Gezgin Röportajları / @okurgezerim

 

Websitemizin yenileme çalışmaları nedeniyle bir süredir ara verdiğimiz röportajlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu hafta sonu  konuğumuz  bol bol gezen, ancak gezerken bir o kadar da okuyan Seyran Hanım.  @okurgezerim adlı Instagram hesabında on bini aşkın takipçisi ile birbirinden renkli seyahat fotoğraflarının yanı sıra seçtiği güzel kitapları da paylaşmakta.  Kendisini daha yakından tanımak istiyorsanız sizleri keyifli söyleşimizle baş başa bırakıyoruz…

Bize kendinizden biraz bahsedermisiniz?

Okumayı öğrendiğimden beri kitap okuyorum. Gezebilecek olanakları oluşturduğumda da geziyorum. Beni besleyen en önemli iki kaynak… Yeni bir yerde olmak beni büyülüyor. Büyülenmeyi seviyorum:) Sinema ve tiyatroyu hayatıma dahil etmekten çok memnunum. Sonra müzik… Samimi bulduğum ve dinlemeyi bilen insanlarla bir arada olmayı önemsiyorum. Yoksa yalnız kalmak da çok güzel bir seçenek 🙂 Spor yapmak, hareket etmek gündelik hayatımın bir parçası…

Kitaplar ve gezi en çok keyif aldığım şeylerin başında geliyor.

 
İnstagram fotoğraflarınızda kitaplara sıkça yer verdiğinizi görüyoruz, nickname iniz dahi kitaplarla ilgili. Seyahatseverlere tavsiye edebileceğiniz en beğendiğiniz 4 kitap hangileridir?

Açıkçası kitap okumak da gezmenin başka bir şekli benim için, hiç gör(e)meyeğim yerleri, zamanları ziyaret etme fırsatı veriyor. Bu nedenle önerebileceğim kitaplar sadece seyahatle ilgili değil, içimde o ana gitme isteği uyandıran kitaplar… Tom Robbins’in Parfümün Dansı, Salman Rushdie’nün Floransa Büyücüsü, Jeanette Winterson’un Tutku’su ve Luis Sepulveda’nın Aşk Romanları Okuyan İhtiyar’ı… Birbirlerinden çok farklı olmakla birlikte  o yerleri görmenin coşkusunu hissettiğim kitaplardı.

 

Seyahatlerinizde yalnız olmayı mı tercih edersiniz, gezi grupları ile gezmeyi mi?

Ortak zaman ayarlayamadığımızda yalnız gezdiğim de oldu. Ama gezmeyi seven, birlikte gezmeyi sevdiğim insanlarla bir arada olmayı kesinlikle tercih ederim. Düşündüğümde en çok keyif aldığım gezilerin grup olarak gittiklerimiz olduğunu fark ediyorum. Başkalarıyla paylaştıkça deneyimlerim daha keyifli oluyor.

@okurgezerim / Kotor

Gideceğiniz yere nasıl karar veriyorsunuz, kriterleriniz neler?

Önce ilgimi çeken yerleri araştırıyorum, daha önce orayı gezmiş birini tavsiyesi, seyahat yazıları teşvik edici oluyor. Özellikle okuduğum kitapta, izlediğim filmde  geçen bir yeri ya da sevdiğim bir yazarın, sanatçının yaşamış olduğu ülkeyi görmek beni çok heyecanlandırıyor. Hakkında az şey duyduğum, para birimini, ressamını, başkentini,  kültürel alışkanlıklarını bilmediğim yerleri görmek daha cazip geliyor. Henüz çok da egzotik seçimler yaptğım söylenemez. Gideceğim yerin ne kadar uzaklıkta olduğu, ne kadar bütçe gerektirdiği, ulaşım kolaylığı vb. unsurları da göz önüne alıyorum tabii.

 

Hepimizin bildiği gibi vizesiz ülkelere seyahat oldukça pratik. Sizi en etkileyen vizesiz ülke hangisi idi? En çok nesinden etkilendiniz?

Vizeli ülkeleri dahil ettiğimde de Ukrayna ve Sırbistan‘dan çok etkilenmiştim. Ukrayna’ya da Sırbistan’a da arkadaşlarımla birlikte gitmiştik, gerçekten birlikte gittiğiniz insanların uyumu, hatta uyumsuzluğu geziyi inanılmaz keyifli hale getiriyor. Her ikisinin de doğası, mimarisi, yemekleri ama en çok da insanlarının ilgisi çok etkileyiciydi. Turistlerden yorulmamış, yardımcı olmak için çabalayan, insancıl, içten, saygılı insanlarla karşılaştım. Bir ülkeyi güzel yapan şey insanlarla kurduğumuz etkileşim oluyor çoğu zaman. Ek olarak, Son gezimde Mostar’a hayran kaldım, sadece orayı görmek için bile Bosna-Hersek‘e gidilir. Yine Karadağ da çok çekici ve görmekten inanılmaz memnun kaldığım bir yer oldu.

 

@okurgezerim / Venedik

Yurtdışında seyahatte iken

en sevdiğiniz tarihi mekan, en beğendiğiniz yemek, en çok hoşlandığınız doğal ortam,

sizin için yaşanması en kolay şehir/ülke nedir?

İtalya‘nın Toscana Bölgesi’nde San Gimignano kasabası var, Ortaçağ’ın yaşadığı yerlerden biri, kasabanın tamamı bir tarihi yapıttı. Gittiğim ülkede mezarlıkları gezmeyi önemsiyorum. O ülkenin yaşama ve ölüme saygı duyma şeklini sembolize ediyor benim gözümde.  Ukrayna, Lviv’de Lychakiv Mezarlığı adeta sanat galerisiydi. Hiçbir müzede gördiğim heykeller, kişinin yaşarken ilgi alanlarını simgeleyen yapıtlar yer alıyordu. Mezarlığa bilet alıp giriyorsunuz, bir çeşit açık hava müzesi gibiydi. Sonra Floransa benim için tek başına tarihi mekan özelliği taşıyor. Hem de yaşayan tarih…

Rodos‘ta yediğim gyros (bir çeşit döner) çok lezzetliydi, abartıp günde iki kez yediğim oluyordu:)

Yine Lviv’de Shevchenko Koruluğu içinde, Halk Mimarisi ve Yaşamı Müzesi (Museum of Folk Architecture and Life) vardı. Ormanlık bir alanda eski köy mimarisini ve yaşamının sergilendiği bir açık hava müzesi… Yeşilden, sakinlikten, mimari eserlerin doğallığından çok etkilenmiştim.

Nereye gidersem gideyim kendi ülkemin yerini hiçbir yer tutumuyor maalesef. Ama kısa süreliğine bir yerde yaşamak istesem İtalya’nın herhangi bir kasabası olabilir… İklimi, insanların iletişime açık olması, beslenme alışkanlıkları nedeniyle çekici geliyor.
 

Planladığınız bir yurtdışı seyahatte vazgeçemeyeceğiniz şeyler neler?

Tabii ki yol kitabım 🙂 Gezmek istediğim yerlerle ilgili aldığım notlar, gideceğim yerin dilinde selamlaşma sözcüklerini öğreniyorum genellikle… Konaklayacağım yerin gezeceğim yerlere yakın olması. Bir de dönerken sembolik bir anı hediye  alıyorum.

@okurgezerim / Sinaia – Romanya

 

Hayatınızdaki ilk yurtdışı yolculuk hakkında neler hatırlıyorsunuz?

Uçak havalandığında kitap okuyordum. Okuduğum bölüm de Türkiye’nin eğitim tarihiyle ilgiliydi. Bir an yaşadığım ülkeden ayrılıyor olma düşüncesi çok hüzün verici gelmişti. Çok duygulandığımı hatırlıyorum. Sonra Londra‘ya indiğimde sanki yıllardır orada yaşıyomuşum gibi her şey tanıdık gelmişti gözüme…

 

@okurgezerim / Adriyatik Kıyıları

 

Hafta sonu gideceğiniz bir yurtdışı seyahatinde seyahat planınızı nasıl yaparsınız?

Süre sınırlı olunca zaman kullanımı en öncelikle konu oluyor. Bu nedenle de tercihim kısa sürede gezebileceğim, gezilecek yerlerden birbirine yakın olduğu şehirler, kasabalar  oluyor. Mümkünse hafta içinden de bir günü dahil etmeye çalışıyorum.

 

Bu keyifli röportaj  için  @okurgezerim ‘e çok teşekkür ediyoruz 

Yeni röportajlar ve gezi yazıları için bizi websitemizden ve instagram sayfamızdan takip etmeye devam edin.

 

  1. Johnd227 says:

    you have a terrific blog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

  2. Ultimately, a dilemma that I’m passionate about. I have looked for data of this caliber for the previous various hours. Your internet site is greatly appreciated.

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>