Gezgin Röportajları / @leylekhavadaa

 

Temmuz  ayına girerken çok aktif seyahat eden bir çiftimizi konuk ediyoruz  Aslı&Dinçer .  Seyahat maceraları  Avrupa ile başlamış daha sonra rotaları Uzak Doğu ‘ya doğru  uzaklaşmaya başlamış 🙂  Anılarını fotoğrafa döküyorlar ve bunları @leylekhavadaa instagram sayfasından sayıları on bine yaklaşan  takipçileri ile paylaşmaktalar . Bu renkli çiftimizi daha yakından tanımaya ne dersiniz? ….

1.Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, biz Aslı ve Dinçer. Bizi anlatmak için en uygun ifade ‘seyahatsever’ sanırım. Çünkü sadece bir yerden bir yere gitmeyi, yeni bir ülkede olmayı değil; çok daha fazlasını içeriyor. Gittiğimiz yeri müziği ve kültürüyle yaşamak, doğasını tanımak, halkını gözlemlemek ve yerel lezzetlerini tatmak en büyük keyfimiz. Kaç tane ülke gördüğümüzden çok, bir şehri ya da ülkeyi ne kadar görebildiğimizin, tanıyabildiğimizin ve tadabildiğimizin peşindeyiz yani.

 

2.Seyahat tutkunuz ne zaman başladı? İlk yolculuğunuzu nereye yapmıştınız ve o ilk seyahatten kalan hatıraları bizimle paylaşır mısınız?

İlk seyahatimizi tur firması ile Barcelona ve Madrid’e yapmıştık. Sonra bir İtalya var arada, ama bizim içimize seyahat aşkını düşüren rota; Tayland‑Kamboçya‑Vietnam üçlüsü oldu. Bir arkadaşımızla çıktığımız bu yolculukta unutulmaz anlar yaşadık. Bangkok’ta ‘Yüzen Çarşı’nın renkli dünyasında olmak, birbirinden lezzetli tropik meyveler yemek, bir satıcının alışveriş için çengeli ile teknenizi kendisine çekmesi; Kamboçya’da Angkor Wat’ta gün batımını yaşamak, Tonle Sap üzerindeki yüzen köyde insanların yaşamına tanık ve konuk olmak; Vietnam’da ise akıl almaz bir motor trafiğinin içinde yaya olmak, Halong Körfezi’nin gerçeküstü doğasına hayran kalmak ve maalesef savaşın korkunç izlerini taşıyan ‘Cu Chi Tünelleri’nde olmak inanılmazdı. Döndüğümüzde dedik ki ‘bize bambaşka hissettiren bu anların devamı gelmeli!’

3.Genellikle çift olarak seyahat etmektesiniz. Yolculuk planı yaparken kim neleri üstleniyor? Aranızda bir görev dağılımı var mı?

Her ne kadar benim daha çok fotoğrafım olsa da tüm seyahatlerimizi çift olarak yapıyoruz. İş bölümü kısmı ise müthiş! Rota belirlendikten sonra önce uçak biletine sonra da Booking üzerinden otele karar veriyoruz, ardından Dinçer rezervasyonları yapıyor. Sonrasında da benim en sevdiğim planlama kısmı başlıyor. Gezilecek yerler, restoran ve kafeler, parklar, müzeler ve varsa bunlara ait giriş biletleri… Tüm bunları haritalar, kitaplar, bloglar ve internet yardımıyla araştırırken sanal bir seyahat yapmış gibi oluyorum zaten. Yola çıkmadan rezervasyon çıktıları Dinçer’de, bizi gezdirecek bilgiler de benim defterde olur ve geriye bize seyahatin tadını çıkarmak kalır.

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  (Booking.com – TEGV Bağış   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

4.Instagramdaki @leylekhavadaa ‘nickname’ iniz çok dikkat çekiyor ve kulağa hoş geliyor. Bu isme nasıl karar verdiniz ? Hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Leylekhavadaa’nın çok araştırıp bulduğum bir isim olduğunu söyleyemem. Hani bir deyim vardır ya ‘Leyleği havada görmek’… Özellikle son beş senedir yoğun bir şekilde yapmış olduğumuz seyahatlerin sonucunda çevremizden en çok duyduğumuz şey bu deyim oldu. Bu nedenle anılarımızı paylaşabileceğimiz platformda bu ismin bizi yansıtacağını düşündük.

 

 

5.Gittiğiniz ülke ya da şehirlerde “her şehirde/ülkede mutlaka bunu yaparız “ dediğiniz özel alışkanlıklar var mı?

Gittiğimiz şehir yürümeye müsait ise önce şehri adımlarız, hem de suyunu çıkarana kadar! Sokaklarına karışmak bir şehri tanımanın en güzel yolu çünkü. Bir de kule, tepe, füniküler, teleferik vs. şehrin en yüksek noktasına ulaşıp oradan şehri seyrederiz. Yerel lezzetlerini tadıp içeceklerini deneriz. Tarihi restoran ve kafelerine gideriz. Hava uygunsa parklarında piknik yaparız ve özel bir gösteri ya da denk geldiğimiz bir konser varsa mutlaka izleriz. Mesela Vietnam’da izlediğimiz su kuklasını unutmak mümkün mü? J

6.Instagramda görüldüğü kadarıyla Uzak Doğu ve Avrupa ağırlıklı seyahat ediyorsunuz. Size göre ‘keşfetmek’ ön plana alındığında, dünyanın 5 kıtasından sizce hangisi ilk sırada yer alır? Neden?

Asya Kıtası. Çünkü kültürü, dini, doğası, mutfağı, felsefesi, insanları kısacası her şeyi ile başlı başına keşif rotası.

7.Pek çok ülke ve şehir gezdiniz. Bu dönem içerisinde başınızdan geçen komik bir olay mutlaka olmuştur. Okuyucularımızla paylaşırsanız seviniriz.

Olmaz mı? Kısa kısa birkaç olaya yer verelim.

Vietnam’da ‘Su kuklası’na zor bilet bulup içeri girdik, gösteri yaklaşık 1.5 saat sürdü. Ben dikkatle izlerken yanıma bir baktım, yüksek sesli müziğe rağmen Dinçer uyuyakalmış! 🙂

Chiang Mai’deki fil banyosu sırasında Dinçer filleri o kadar sevdi ki normalde o çıktıktan sonra ben girecektim ama filler çıktı, o bir türlü çıkamadı! 🙂

Yine Vietnam’da banyo yaparken tavandan üstüme minik bir kertenkele düştü ve ben o kadar korktum ki ertesi gün banyoya şemsiyeyle girdim! 🙂

Bir de Amsterdam’dan araba kiralayıp Belçika’ya gidecektik, araba kiralarken bir sürü detay olduğu için Dinçer dedi ki ister misin görevli Türk çıksın, ne bomba olur! İçeri girdik, konuşurken bir ara ‘Türkçe biliyor musunuz?’ dedi, zaman zaman sorar ama hep olumsuz cevap gelir, bu sefer karşısındaki ‘evet’ dedi ama Dinçer şokta, bir an o unuttu Türkçeyi! 🙂

 

 

8.Geleceğe dair yapmayı planladığınız şeyler hakkında neler söylemek istersiniz

Uzun vadede sorarsanız, anılarla yaşayacak yaşa gelene kadar seyahat etmeyi istiyoruz. Kısa vadede ise Kurban Bayramı’nda iki haftalık müthiş bir rota bizi bekliyor!

Sevgili gezgin çiftimize    bu eğlenceli  sohbet için teşekkür ediyor ve kendilerine  bol seyahatli günler diliyoruz .

 

En güzel haftasonu yurtdışı destinasyonları ve renkli fotoğraflar için bizi  @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

 

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>