nın saray dansları, ya da İtalyan operası olsun, kendi ülkelerin kimliklerini oluşturmuşlar, ama gezen klasik besteciler bunların hepsinden etkilenip eser yazmışlar. Yanı kültürler birleşmiş. Mesela İtalyan besteci Scarlatti’nin sonralarında İspanya’da çalışırken etkilendiği gitar esintileri, ya da Fransız besteci Debussy’nin Uzak Dogu’dan gelen pentatonik gam kullanması, ya da Chopin’in Bel Canto operasından etkilenmesi ve piyano eserlerine tıpkı insan sesi gibi melodiler koymasi çok rastlanan örnekler.

8.  Önümüzdeki dönem için yeni projeleriniz neler? Dinleyicilerinizi hangi konserler bekliyor?

Bu donem hep kayıt projelerim var – 4 albüm üzerinde çalışıyorum. Bunların arasında Beethoven, Chopin ve Michael Jackson albümleri var. En heyecan duyduğum ise sene sonunda İspanya’da 50 kişilik bir orkestra ile yapacağımız konser: Rachmaninoff 3. Konçerto’dan Muse’a ve Coldplay’e muhteşem bir düzenleme yapacağız! Bunu sonra turlamak istiyorum!

Bir AyşeDeniz Piyano Resitalinden…

9. Yeni yaşınızı kutlayalı çok az zaman olmuş. Biz de haftasonuyurtdisi.com olarak doğum gününüzü kutlarız. Yeni yaşınız için yaptığınız planlarınız var mı?

Teşekkürler! Kendimi çok daha ozgur hissediyorum. Genellikle bu 30 yaşa gelinceye kadar özellikle kadınlara yapılan (ve kendi yaptığımız) baskı bende de vardı. Ama neyse ki Londra gibi kozmopolit bir yerde yaşadığım icin bu baskıyı atmayı basardım 🙂 Su an öncelik kendi projelerime daha çok zaman ayırmak ve daha çok çalışmak. Çünkü ölümsüz birşeyler geride bırakabilmek istiyorum – ve bu ancak yaratmaya devam ederek gelecek. 2019 icin bir sürü şehirde konser vermeyi planlıyorum albümler bitince.

AyşeDeniz  @ Avusturya

10. Yaptığınız iş dolayısıyla bol bol seyahat ediyorsunuz. Yeni gittiğiniz şehirlerde ilk dikkatinizi çeken şeyler neler olur?

Genellikle yemekleri, mimarisi, doğası ve kadın hakları (kaç yasında kaç çocuk doğurduğu mesela kadınların. Örneğin Ekvator gibi daha az gelişmiş ülkelerde 7 çocuk yapan  gencecik kadınlar var maalesef. Ekonomisi de kötü tabii sosyal ortam da…).

 

11. Biz haftasonuyurtdisi.com ekibi olarak, İstanbul’dan yaklaşık üç saatlik uçuş uzaklığındaki yerlerle ilgili bilgi, gezi yazısı, röportajlar ve rezervasyon imkanı sunan bir hizmet veriyoruz. Mesleğinizi düşünerek planlanan bir seyahatte okurlarımıza hangi şehir ve ülkeleri tavsiye edersiniz?

İtalya! Kesinlikle Mayıs’ta Milano’ya gidin: PianoCity Milano festivalinde 2 günde yaklaşık 400 ücretsiz konser veriliyor. Festivalin başında bir harita alıyorsunuz orada saat ve mekanlar yazıyor, müzelerden parklara, tramvaylardan gece kulüplerine kadar her yere piyano koymuşlar. Sehri gezerken konsere gitmek muhteşem bir tecrübe! Ben iki kere orada çaldım – her ikisinde de yaklaşık 3500-4000 kişi vardı dinleyen. Çok güzeldi.

Sonrasinda Roma/Vatikan, Pompei, Sorrento, Capri ve Amalfi sahillerini öneririm! Taze limon ağaçlarından gözlerinizi alamayacaksınız, hele o deniz… 😍

Ayşe Deniz Gökçin’e  bu güzel sohbet için teşekkür ediyor ve tüm dünyada daha nice başarılı konserler gerçekleştirmesini diliyoruz.

Sanatçımızı  ve Konserlerini   @adpianist instagram sayfasından ve www.aysedenizgokcin.com resmi websitesinden takip edebilirsiniz.

 

En güzel haftasonu yurtdışı destinasyonları ve renkli fotoğraflar için bizi  @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>