Gezgin Röportajları / @isilkasteker

Bugünkü söyleşimizin konukları  İstanbul’dan Işıl ve Sezer Teker çifti. Takipçi sayıları her geçen gün artan  Instagram sayfalarında birbirinden güzel fotoğraflarını görebilirsiniz. Adresleri : isilkasteker  .  Tüm gezginler gibi , gezmek ve keşfetmek onlarda da vazgeçilmez bir tutku olmuş . Bakalım sorularımıza ne yanıtlar vermişler , hep birlikte okuyalım :

Sizin hakkınızda neler bilmeliyiz?
İstanbul’da satış yapan günü yollarda geçen bir çiftiz. Kurumsallık dışında maviye tutkun, doğayı seven ve şehirden uzak yaşamayı hayal edenlerdeniz.
Seyahat tutkusu ile ilerlerken yapmak istedikleriniz neler?
Keşfetmek hep en önde gelenlerden sanırım. Her şehrin mutlaka bir hikayesi var çünkü. Binlerce yıllık bir taş, denizin altındaki canlılar veya yeni insanlar keşfetmek, bunların her biri seyahatin can alıcı parçaları.

Seyahat etme fikrinin sizde uyandırdığı ilk üç duygu nedir? Bu duyguları en çok hissettiğiniz seyahat rotanız neresi idi?

Keyif, eğlence ve mutluluk. Tamamıyla gerçek hayattan uzaklaşma noktası aslında. Bize bu duyguyu en çok tattıran Hollanda gezimiz oldu.
Türkiye’deki insanların seyahat etme tutkusu üzerine neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de seyahat denince bir çok kişide her şey dahil konforlu bir tatil canlanıyor. Ancak özellikle ülkemizde ve tabi ki dünyada keşfedilmeyi bekleyen açık büfe bir çok sahil var. Üstelik bunların bir çoğu sadece doğaya ait. Bunu fark eden ve fark ettikten sonra tutku haline getiren insanları çok seviyoruz, sevdirmeye çalışıyoruz.

Sadece hafta sonu yapacağınız bir seyahatte yanınıza neler alırsınız?

Hafta sonu için İstanbul’dan Kaş’a giden bir çift olarak her seyahat gibi heyecanımızı yanımızdan ayırmıyoruz:) Günlük kıyafetin olduğu bir küçük çanta mutlaka gözlük-şnorkellerimiz ve tabi ki kameramız yanımızda oluyor.

Seyahat planınızı nasıl yaparsınız?
Kısa veya uzun olsun tüm seyahat öncesi mutlaka yazılı bir liste yapıyorum. Gezilecek sokaklar, denize girilebilecek plajlar, gidilecek cafeler ve görülmesi gereken yerler gibi bir listem mutlaka kağıda yazılı veya telefonumda kayıtlı oluyor.

İlk defa yurtdışı seyahati yapacak birine neler önerirsiniz?

En önemlisi öncelikle bütçeyi ayarlamak. Bunun içinde gidilecek yer ile ilgili öncesinde internetten veya daha önce giden kişiler var ise onlardan bilgi almak çok değerli oluyor. Müzeler, yemek yerleri, plajları ile ilgili fikir sahibi olmak günlük planı ayarlamak adına çok faydalı oluyor. Ek olarak yurt dışında genelde yürümek veya toplu taşıma kullanmak hem ekonomik hem de zamansal olarak faydalı olduğu için iyi bir sırt çantası avantaj olacaktır.

 

İlk defa yurtdışı seyahati yapacak birine başlangıç için hangi ülke ya da şehirleri tavsiye edersiniz, neden?

Hollanda bizi hem eğlendiren hem de her bir şehri ile şaşırtan bir ülke oldu. Ülkenin biletçisinden garsonuna kadar herkes çok yardımsever ve güler yüzlü. Aslında bir çok kişi Hollanda değil Amsterdam‘a gider. Ancak bizim tavsiyemiz Hollanda‘da mutlaka masal şehri olan Zaanse Schans şehrinin ziyaret edilmesidir.

Gittiğiniz ülke ya da şehirlerde yaptığınız özel rutinler var mı, neler?

Her gittiğimiz yerde keşfedilmemiş yerleri bulmaya çalışıyoruz. Bu yeri geldiğinde bir köy ,yeri geldiğinde bir sokak olabiliyor.
….
Bu güzel söyleşi için kendilerine teşekkür ediyor , bol keşifli nice geziler diliyoruz.
Bir sonraki röportajımızda buluşmak dileğiyle ….
Haftasonuyurtdisi.com Ekibi

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>