Gezgin Röportajları / @gezginveteriner

Yeni Yılda ilk konuğumuz , Instagram’ın popüler gezginlerinden veteriner ve gezi yazarı Hakkı Seçkin Çetin .Seyahatlerini ve izlenimlerini  @gezginveteriner instagram sayfasından ve www.gezginveteriner.com sayfasından takipçileri ile paylaşıyor . Bu güzel söyleşimizde hem kendi hikayesini anlatıyor hem de Evcil Hayvanlar ile birlikte  seyahat ederken yapılması gerekenler hakkında bilgiler veriyor. Keyifli okumalar…

1.Dünya seyahati fikri nasıl gelişti? Hangi yaşantıların birleşmesinde oluştu?

Çok klişe gibi gelecek ama bir gün kuzenimle sohbet ederken lotodan para çıksa ne yaparız sorusunu sorduk kendi kendimize. Sıra bana geldiğinde birden dilimden dünya turuna çıkarım cümlesi dökülüverdi. İnanın o güne kadar aklımda ne dünya turu, ne de böyle maceralar vardı. Ama o gün gerçekten neden ağzımdan böyle bir şey çıktı bilmiyorum. Allah söyletti derler ya, öyle oldu herhalde. Bu muhabbetten bir süre sonra elime bir arkadaş tavsiyesiyle “Shantaram” diye bir kitap geçti. Avusturalya’da hapisten kaçıp Hindistan’a gelip burada yaşamaya başlayan bir adamın hikayesini anlatıyordu. Gel zaman git zaman ben bir bakmışım kendimi Hindistan’ı araştırırken buldum. Ardından Hindistan’a gitmeye karar verdim. Sonra dedim ki, sırf Hindistan ile kalmasın, bütün Asya’yı gezeyim, sonra Güney Amerika falan derken dünya turuna karar verdim. O zamanlarda bir de aşk hayatımda yaşadığım bir deprem beni biraz boş vermişliğe itti. İşi gücü bırakıp çantamı alıp dünya turuna çıkmaya karar verdim. Ama sonra oturup akıllıca düşündüğümde cebimde para olmadan bu işi yapmaya çalışmak kendimi kandırmaktan başka bir şey olmayacağını anladım. Ayrıca doktora eğitimim vardı ve onu yarım bırakmazdım. En sonunda ‘’her ay bir ülke’’ projemi hayata geçirmeye başladım. Bu gezilerim dünya turuna ısınmak için hem de motive olmam için gerekliydi.

 

 

gezginveteriner  @ Amsterdam

 

2.Dünya seyahatine başlangıç noktası hangi şehir oldu? Bu şehrin özel bir sebebi var mıydı?

Aslında ben gezmeye Erasmus programı ile gittiğim Polonya’da başladım. Bir yıl boyunca 10 ülke toplam 18 şehir gezdim. Ardından yine Erasmus Staj programıyla üç ay boyunca İspanya’yı gezip, gidebildiğim bazı Avrupa şehirlerine tekrar gittim. Gezdiğim şehir sayısını 22’ye çıkarttım. Tabi o zamanlar öğrenci halimle çok verimli, tadını çıkararak doya doya gezemiyordum. İster istemez para sıkıntısı çektiğim için Ryanair ve Wizzair ile ucuz uçuşlar bulup 2-3 günlük acele geziler yapıyordum.

Üniversite bitip iş hayatına başladığımda İstanbul’un yoğunluğunda havaya para saçtığımı farkettim ve bir gün bu saçmalığa dur deyip, hayatımı sadeleştirmeye, gereksiz alışverişten kaçınmaya ve daha çok gezip başka ülkeleri görüp ruhumu doyurmaya karar verdim. Öğrencilik zamanındaki gezilerden tabi ki daha farklı olacaktı. Maddi ve manevi daha kafam rahattı. Bu düşünceye vardığım ilk anda 300 TL’ye kampanyadan bir Amsterdam bileti yakaladım. Ardından her ay bir ülke projemi yaptım ve başladım ucuz biletleri toparlamaya. Yurt dışında Lviv, Kiev, Budapeşte, Viyana, Bratislava, Kopenhag, Girne, Atina derken yurtiçinde Assos, Bozcaada, Kapadokya, Cumalıkızık, Mersin, Adana, Truva, Ankara olmak üzere 9 farklı ülkede 17 farklı yer gezdim.

 

3.Neden seyahatlerinizi web sitesi kurarak paylaşmak istediniz?

Aslında ben bir yazarım ve yazmayı çok seviyorum. Yayınlanmış 3 tane kitabım var ve aynı zamanda polonyam.com’daki köşemde yazıyorum. Yeni sürpriz kitap projelerimde var, sürekli yazıyorum ama bu aralar biraz yavaş gidiyor, çünkü veteriner tıp doktora eğitimi biraz ağır bir eğitim ve ziyadesiyle hem çalışıp, hem doktoraya devam etmek, hem gezmek beni kitap projelerim konusunda biraz yavaşlattı ama yine de vakit ayırıp bir şekilde yazmaya devam ediyorum. Aslında web sitesi kurmamdaki amaç da yazmayı çok sevdiğimden. Fakat diğer gezi yazarları gibi detaylı tarih, kültür, yiyecek, turistik alan bilgisi vermeden yazıyorum. Ben gittiğim yerdeki yaşamı, oradaki insanları, yaşayış tarzlarını gözlemleyip, yazmayı seviyorum. Bu yüzden sitemde başlık olarak “izlenim” kelimesini kullanıyorum; mesela “Almanya İzlenimleri”. Sadece gördüğümü, hissettiğimi ve mutluluğumu yazıyorum.

gezginveteriner @ Bratislava /Slovakya

4.Sizce hayvanseverlerin seyahatlerde yaşadıkları ve gözlemlediğiniz problemler neler?

Kedi veya köpek bakmak inanılmaz büyük bir sorumluluk, üstüne birde onları gittiğiniz yere götürmek inanılmazın inanılmazı büyük bir sorumluluk. Çoğu kişi gittiği yere götüremediği için onlar için fedakârlık yapıp, tatile bile çıkmıyor. Bu şekilde hayat süren birçok kişi tanıyorum. Bunların dışında gittiği her yere evcil hayvanını götürme fedakarlığını yapan kişilerde var ki gerçekten hem hayvanlar için hem de onlar için inanılmaz zor. Kendi arabanızla seyahat edebiliyorsanız bir şekilde daha rahat ama uçakla, trenle veya gemiyle onları taşımak isterseniz işin içine bir sürü prosedür giriyor ve maddi manevi ciddi yük oluşturuyor. Hayvanların sakinleştirici eşliğinde bagajda veya kutularda taşınması da onların sağlığı açısından stres ve hayati risk içeriyor. Yanınızda götüremediğiniz zamanda nereye bırakacağınız konusunda sıkıntı yaşıyorsunuz. Her yere güvenip evcil hayvanınızı doğal olarak bırakamıyorsunuz. Gerçekten iyi düşünülüp karar verilmesi gereken konular.
 5.İnsanlar tarafından bakımı üstlenilen pek çok hayvan var ancak özellikle kedi ve köpek sahiplerine seyahatlerde neler önerirsiniz?

Bana klinikte kedi köpek sahiplerinin en çok danıştığı konuların başında geliyor seyahat konusu. Öncelikle minik dostlarını yanında götüreceklere tavsiyem, gidecekleri mesafeye göre karar vermeleri. Mesafe ne kadar uzarsa hayvanın alacağı sakinleştirici dozu ve kutu içinde yapacağı seyahat süresi o kadar artıyor. Bu ciddi hayati riskler içeren bir durum. Yurt içi seyahatlerinde kendi araçlarıyla seyahat eden kişiler için pek problem yok. Hayvanlarını arada mola vererek ferahlatıp, dinlendirebilirler ve çoğu zaman sakinleştirici vermelerine gerek kalmaz. Fakat işin içine uçak yolculuğu ve yurt dışı girince işler biraz karışıyor. Avrupa Birliği ülkelerine hayvanlarını götürmek isteyen kişilerin mutlaka gidecekleri tarihten en az 6 ay önce Kuduz Titrasyon Testi prosedürlerine başlaması lazım. Yine kullanacağı havayolundan hayvan taşıma ile ilgili prosedürü öğrenerek mutlaka onların yönlendirmelerini adım adım uygulamaları gerekiyor.

6.Seyahatlerde mesleğinizle ilgili başınıza gelen ilginç olaylar yaşandı mı?

Bir seyahatimde yanımdaki kişiyle birden kendimi muhabbet halinde buldum. Kendisi boş muhabbeti seven aylak biriydi ve benimde nezaketen verdiğim bir iki cevaptan yüz bulup anlattıkça anlatmaya başladı. Bende bir ara nasıl olduysa ağzımdan veteriner hekim olduğumu kaçırdım ve adam bana şu soruyu sordu: “Benim iki yıl önce köpeğim öldü, sizce neden ölmüştür?”. Dedim ben nereden bileyim köpeğinizi görmemişim, ne olduğunu bilmiyorum, nekropsi yapılırsa (otopsi teriminin hayvanlarda kullanılan ismi) ancak ölüm nedeni anlaşılır. Bana şöyle sen nasıl veteriner hekimsin bir şeyden de anlamıyorsun der gibi baktı ve sustu. Sonra bende fırsat bu fırsat diyerek hemen uyuyor gibi yaparak ondan kurtulmaya çalıştım. Bir ara tekrar anlatmaya başladı ama benim uyku taklidi yaptığımın farkında değildi. En sonunda uyuduğuma kanaat getirip sustu.

 

gezginveteriner @ Atina

7.Yurtdışına yaptığınız seyahatlerde hayvan hakları konusunda sizi şaşırtan, sevindiren uygulamalar var mıydı?

Avrupa’da biliyorsunuz ki nüfus yaşlı ve yalnız. Yalnızlık da insan psikolojisini derinden etkileyen etmenlerden biri. Almanya’da tanıştığım bir psikolog, veteriner hekim olduğumu öğrenince bana özellikle yaşlılara ve yalnızlara evcil hayvan öneriyoruz ve bazen bunu zorunlu kılıyoruz ve inanılmaz sonuçlar alıyoruz. Onları iyileştirmede veteriner hekimlerin gözetiminde onlara sahiplendirdiğimiz hayvanları kullanıyoruz demişti. Biraz daha konuyu açmasını istediğimde; mesela yaşlı bir insanın spor yapmasını sağlar bir köpek. Sabah ve akşam onu gezdirmeye çıkaran sahibi yürüyüş yapar ve bahaneyle evden çıkıp spor yapmış olur. Temiz hava alır, insan içine karışır ve köpeği sayesinde yine kendini yalnız hissetmeyip sorumluluk sahibi olur dedi. Onun dışında ailelere yeni bebekleri olduğunda kedi veya köpek öneriyoruz. Böyle o kedi ve köpek sayesinde bebeklerinde bağışıklık sistemi çok güçlü oluyor demişti. Bu konuda bende bir araştırma yaptım ve bu durum gerçekten bilimsel bir gerçek olarak artık tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok kendimden örnek verebilirim. Ben bağışıklığı inanılmaz düşük, küçüklüğünde haftanın en az bir gününü hastanede geçiren, yemediği iğne kalmayan bir çocuktum. Veteriner Fakültesi’ni kazandığım 2006 yılından itibaren yani hayvanlarla haşır neşir olmaya başladığımdan beri en fazla 3 defa hasta olmuşumdur.

8.Birden fazla ziyaret ettiğiniz ülkeler, şehirler var mı? Sizi bir kere daha gitmeye teşvik eden şey ne?

Berlin her zaman tekrar gitmek istediğim bir şehir, iki defa gittim. Kışın, buz gibi havada gece şehir ışıklarında yürümeyi çok seviyorum. Onun dışında Budapeşte Avrupa’da gittiğim en güzel şehirdi. Tuna Nehri içinden geçtiği hiçbir yeri Budapeşte kadar güzel yapmamıştır. Hele ki gece Buda Kalesi’nden o manzarayı koskoca kalede tek başıma izlemek şu ana kadarki gezilerimde en keyif aldığım anlardan biriydi.

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  ( Booking.com – TEGV Bağış )   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

9.Seyahatlerinizde okumayı da sevdiğinizi öğrendik. Bu konuda okuyucularımıza neleri tavsiye edersiniz?

Biraz ilginç gelebilir ama ben gezilere giderken daha önce okuduğum ve en beğendiğim kitapları alıyorum. Onların bende bıraktığı tat yolculuğuma daha da keyif katıyor. Ve o kitapların bende anısı olduğu için bana eskileri hatırlatıyor. Bir yere giderken otobüs, tren veya uçağın camından dışarıyı izlerken sizi bir şarkı veya bir kitap gaza getirebilir. Örneğin Amin Maalouf’un Semerkand ve Afrikalı Leo kitapları favorilerimdir. Bende inanılmaz bir keyif bırakmış bu eserleri hayatımda okuduğum en güzel kitaplar olarak adlandırabilirim. Amin Maalouf Orta Doğu’yu anlatabilen en iyi yazardır bence. Zaten kendisi de Lübnan asıllı bir Fransız. Maalouf dışında Sabahattin Ali ve Gabriel Garcia Marquez gelir benim için. Bu adamlar aşkı çok güzel anlatan adamlardır ve gezilerimde bana almak istediğim o hissiyatı çok güzel verirler.

 

10.Gezginler bir şekilde sosyal medyada birbirlerini tanıyor, takip ediyor ve bazı ortak organizasyonlar yapıyorlar. Sizin yeni yeni gezmeye başlayacaklara takip etmeleriniz önerdiğiniz adresler var mı?

Bu işin başını çeken kişi benim için şüphesiz ki Rotasız Seyyah’tır. Kendisi bu konuda bana hep örnek olmuştur. İşin şakası bir tarafa hayalimde olan neresi varsa, hayalimdeki rotayı kullanarak gezdi, helal olsun. Rotasız Seyyah dışında Öykü ve İdil’İn Oitheblog’unu, Deniz Pehlivan’ın Birhayalinpesinde’sini severek takip ediyorum.

 

11.haftasonuyurtdisi.com Websitemizin konsepti hafta sonu üç saatlik uçuş uzaklığındaki yurtdışı destinasyonlarından oluşuyor. Sizin bu bağlamda aklınıza ilk gelen ülke ve şehirler hangileri?

Aklıma ilk gelen ülkeler Atina, Kiev, Budapeşte, hem yakınlar hem ucuzlar hem de insana huzur veren keyifli şehirler… Mutlaka ziyaret edilmeliler!

 

 

12.Önümüzdeki günler ve yakın dönemler için gezi planlarınız neler?

2017de yaptığım her ay bir ülke projemden bahsetmiştim. Şimdide 2018’de her ay bir ülke projem var. Durmak yok sürekli gezmeye devam ediyorum. Ocak ayıyla birlikte Bakü, Şubat’ta; Kudüs ve Tel Aviv, Mart’ta; Moskova, Nisan’da; Prag, Hallstad,  Salzburg, Mayıs’ta; Girne, Haziran’da; Kiev ve Londra, Eylül’de; Hurghada ve Kahire seyahatlerim var…

 

Hakkı Seçkin Çetin’e  bu güzel sohbet için teşekkür ediyor ve kendisine bol  seyahatli günler ve Dünya Turu Projesinde başarılar diliyoruz.

En güzel haftasonu yurtdışı destinasyonları ve renkli fotoğraflar için bizi  @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

* Kapak Fotoğrafı : Kopenhag / Danimarka

 

 

 

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>