Tarihe Tanıklık Etmek – Roma / Türker & Şeyma Teker

Haftasonuyurtdisi.com Blog Yazarlarımızdan Türker & Şeyma Teker çifti Roma ve Vatikan ile ilgili gözlemlerini bizlerle paylaşıyor...

 

Uzun süren Schengen vizesi işlemleri, evrak hazırlama, izinleri ayarlama her ne kadar bizi yormuş olsa da, 6 günlük dopdolu bir İtalya tatili için her şey hazırdı.27 Ocak- 1 Şubat arasında planladığımız İtalya gezimiz. Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Roma seferi ile başladı. Mevsime göre ve rezervasyon tarihinize göre değişkenlik gösterse de Roma biletlerinin çok pahalı olmadığını söyleyebiliriz. 2 kişi için İstanbul-Roma ve Venedik- İstanbul uçuşlarımızı Türk Hava Yolları’ndan toplam 1090 Türk Lirasına aldık. Gayet rahat geçen yaklaşık 2 saat 15 dakikalık bir uçuşla Roma Flumicino havaalanına indik.

 

1.Havaalanı- Şehir Merkezi Ulaşım

Roma şehrinde 2 havaalanı bulunmakta. Türk Hava Yolları gibi büyük firmaların genellikle uçuş için tercih ettiği havalimanı Flumicino. Buradan şehir merkezine tren, otobüs ya da taksi ile ulaşım imkanınız var. Tren ile 14 Euro ödeyerek, ya da 3 numaralı çıkış kapısının hemen dışında bulunan tur otobüslerinden alacağınız biletlerle 6 Euro karşılığında şehir merkezine ve son durak olan Termini- Tren ve Otobüs istasyonuna 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Termini Roma’da merkez sayılabilecek bir nokta olduğundan birçok noktaya yürüyerek ya da hemen içeriye girerek metro hattını kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

2.Roma’da Şehir İçi Ulaşım

Roma, birçok noktayı yürüyerek gezme imkânı veren, her cadde ve her sokakta tarihi bir yapıyla karşılaşmanızı sağlayan bir şehir. Rotanızı doğru planladığınız takdirde yürüyerek, aşk çeşmesi, Pantheon tapınağı ve İspanyol merdivenlerini aynı gün içerisinde hiçbir taşıta binmeden ziyaret edebilirsiniz. Ancak uzak olan noktalara ulaşmak istiyor, ya da yürüyerek gezmeyi sevmiyorsanız herhangi bir metro istasyonundan alacağınız biletlerle hemen hemen her noktaya ulaşabilirsiniz. Tek bilet 2,30 Euro iken 24 saatlik sınırsız, tüm toplu taşıma araçlarına binme hakkı veren günlük bilet ise 7 Euro. Biz bu bileti tercih ettik, ulaşım rahatlığı açısından kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  ( Booking.com – TEGV Bağış )   üzerinden  yaparak TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI ‘ na destek olabilirsiniz. Her otel rezervasyonunuzun belirli bir oranını TEGV’ye bağışlıyoruz.  Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

 

3.Roma’da Gezilecek Yerler

Bu başlık altına aslında sayısız önemli yer, birçok tarihi mekân yazılabilir. Ancak birkaç günlük bir seyahat için olmazsa olmaz olarak kabul edilenleri sıralamak gerekirse, Kolezyum, Vatikan, Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Piazza Venezia ve Pantheon olarak sıralayabiliriz. Her biri tarihi güzellik,  popülerlik açısından turistlerin olmazsa olmazı. Daha çok vakti olanlar Trastevere bölgesini de ziyaret edip yemek yiyebilir, tarihi Roma Olimpiyat Stadında maç izleyebilirler.

 

Aşk Çeşmesi bütün turistlerin akın ettiği, mutlaka gündüz ve gece ayrı ayrı görülmesi gereken popüler bir yapı. Herkes basamakların en altında fotoğraf çekebilmek için birbiriyle yarışa giriyor. Metro ile barberini durağına gelip, ardından 7-8 dakikalık yürüme süresiyle okları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Aşk Çeşmesi

Kolezyum,  yüzlerce yıldır ayakta durduğuna inanılamayan, etkileyici bir yapı. İçeri girmek için 16 euroyu ve 1 saatlik sıra bekleme süresini gözden çıkarmanız gerek. İçeriye girmek istemeyenler için de etrafta fotoğraf çekmek ve bu görkemli yapıyı incelemek için birçok uygun nokta mevcut. Metro aracılığıyla kısa sürede ve kolayca Colosseo durağına gelerek kolezyuma ulaşabilirsiniz.

@Kolezyum

 

Vatikan, Roma’ya gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği önemli bir turistik lokasyon olmakla birlikte ayrıca bağımsız bir ülke olma özelliğine sahip. Vatikan’a sembolik kapıdan girerken aslında ülke değiştirmiş oluyorsunuz. Özellikle Pazar günü herkesin koşturarak metroya binmesi ve ardından saatlerce sıra bekleyerek Vatikan’a girmesi dikkat çekici. Normalde 17 Euro ücreti olan Vatikan müzesini de pazar günleri saat 13.00’den önce ücretsiz gezmeniz mümkün. Metro ile Cipro-Musei Vaticani durağında inerek ulaşabilirsiniz.

@Vatikan

Piazza Venezia ya da Venedik Meydanı diye adlandırılan meşhur meydanda bulunan bu görkemli yapı da Roma’ya gelince görülmesi gereken önemli bir anıt olan Vittorio  Emmanuelle 2 Anıtıdır. Önünde askerler sürekli nöbet tutmakta ve hiç sönmeyen bir ateş yanmaktadır.40 numaralı otobüsle kolayca ulaşılabilmektedir.

 

Pantheon, M.S. 100 lü yıllarda yapılmış ve günümüze kadar gelmiş önemli bir eserdir. Ünlü ressam, mimar ve sanatçılarının mezarlarının da bulunduğu bu tarihi yapı ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

@Pantheon

4.Roma’ da Yeme-İçme

Midelerine ve damaklarına önem verenler için Roma çeşitlilik açısından sınırlı olsa da lezzet açısından çok şey vaat etmekte. Türk kültürüne yakın şekilde hamur işleri bulmak ne kadar mümkünse de sokaklarda et-tavuk-döner, köfte gibi proteine dayalı atıştırmalık ürünleri bulmak da bir o kadar zor. Ama Roma’da kimsenin aç kalarak geri döneceğini sanmıyoruz 🙂 Önerilere gelecek olursak;

İspanyol Merdivenleri’nin hemen yakınında navigasyon yardımıyla ya da sorarak bulabileceğiniz küçük bir pastane olan Pompi, size tadabileceğiniz en iyi tiramisu’yu vaat ediyor. Tiramisu sevmeyen biz bile bayıldık ve şu an olsa yine yiyebiliriz.1 paketi 4 Euro.

İtalya ile ilgili bloglarda mutlaka karşınıza çıkan, kahvelerin olağanüstü olduğu ile ilgili cümleler okumuşsunuzdur. İçtiğiniz her kahvede bunun doğru olduğunu bizzat deneyimleyebilirsiniz. Aroma ve tat açısından hiçbir kahve zincirinde bulamayacağınız bir lezzet Roma’daki kahvecilerde mevcut. Özellikle tavsiye etmemiz gerekirse Pantheon’a sırtınızı döndüğünüzde sol çaprazda kalan büyük kahvecide ayaküstü kruvasan ve kahve keyfi yapabilirsiniz. Üstelik çok da uygun fiyatlara. 1 cappuccino 1,2 Euro, kruvasan 1 Euro.

 

Roma’da 4-5 farklı şubesini görebileceğiniz ve genelde her seferinde sıra beklemek zorunda kalacağınız dondurmacı ise Venchi. İtalyanlar kış aylarında da çok fazla dondurma tüketiyorlar ve neredeyse her köşe başında dondurmacılar mevcut. Ancak denediğimiz 3 yer arasında açık ara en iyisi olan Venchi’de aklınıza gelebilecek her türlü dondurmayı bulabilirsiniz. 3 büyük Top 4 Euro.

 

Ve pizza… İtalya diyince akla ilk gelen, tatiliniz boyunca neredeyse her gün bir öğünde mutlaka yiyeceğiniz, damak tadımıza uzak olmayan lezzet. İtalya’da pizzaları aslında 2 kategoriye ayırabiliriz. İlki sokakta atıştırmalık olarak yenilen ve dilimler halinde ya da gram hesabıyla satılan pizzalar. İkincisi ise, lüks bir restoranda akşam yemeğinde yiyebileceğiniz, 2 kişiyi doyurabilecek büyüklükte gelen ince hamurlu pizzalar. Birçok yerde tattığımız pizzalar için bizim yorumumuz; Dilimle ve gram usulü satılan pizzalar ticari mantık gereği kalın hamurlu olarak yapılıyor ve lezzet yerine doyuruculuk vaat ediyor. Ancak özellikle Merkez sayılabilecek bölgelerdeki restoranlarda zengin çeşitli, ince hamurlu pizzalar mevcut. Fiyatlar restoranın kalitesine ve konumuna göre değişmekle beraber,7 Euro ile 12-13 Euro arasında değişmekte. Tatma imkanımız olan pizzalar arasında damak tadımıza en çok hitap eden kesinlikle 4 peynirli pizzaydı. İnce hamurlu ve bizdeki pizza zincirlerinin büyük boy olarak sattığı pizzalara karşılık gelecek büyüklükte gelen pizzaları afiyetle yiyebilirsiniz.

Roma ile ilgili önemli olduğunu düşündüğümüz genel bilgilere gelecek olursak;

– Hava kış aylarında bile 15 derece civarında olduğundan, tatil için her dönem tercih edilebilir.

-Eğer müzelerin, tarihi yerlerin birçoğunu içeriye girerek gezmeyi planlıyorsanız hem ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmanızı sağlayan, hem de sıra beklemeden Kolezyum, Vatikan gibi yerlere kolayca girmenize imkân sağlayan Rome-pass’lerden satın alabilirsiniz.

-İtalya’da şehirlerarası tren kullanmak ve Roma’ya bu şekilde ulaşmak ya da Roma’dan başka şehirlere geçmek istiyorsanız İtalo firmasından uygun fiyata bilet bulmanız mümkün. Biz kişi başı 9 euroya Roma-Venedik bileti alıp gayet konforlu, internet bağlantısı olan trenle 3.5 saatte Venedik’e ulaştık.

Önümüzdeki hafta planladığımız ve yine haftasonuyurtdisi.com ‘dan detaylarını paylaşacağımız Dresden-Prag-Viyana-Budapeşte gezimizi takip etmek ya da Roma hakkında soru sormak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. İnstagram :  @turkerteker, @seymamutfaktaa

Kapak Fotoğrafı : Piazza Venezia ( Venedik Meydanı )

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>