Gezgin Röportajları / @seyyahcafigen

Bu haftanın ilk konuğu  Seyyahça isimli gezi bloğu ile tanıdığımız ve  seyyahcafigen instagram sayfasından takip ettiğimiz  Gezgin , Yazar ve Seyahat  Yazarı Figen Karaaslan . Sizleri çok bekletmeden hemen söyleşimize geçelim :

Sizin hakkınızda neler bilmeliyiz?

Seyyahça isimli gezi blog sayfasının sahibi ve Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli kitabın yazarıyım. Kendimi özetle, modern bir seyyah ve bir gezgin yazar olarak tanıtabilirim.

Yolculuk yaparak, benliğimin ve hayatımın çerçevelerini çizen her şeyden ve yaşamdaki yüklerimden özgürleşmeye çalışıyorum. Gittiğim yerlerde eski ‘ben’i ve önyargılarımı bırakmaya çalışarak, yolculuktan yeni bir ‘ben’ olarak dönmeye gayret ediyorum.

Yeni yerler ve yeni “benler” keşfetmek için seyahat ediyorum. Yaşadığım dünyayı, kültürleri ve ırkları; insanların, filmlerin ve medyanın bana empoze ettiği şekilde değil de kendi gözlerimle görmeye gayret ediyorum.


Seyahat tutkusu ile ilerlerken yapmak istedikleriniz neler?

Dünyanın, yaşadığımız yerden ve ‘kendi dünyamızdan’ çok daha fazlası olduğunu, gördüklerimizin ve yaşadıklarımızın ötesinde, birçok şey olduğunu düşünüyorum. Bunları deneyimlemenin ve yeni şeyler hissetmenin, beni zenginleştirdiğine inanıyorum.

Beni yaşamda en çok mutlu eden şeyin, seyahat etmek olduğunu bildiğim için kendi ruhumun gerçekliğinin ve özleminin peşinden gidiyorum. Yolculuk esnasındaki deneyimlerimi ve düşüncelerimi insanlar ile Seyyahça aracılığıyla paylaşıyorum.

Yaşam yolculuğumdaki deneyimlerimi paylaştığım Yaşamı Kullanma Kılavuzu kitabım gibi yollar ve yolculukla ilgili bir kitap yazmayı istiyorum. Aslında yazmaya çoktan başladım bile…Seyahat etme fikrinin sizde uyandırdığı ilk üç duygu nedir? Bu duyguları en çok hissettiğiniz seyahat rotanız neresi idi?

Seyahat etme fikrinin bende uyandırdığı ilk 3 duyguyu; 1) Özgürlük 2) Merak 3) Keşif olarak sayabilirim.

Bu duyguları en yoğun olarak, birbirinden farklı destinasyonlarda hissettim. Kendimi en özgür Yunanistan’da, en meraklı Barselona’da ve en keşifçi Roma ve Floransa’da hissettim.

Türkiye’deki insanların seyahat etme tutkusu üzerine neler söyleyebilirsiniz?

Bu tutkunun Türkiye’de son 2-3 yıldır daha baskın olduğunu gözlemliyorum. Bu, olmasını arzu ettiğim bir şeydi… Seyahat tutkusunun açığa çıkmasında ve yayılmasında, bizim gibi gezginlerin de payının büyük olduğunu düşünüyorum. İnsanları yola çıkartmak için blog sayfalarımızda; yüreklendirici ve ilham verici yazılar yazdık.

İnsanların birçoğu da, gezginlerin fotoğrafları ve yazıları aracılığıyla; yolda olmanın ve yolculuğun güzelliğine daha fazla tanık oldu. Birçok insan, “Herkes geziyor ben neden seyahat etmiyorum, ben de yapabilirim” diye düşündü. Yolda olanlar, yola çıkacakları cesaretlendirdi. Yola çıkanlar; yolculuğun, nasıl daha kolay olacağına dair kendi düşüncelerini ve deneyimlerini paylaştı. Bu da birçok insanda, seyahat etme arzusunu harekete geçirdi.

İnsanların seyahat tutkusunun açığa çıkmasında diğer bir etmenin de teknoloji olduğunu düşünüyorum. İnsanlar teknoloji ve sosyal medya sayesinde, dünyadaki birçok güzellikten haberdar oluyor. Uzaktaki bir ülkeye ya da şehre ait olan, gördüğü bir fotoğraftan etkileniyor. İnsanlar, gördüğü o fotoğraf karesinin içinde olmayı, o ülkeyi ya da yeri deneyimlemeyi istiyor.

 

Sadece hafta sonu yapacağınız bir seyahatte yanınıza neler alırsınız?

Bu, biraz da gideceğim yerin coğrafi ve iklimsel koşullarına göre farklılık gösteriyor. Çok yağmurlu bir yere gideceksem, yağmurluk ve şemsiye alırım. Deniz kenarı bir yere, yazın gideceksem; bikini ve plaj havlusu alırım.

Mevsimden ve iklimden bağımsız ve genel olarak ne alırsınız derseniz; not defterimi, kitabımı ve MP3 çalarımı alırım diyebilirim.

Seyahat planınızı nasıl yaparsınız?

Seyahat planlarımı daha çok “canım nereye” gitmek istiyorsa o şekilde yapıyorum. En çok nerede olmak istiyorsam ve en çok nereyi görmek istiyorsam ona göre yapıyorum. Bazen bir filmde bir yer görüyorum ya da kitapta bir yer okuyorum. O an orada olmayı çok istiyorum. Bunun, benim için o ‘şehrin çağrısı’ olduğunu düşünüyorum ve bu çağrıya genellikle kulak veriyorum.

Bunun dışında bir şehre ucuz bilet bulursam, önceliğimi de oraya verebiliyorum zaman zaman…

İlk defa yurtdışı seyahati yapacak birine neler önerirsiniz?

Uçak biletlerini, en az bir- iki ay önceden almalarını ekonomik olması açısından tavsiye ederim. Kalacak yerlerini ayarlamalarını ve gezeceği yerleri planlamalarını öneririm. Gerisini de yola, yolculuğun kendisine bırakmalarını ve rahat olmalarını tavsiye ederim. Kalplerini, gidecekleri ülkeye/şehre ve orada yaşayan insanlara açmalarını öneririm.

İnsanın yurt dışında ilk gittiği yerin, ‘ilk göz ağrısı’ olma durumu var. Kişi, çoğunlukla yurt dışına ilk çıktığı yer ile bir gönül bağı kuruyor ve sonradan, tekrar orada bulunmak istiyor. O yüzden, ilk gittiği yerin tadını iyi çıkarmasını öneririm.

İlk defa yurtdışı seyahati yapacak birine, başlangıç için hangi ülke ya da şehirleri tavsiye edersiniz, neden?
En çok hangi ülkeyi merak ediyorlar ve gitmek istiyorlarsa orayı tavsiye ederim. Çünkü en iyi kalp bilir, nerede olmak istediğini…

Bunun dışında, küçük ve gezilmesi kolay yerlerden başlamaları da iyi olabilir. İnsan gezdikçe, bir şehri ya da ülkeyi gezme konusunda deneyim kazanıyor. Ljubljana (Slovenya), Floransa (İtalya), Lviv (Ukrayna) şehirleri; küçük, güzel, gezmesi kolay olan ve ilk aklıma gelen şehirlerden…
Gittiğiniz ülke ya da şehirlerde yaptığınız özel rutinler var mı, varsa neler?

Yunanistan’a gitmişsem souvlaki pita, gyros, ve diğer sevdiğim mezeleri yemeden, uzo ve frape içmeden, yerli esnafla sohbet etmeden dönmem.

İlk kez gittiğim ülkelerin önemli meydanlarına gitmeden orada gözüme kestirdiğim bir kafede oturup, keyif kahvesi içmeden, yerel tatlısını tatmadan ve insanları gözlemlemeden şehirden ayrılmam.

Şehrin önemli meydanlarında; önemli kişilerin heykellerinin olduğu, kalelerinin ya da katedrallerinin olduğu yerleri ziyaret etmeyi seviyorum. Tabii bir de bol bol fotoğraf çekiyorum.

Bu keyifli röportaj  için  Figen Karaaslan- Seyyahça ( www.seyyahca.com )  ‘ a çok teşekkür ediyoruz ve yeni yazacağı kitapları merakla bekliyoruz..

Yeni röportajlar ve gezi yazıları için bizi websitemizden ve instagram sayfamızdan takip etmeye devam edin.

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>