Gezgin Röportajları / @mehmetaltie (Mehmet Altay)

 

Nisan ayında bir başka gezginimizi konuk ediyoruz.Bugüne kadar 70 ten fazla ülke ve sayısız  şehir görmüş ; Instagram’ın popüler gezginlerinden Mehmet Altay  .Seyahatlerini ve guzel Fotoğraflarını   @mehmetaltie instagram sayfasından takipçileri ile paylaşıyor . Bu güzel söyleşimizde seyahatlerini kendi penceresinden anlatıyor ve haftasonuyurtdisi.com okuyucularına tavsiyelerde bulunuyor . Beğenmeniz ümidiyle …

 

Bize biraz kendinizden bahsedermisiniz?

1980 Kayseri doğumluyum. Doğuş Üniversitesi İng. Uluslararası Siyasi İlişkiler Bölümü mezunuyum. TED ve Galatasaray klüplerinde basketbol oynadım. Türk Yıldız Milli Basketbol Takımı Aday Kadrosunda yer aldım. Üniversite hazırlık döneminde basketbolu bıraktım. İş hayatım boyunca ise inşaat sektöründeydim. Şimdilerde ise hayalim olan turizm üzerine planlarım var. Basketbol, tenis ve futbol sporlarını severim ve sıkı takipçisiyimdir. En büyük tutkum ise dünyayı görmek, dünyayı öğrenmek.

Son Kol de gün Batımı ( Kırgızistan )

 

Hayatınızdaki ilk yurtdışı yolculuğa kaç yaşında çıktınız , o seyahat ile ilgili neler hatırlıyorsunuz?
3 yaşında ama bu pek seyahat sayılmaz. Ben 3 yaşındayken ailem Roma’ya taşınıyor ve 4 senemizi İtalya’da geçiyoruz. Hatta ilkokul 1.sınıfı Roma’da okuyorum. Kulağa çok havalı geliyor değilmi İ Fakat malesef aklımda kalanlar bir kaç kareden ibaret. Hiç bir şey hatırlamıyorum. Roma’yı saymazsak ilk seyahatim 2005 yılında o zamanki adı ile Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a olmuştu. Çok sevmiş ve beğenmiştim. Prag adeta film stüdyosu gibi bir şehir.

Instagram sayfanızdan görüldüğü kadarıyla çoğu kişinin pek gitmediği otantik , az bilinen ve sıradışı yerlere seyahat etmektesiniz. Bu destinasyonlarda sizi cezbeden şey nedir.

Evet. Çünkü öncelikle şunu söyleyebilirim ; Özellikle Avrupa’ya seyahat ettikçe , belirli bir noktadan sonra heryer bana çok benzer, hatta aynı gelmeye başladı. Daha önce gördüklerimden farklı birşey görememeye başladım. Her şehirde benzer  katedraller, kiliseler, şehir meydanları, kafeler hatta kruvasanlar , latteler. Sadece isimler farklıydı. Bunun dışında , insanlar tabiki genel turizm destinasyonları dışındaki yerlere güvenlik açısından daha kuşku ile bakıyor ama ben bütün ülkelerin gezmek için güvenli olduğunu düşünüyorum. Ya da başka bir deyişle eğer bir tehlike varsa bu tehlikenin heryerde aynı miktarda olduğunu düşünüyorum. Bir bela, bir kötü olay sizi bulacaksa Filistin’de , Irak’ta da bulur, Amerika’da yada İstanbul’da da.Çünkü sonuçta insan heryerde aynı insan. O yüzden en ufak bir endişem olmadan bu tarz yerlere her zaman seyahat ettim. Mesela en tehlikeli olarak tabir edebileceğimiz yerlerden örnek verirsek ; Lübnan’ın doğusunda Hizbullah yönetimi altında olan bölgeyi gezdim. Yine , Filistin Batı Şeria’yı , Transdinyester’i , Rusya’nın büyük bir bölümünü gördüm. Bir hafta boyunca Afgan sınırında araç kullandım. Güney Afrika çok tehlikeli ülke derler. Kendi kullandığım araçla binlerce kilometre yol yapıp Mozambik’e gittim ve geri döndüm. Ve inanın bir kere bile kendimi bir tehlike altında hissetmedim. Ayrıca tehlikeyi bi kenara bırakın bu yerlerde bile inanılmaz güzel doğa harikalarıyla , güzel insanlarla , şehirlerle tanıştım. Dünyanın her ülkesinde mutlaka gidip görmeye değer çok özel farklı güzellikler var.

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  (Booking.com – TEGV Bağış   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

 

 

Akka – İsrail

 

Instagram sayfanızda Paylaştığınız fotograflar gercekten cok etkileyici. Fotograf tutkusu sizde ne zaman ve nasıl başladı?

Fotoğraf çekme sevdası ilk defa üniversite yıllarımda başladı. Çok gezdiğim için harika yerler görüyor ve bu güzellikleri görüntülemek istiyordum. Aslında bu şekilde gezi ve fotoğraf birbirini tetikledi. Başlarda basit kompakt makinalar kullanıyordum. Sonrasında ise DSLR makinalara geçtim.
Seyhatleriniz uzun mu oluyor yoksa bizim sayfamızın içeriğinde olduğu gibi Haftasonları kısa kaçamaklar yapar mısınız? Yakın yurtdışı destinasyonlar için  Okuyucularımıza bir kaç tavsiyeniz olur mu?

Durumu göre her ikiside oluyor. Genelde yakın yerleri haftasonu ile birleştirip 3-4 günlük program yapar , uzaklar için ise uzun vadeli programlar yapmaya çalışırım. Dünyanın belkide en güzel yaz tatil destinasyonlarından birisi ülkemiz ve Yunanistan’ın kıyılarına sahip olduğu Ege Denizi. Yunanistan’ın her yöresi birbirinden güzel ama ben Yunan adalarından özellikle Patmos’u tavsiye ederim. Yunan adaları arasında benim en favorimdir. Bunun dışında Gürcistan denince bizim aklımıza genelde Batum gelir ama Gürcistan’ın esas güzellikleri kuzeyindedir. Orta Çağ’dan kalma Svanların yaşadığı Svaneti bölgesi hem doğası hem köyleri ile çok etkileyici. Keza Kazbegi’de muhteşem trekking rotaları ve doğa manzaraları ile büyülüyor. Gürcistan bütün dünyanın  hayran olduğu bir turizm merkezi fakat bizim hala yanı başımızdaki bu muhteşem turizm cennetini keşfedemediğimizi düşünüyorum. Ucuz olması ise cabası. Gürcistan’ı mutlaka mercek altına alın derim.

    Transfagarasan  – Romanya

Pek çok ülke ve şehir gezdiniz. Bu dönem içerisinde başınızdan geçen  komik bir olay mutlaka olmuştur. Okuyucularımızla paylaşırsanız seviniriz.

Lübnan’ın doğusunda bulunan Hizbullah yönetimi altındaki bölgeye gittiğimizde yüzü maskeli olan, otomatik silahlı Hizbullah askerleri kontrol amaçlı aracımızı durdurdu. Askerlerle konuşmaya başladım ve fotoğraflarını çekmek istedim. Bana arka tarafta derme çatma bir dükkanı işaret edip , “ordan bizim Hizbullah tişörtlerinden satın al ve sonra gel çekebilirsin” dediler. Bende fotoğrafı çok istediğim için gidip dedikleri yerden Hizbullah tişörtlerinden satın aldım ve tekrar geldim ama fotoğraf için izin vermediler. Bu seferde bana “5 km ileride Hizbullah Müzesi var. İstersen müzemizi ziyaret et” dediler. Diyeceğim artık onlar bile  kapitalizme ayak uydurmuş ,onlar da orda bi düzen tutturmuş gidiyorlar. Sonra döndüğümde tişörtü bi arkadaşıma hediye ettim. Pek iç açıcı şeyler söylememişti

Sibirya – Rusya

 

Bugüne kadar toplam kaç ülke ve şehir gördünüz ? Gelecek seyahatleriniz için sayı olarak  kendinize bir hedef koydunuz mu?

72 ülke ve çok şehir . Bir sayı hedefim yok ama tabiki bütün ülkeleri görmek isterim.
Bohol – Filipinler

Gittiğiniz ülke ya da şehirlerde “her şehirde/ülkede mutlaka bunu yaparız” dediğiniz özel alışkanlıklar var mı? 

Genelde elimden geldiğince insanlarla konuşur ve onlardan yerel bilgiler edinmeye çalışırım. Mutlaka yemeklerini denerim. Unesco Listesi takıntım var. Mutlaka her ülkedeki Unesco Dünya Mirasları’nı görmeye çalışırım.  Büyük bir kupa bardak koleksiyonum var. Her ülkenin ve hatta şehrin kupa bardaklarından satın alırım. Bazı seyahatlerde çok şehir gezdiğim için eve çantamda 10-15 kupa ile döndüğümü bile hatırlıyorum.

Mehmet Altay’a  bu güzel sohbet için teşekkür ediyor ve kendisi ile bir gün aynı seyahatte yer almayı çok istiyoruz.

En güzel haftasonu yurtdışı destinasyonları ve renkli fotoğraflar için bizi  @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

* Kapak Fotoğrafı : Empty Quarter Çöl Safarisi  / Abu Dhabi

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>