Gezgin Röportajları / @nisanladunyaturu

Aralık ayında ilk konuğumuz ülkemizin tam zamanlı gezginlerinden Nisan Yeşiller. Bugüne kadar 44 ülke gezmiş olan renkli gezginimizi  nisanladunyaturu adlı Instagram sayfasından ilgiyle takip ediyoruz. Bu keyifli söyleşimiz ile kendisini daha yakından tanıyacağız…

 

İlk instagram postunuzda “hug life” ifadesini kullanmışsınız. Hayatı 
kucaklamak için neler yapıyorsunuz?

“Hug life” benim hayat felsefem. Pozitif düşünüyorum. İçinde bulunduğum yer, mekan ya da zaman hoşuma gitmese de olumlu bir şeyler görmeye çalışıyorum ve böylelikle her koşulda kendimi mutlu edebiliyorum. Seyahat ederken de bu çok önemli. Çünkü bazen hayal kırıklığına uğrayabiliyorsunuz ve ufacık bir şey enerjinizi düşürebiliyor. Buna izin vermeden, elimdekinin en iyi tarafına odaklanıyorum. Yağmurlu bir günde güneş aramıyorum ya da yok diye şikayet etmiyorum. Onun yerine yağmur sesini, toprak kokusunu almaya çalışıyorum. Bunu başardığınızda her şeyi daha güzel görmeye başlıyorsunuz. Hayatı kucaklamak için anı kaçırmamak lazım.

Nisan Yeşiller @  Hyde Park – Londra

Gezdiğiniz 44 ülke elbette farklı kıtaları kapsıyor, sizi en etkileyen 
kıta ve şehir hangisi oldu?

Kıta olarak beni en çok etkileyen yer Afrika. Bayrakları var ama özgür değiller. Paraları yok ama muhteşem bir doğaları var. Yaşadıkları tüm zorluklara rağmen onlar da hayatı kucaklıyor. Sıcacak, güleryüzlü insanları var.  Diğer bütün kıtalarda ekonominin gücüyle yapılan şehirler, eserler görebilirsiniz ama burası tamamen doğal. Şehir olarak da kesinlikle Cape Town! Gerçekten inanılmaz bir yer. Saatlerce anlatabilirim. Gitmeden önce hakkında çok fazla şey duymuştum. Acaba ne var bu kadar övülecek? diye meraktan ölüyordum. İki okyanusun birleştiği çok güzel bir şehir. Yemyeşil bir doğa, yüzlerce çiçek, hayvan (özellikle penguenler) var. Yerlilerinin dediği gibi önce Cape Town yaratılmış sonra cennet.
booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  ( Booking.com – TEGV Bağış )   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

Tam zamanlı bir gezgin olarak oldukça çok sayıda ülkeye seyahat 
etmektesiniz. Seyahatlerinizi finanse eden  sponsor firmalarınız var mı 
yoksa kendiniz mi karşılıyorsunuz?

Şu an her hangi bir sponsorum yok, harcamalarımı kendim karşılıyorum.

 Nisan Yeşiller @ Paris  – Fransa
Seyahat etme duygusu sizi ülkeden ülkeye ve farklı şehirlere savururken 
bundan on yıl sonrası için nerede, neler yapmayı planlıyorsunuz?

10 yıl sonra 100 ülkeyi gezmiş olmayı planlıyorum. Seyahat notlarımı, fotoğraflarımı farklı platformlarda paylaşmak, anlatmak istiyorum.  Bunun dışında İstanbul’da yaşıyorum ama metropol insanı değilim. Denize büyük bir tutkum var. 10 yıl sonra olur mu bilmem ama bir gün mutlaka Ege’de, deniz kenarında yazların keyfini çıkarıp, kışları başka ülkelere seyahat edeceğim bir hayat hayal ediyorum.Tek başına gezmek için tavsiye edebileceğiniz ilk üç şehir ya da ülke 
hangileridir?

Tek başına gezmek için en önemli püf noktası gideceğiniz yerde yapılacak çok şeyin olması. Yani gezi planınız ne kadar kalabalık olursa sıkılmaya o kadar fırsatınız olmaz. Avrupa bunun için biçilmiş kaftan. Her yer kilise, müze, tarihi eser dolu.  Hem okuyup hem gezerken başka bir kişiye ihtiyaç duymazsınız. Özellikle Roma, Vİyana, Atina gibi kültürel dokusu yoğun şehirlerde yalnız gezmek daha iyi bile olabilir. Saatlerce yürümeniz gerektiğinde kimse şikayet edemez 🙂 Ayrıca yalnız gezmeyi yeni arkadaşlar edinmek için fırsata çevirmek en güzeli. Unutmayın onlar da turist, aynı yerde olduğunuza göre ortak noktanız var ve sizinle aynı heyecanı taşıyorlar.

Nisan Yeşiller @ Mostar – Bosna Hersek

Her seyahatinizde mutlaka gerçekleştirdiğiniz rutinler var mı? Neler?

Sanırım var. Her seyahatim öncesi gideceğim yeri çok detaylı araştırıyorum. En önemli yerleri not alıyorum ve daha sonra en güzel fotoğrafları bulmaya çalışıyorum. Bulduğumda kendimi o karenin içinde hayal ediyorum. En son Bangkok’ta yapmıştım bunu. Yüzen marketin fotoğrafına defalarca bakıp gitmiştim. Oraya vardığımda kendi çizdiğim rüyanın içine girmişim gibi hissetmiştim.

Malum yalnız seyahat etmek konusunda güvenlik endişesi yaşayan pek çok 
insan var. Bu anlamda en rahat ettiğiniz şehirler/ülkeler hangileri?

Bir turist olarak Türkiye’yi değerlendirmek istesek bizim ülkemiz de yalnız seyahat etmek için güvenli gelmeyebilir. Ama biz burada yaşıyoruz. Ön yargılı davranmadan, bazı çizgilere sadık kalmak lazım. Sizden önce birileri mutlaka tecrübe etmiştir. Tehlikeli denilen bölgelere, gece ıssızlaşan yerlere gidilmedikçe korkulacak bir şey yok. Yine de endişelenenler için, özellikle de ilk kez yurt dışına çıkılıyorsa Balkan ülkelerini tavsiye ederim. İnsanları gerçekten çok iyi, çok yardımsever ve türkleri çok seviyor. Kendi içlerinde de huzur içinde yaşadıklarından ve çok kozmopolit kalabalıklar olmadığından rahatça gece, gündüz gezilebilir.

 

Yapacağınız seyahatleri daha ekonomik hale getirmek için tüyolarınız 
var mı?

Maalesef kendi paramızın değer kaybı gittiğimiz her ülkede bizim için sorun teşkil ediyor. Gezerken ekonomik olmak artık çok daha zor. Seyahat bütçesinde en önemli kalem ulaşım diye düşünüyorum. Sadece uçak bileti değil, metro, taksi harcamaları da baya bir masraf oluşturabiliyor. Bugün Avrupa’da bir tren bileti 15-20 euroları bulabiliyor. Benim bu konudaki ilk taktiğim mutlaka şehir merkezine en yakın noktada konaklamak. Gezebileceğim yerlerin büyük kısmına yürüme mesafesinde olduğumda hem ulaşım sorununu çözüyorum hem de sokaklarında kaybolmadan şehri gezmemiş oluyorum.

Uzakdoğu’ya ait bolca fotoğraf yer alıyor @nisanladunyaturu instagram 
hesabınızda. Sizi o bölgede en çok etkileyen şeyler nelerdi?Evet Uzakdoğu’da çok fazla yer görme fırsatım oldu. Aslında kültürlerinin tamamı çok etkileyici. Yemekleri, tapınakları, düzensizlik içindeki düzenleri… Bir de bu ülkelerin kendine has bir kokuları var. Onun da etkisiyle çok çabuk adapte oluyorsunuz. İnsanları çok saygılılar (Çin hariç) ve inandıkları her şeye sonsuz bağlılar. Benim en çok etkilendiğim yer ise Japonya. Bütün bir halk aynı okulda eğitilmiş gibi.  Diğerlerinden çok farklı, çok güzel, izole bir ülke. Özellikle kiraz çiçeği mevsimi Japon bahçeleri muazzam.

 

Nisan Yeşiller @ Zürih – İsviçre

 

İki günlük bir hafta sonu yurtdışı seyahati planlayacak olsanız nereye 
gidersiniz, nasıl hazırlık yaparsınız ve yanınıza neler alırsınız?

İki günlük bir seyahat planım olsa önce yolda çok vakit kaybetmeyeceğim bir yer seçerdim. Kış Avrupa’ya çok yakışıyor.  Tam da Noel arefesinde olduğumuz için mutlaka kar olan bir yere giderdim. Mesela Salzburg ya da Kopenhag. Yine gitmeden bu mevsimde yapılabilecek aktivitelerden listemi oluştururdum. Noel pazarı gezmek ve buz pateni yapmak gibi. Soğuk bir hava için gerekli olan her şeyi, haritamı ve fotoğraf makinemi de yanıma alıp yola çıkardım.

Haftasonuyurtdisi.com Avrupa turlarımız ile ilgili bilgi almak için tıklayınız

Bir gün uyandınız ve içinizdeki seyahat etme duygusunun bittiğini 
hissettiniz, ne yaparsınız?

O gün benim öldüğüm gün olmalı 🙂 Böyle bir şeyin olmasına ihtimal dahi vermiyorum ama olursa kendimi resetlemeye çalışırdım. Eski fotoğraflara, yanımda getirdiğim hatıralara bakıp şu an yaşadığım heyecanı hatırlamaya çalışırdım. Yine de olmazsa, hemen yola çıkardım. Çünkü bir kere kanınıza girdiyse, seyahat tutkusu sizi terketmez. En fazla bir yerlere saklanmıştır ama fazla uzaklaşmış olamaz. Başka yerler, başka dünyalar keşfetmenin hazzı hiç bir şeyde yok. En fazla yorulmuşumdur. Yorulunca dinlenmeyi bilirim ama asla vazgeçmem.

 

Nisan Yeşiller’e bu güzel sohbet için teşekkür ediyor ve kendisine nice keşif dolu seyahatler diliyoruz.

En güzel haftasonu yurtdışı destinasyonları ve renkli fotoğraflar için bizi  @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

* Kapak Fotoğrafı : Budva Marina – Karadağ

 

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>