Gezgin Röportajları / @gozdehatname

Bugünkü konuğumuz yurtdışında yaşayan Gözde Aygün. Kendisi uzun süredir Londra‘da yaşıyor ve  bunun vermiş olduğu avantajla özellikle Avrupa’da çok sayıda ülke gezmiş. Lakabı  ”Kırmızı Gözlüklü Gezgin” .  Instagram sayfası gozdehatname ‘de seyahatlerinde çekmiş olduğu güzel fotoğrafları görebilirsiniz. İşte söyleşimiz….

 

Sizin hakkınızda neler bilmeliyiz?

15 yıldır İngiltere’de yaşıyorum, 20 senedir aralıksız seyahat ediyorum. İngiltere’ye yerleşmeden önce kısa süre İsveç’de ve İsviçre’de yaşadim. Hayatım, seyahatlerimin bileşkesi diyebilirim. Şu anda bulunduğum yere seyahatlerim, bu seyahatler esnasında tanıştığım insanlar ve tecrübe edindiklerim sayesinde geldim. Olduğum insanı ,  yürüdüğum yolda zulaya attıklarım şekillendirdi. Aslen Otelcilik sektöründe yönetici olarak çalışıyorum.

 


Seyahat tutkusu ile ilerlerken yapmak istedikleriniz neler?

Seyahat tutkumu profesyonel yasam biçimim haline dönüştürmek istiyorum. Şu an seyahatlerimi çalışma hayatımın etrafında planlıyorum. Önümüzdeki iki seneyi ölmeden önce görmek istediğim ilk 5 destinasyona adadım. Kendi seyahat blogumu hazırlıyorum. Yazmanın, tecrübe edindiklerimi daha da anlamli kıldığını farkettim. Kendi çapımda insanlara ilham kaynağı olabileceğim bir seyahat yazarı olmak hayallerimden biri.

Seyahat etme fikrinin sizde uyandırdığı ilk üç duygu nedir? Bu duyguları en çok hissettiğiniz seyahat rotanız neresi idi?

Özgürlük, Umut, Sevgi – İsrail ve Filistin gezim
Türkiye’deki insanların seyahat etme tutkusu üzerine neler söyleyebilirsiniz?

Açık bir fikir, yargısız bir bakış açısı ile gitsinler gidebildikleri yere kadar. Maya Angelou’nun çok sevdiğim bir anlatımı var seyahat üstüne, demiş ki: “Büyük ihtimalle seyahat etmek dar kafalılığı, bağnazlığı, yobazlığı ortadan kaldırmaz ama bütün insanların ağladığını, güldüğünü, yediğini, içtiğini, endişe ettiğini, sonunda da öldüğünü göstererek; eğer birbirimizi birazcık anlamaya çalışırsak, dost bile olabiliriz inancını taşır yüreklerimize” Ben dünyada bütün problemlerin seyahatle çözülebileceğine  inanıyorum.

Sadece hafta sonu yapacağınız bir seyahatte yanınıza neler alırsınız?

Iphone’um, ufak bir çanta ve keyifle okunur bir kitap

Seyahat planınızı nasıl yaparsınız?

Benim için her seyahatim, öncesinde titiz bir hazırlığı gerektirir. Gideceğim yere dair herşeyi öğrenmeye çalışırım. Lonely Planet’in seyahat kitaplarını tercih ediyorum. Bunun yanında Tripadvisor’da daha önce gitmiş olanların fikir ve önerileri, kendi internet araştırmalarım, gideceğim yerle ilgili belgeseller, o ülkenin yazarları tarafından yazılmış kitaplar, ya da o destinasyonla ilgili sanat eserleri, şiirler, müzikler, ressamlar, şairler…. hepsi benim kendi kişisel öğrenme ve çalışma alanıma girer. Bu sayede daha gitmeden çok iyi bilgi ve fikir sahibi olurum. Örneğini verdiğim, İsrail ve Filistin’e ; gezisine gitmeden önce günlerce British Library’de vakit geçirdiğimi, internetten bile ulaşılamayacak belgeselleri orada izlediğimi hatırlıyorum. Bu hazırlıklar seyahatlerime ayrı bir renk kattı. Yakında Japonya’ya gideceğim  ve şu an okuduklarımdan soluduklarıma herşey bu ülke ile ilgili.


İlk defa yurtdışı seyahati yapacak birine neler önerirsiniz?

Su anda yurtdışı seyahatleri eskiye göre çok daha kolay ve ulaşılabilir. Her bütçeye uygun seçenekler var. İlk adımı atsınlar gerisi gelir. Çok sevdiğim Çinli Filozof Lao-Tzu’nun da dediği gibi 1000 millik seyahat, atılan ilk adımla başlar.

 


İlk defa yurtdışı seyahati yapacak birine başlangıç için hangi ülke ya da şehirleri tavsiye edersiniz, neden?

Yaşadığım şehir Londra’yı öneririm. Burası küçük bir dünya simulasyonu, Londra’yı gören, emin olsun ufak bir dünya turuna çıkmış  kadar olur.

Gittiğiniz ülke ya da şehirlerde yaptığınız özel rutinler var mı, neler?

Geldiğim gün mutlaka keşif turuna çıkarım. Her şehirde rehber eşliğinde yapılan otobüs ya da yürüme turları olur, onlara katılırım. Bu turlar bana kuş bakışı şehirde mutlaka görmem ve yapmam gerekenlere dair daha net bir fikir verir. Sonrasında daha önceden planladığım program dahilinde hareket ederim. Her destinasyon farklı, hepsinin kendine has sunduğu farklı güzellikler var. Mutlaka yapılması gereken aktiviteleri planlar ona göre hareket ederim. Sanırım rotalı bir gezginim ben:-)

 

Kırmızı Gözlüklü Gezgin’e teşekkür ediyor ve nice güzel seyahatler diliyoruz .

Yeni söyleşiler ve diğer güncel haberler  için bizi takip edin …

Instagram adresimiz : haftasonuyurtdisi

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>