Gezgin Röportajları / @cevapyollarda

Bu hafta sonu, 2010 yılından beri ”yollarda cevaplar arayan” 🙂   bir gezgin çiftimizi konuk ediyoruz. İpek & Sait … Mottoları:‘United by travel and love ‘ , 7.000’e yakın takipçisi olan Instagram ( cevapyollarda )  sayfalarında bu başlık hemen gözünüze çarpıyor.Ne mutlu onlara ki Aşkı ve Seyahati aynı potada eritmeyi başarmışlar. Aynı zamanda cevapyollarda.com adlı seyahat bloglarından çok etkileyici gezi yazıları  ve fotoğraflarını paylaşıyorlar. Bu kısa giriş kısmından sonra  artık biraz da onlara kulak verelim :

 

Sizin hakkınızda neler bilmeliyiz? Birbirinizin seyahatsever olduğunu ilk ne zaman, ne oldu da anladınız?

Biz 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tanışmış ve o günden beri gezen bir çiftiz. Sait 31, İpek ise 26 yaşında. Sait edebiyat öğretmenliğinin yanında çeşitli edebiyat dergilerinde yazılar yazıyor, İpek de Türkiye’nin en çok satan edebiyat dergilerinden Kafa dergisinde ve Sabitfikir dergisinde edebiyatla ilgili yazılar yazıyor, Bulduğumuz her müsait vakti seyahat ederek değerlendiriyoruz. Boş vakit bulamazsak buna alan yaratıyoruz. Çünkü bir ay seyahat etmezsek ev, şehir, ülke dar gelmeye başlıyor.
Seyahat etme fikrinin sizde uyandırdığı ilk üç duygu nedir? Bu duyguları en çok hissettiğiniz seyahat rotanız neresi idi?

Üç duygu yerine en kuvvetli bir tanesinden bahsedelim. Seyahat etmek hiçbir yere ait olmama hissi veriyor. Bu his zamanla özgürlüğe açılan bir kapı oluverirken aynı zamanda hareket ettiğiniz yere dönme özlemini de içinde barındırıyor. Baudelaire’in bahsettiği ‘nerede değilsem orada mutlu olacakmışım gibime gelir’ durumunu seyahat ederken sıklıkla hissediyoruz biz. Bu duyguları bütün rotalarımız için söyleyebiliriz.

 

Gideceğiniz yere nasıl karar veriyorsunuz, kriterleriniz neler?

Gitme isteği gelmişse haritayı önümüze koyuyoruz. Kıtalar ve ülkeler üzerine konuşmaya başlıyoruz. İkimizin de en çok merak ettiği yere karar kıldıktan sonra uçak bileti taramaya başlıyoruz. Gezmek, görmek için kriterimiz yok. Özgürlüğümüzü kısıtlayan bir şey yok.

Seyahat planı yaparken kim neleri üstleniyor? Aranızda bir görev dağılımı var mı?

Sait, profesyonel fotoğraf çekme işini ve bilumum teknolojik araçlarla ânı kaydetme işini üstleniyor. İpek ise gezi planı yapmayı ve seyahat anında notlar almayı üstleniyor.

 


Türkiye’deki insanların seyahat etme tutkusu üzerine neler söyleyebilirsiniz?

‘Artık herkes geziyor’ gibi bir algı hayli yayılmış olsa da daha pasaportun nereden çıkarılacağını, vizenin ne olduğunu bilmeyen çok büyük bir güruh var. Yurtdışını tabu haline getirmiş, yurtdışına gitse belki daha ucuza yapacağı seyahati konfor alanından uzaklaşmadan daha fazla para harcayarak yapanlar hâlâ çok fazla.

Sadece hafta sonu yapacağınız yurtdışı bir seyahatte yanınıza neler alırsınız?

Sait’e kamera ve dijital cihazlar, çadır, uyku tulumu için bir sırt çantası, İpek’e ikisinin – 5-6 parça kıyafetinin olduğu ve kişisel temizlik malzemelerinin bulunduğu bir sırt çantası.

 

 

 Hafta sonu gideceğiniz bir yurtdışı seyahatinde seyahat planınızı nasıl yaparsınız?

İki gün, bir şehirle ilgili ancak sonradan tekrar gitmek için bir fikir verebilir. Bu fikrin oluşması ilerideki seyahat planları için önemli, çünkü bu joker şehrinizi daha uzun vadede kullanmak için cebinize koymuş olursunuz. Hafta sonu gittiğimiz bir yurtdışı seyahatinde buraya daha sonra tekrar gelmeli miyim’in cevabını buldurtacak şeyleri sıralarız. İnsanlarını mı sevdik, doğasını mı sevdik, müzelerini mi sevdik, kahvecilerini mi sevdik hepsine bir işaret koymak için keşfe çıkarız.

İlk defa yurtdışı seyahati yapacak birine neler önerirsiniz, başlangıç için hangi ülke ya da şehirleri tavsiye edersiniz, neden?

 

Gitmeden önce o ülkenin yazarlarına ait edebi ürünlerden okuyun, eğer o ülke ile ilgili Türk yazarlar gözlemlerini ve deneyimlerini yazmışsa, bunlar, o ülke ile ilgili nitelikli fikir vermesi açısından çok yardımcı olacaktır. Örneğin; Frankfurt’a gidilecekse Ahmet Haşim’in Frankfurt Seyahatnamesi’ni, Paris’e gidilecekse Tanpınar’ın günlükleri okunabilir. İlk defa yurtdışına çıkmak için, yurtdışı hevesinizi kursağınızda bırakmayacak, masraflarla gözünüzü korkutmayacak kurtarıcı ülke İtalya ve İspanya bizce ama vize derdiyle boğulmak istemiyorsanız vizesiz ülkeler de düşünülebilir.

Gittiğiniz ülke ya da şehirlerde “her şehirde/ülkede mutlaka bunu yaparız” dediğiniz özel alışkanlıklar var mı?

Her şehrin pazarlarını gezeriz, her şehirde şehri tepeden gören bir yerde günbatımını izleriz, her şehirde farklı kahveleri deneriz. Her şehirde, eğer o şehirde sevdiğimiz bir yazar varsa müze/evini ziyaret ederiz. İpek her şehirde hamile veya yeni bebek sahibi olmuş kadınlarla onların hayat standartları hakkında sohbet etmeye, bilgi almaya çalışır.

Yapmış olduğunuz yolculuklar sonrasında size neler kalıyor?

Bir tatlı huzur. Kocaman bir tebessüm. Ve bir sabah uyanıp apansız gelen “keşke şimdi Lizbon’da ya da x yerde olsaydık” hissi.

 


Birden fazla kez gitmek konusunda sizi etkileyen şehirler, ülkeler hangileri?

Köprüsü, haliçi, tramvayları ve yedi tepesiyle Lizbon bizi ilk gördüğümüz andan itibaren çok etkiledi. Sonra hep en çok Lizbon’u özledik, tekrar tekrar gittik. Kimliğini bugünlere kadar koruyabilmiş, bir açık hava müzesine benzeyen İsfahan da bizi en çok etkileyen şehirlerden.

 
Kendi kültürümüzü düşündüğümüzde gittiğiniz ülke ve şehirlerde size en ilginç gelen alışkanlıklar nelerdir?

Tayland’da marketlere, bankalara vesair umumi yerlere ayakkabıları çıkarıp girmek ilk başta ilginç gelmişti. İngiltere’deyken bir giysi dükkanının önünde bir çocuk, görevlinin vitrindeki mankenlerin kıyafetini değiştirmesini izliyordu ve görevli kadın kendini izleyen bu çocuğu görünce öylece sabit kalmıştı, çocuk ayrılınca işine devam etmişti. Girip sebebini sorduğumuzda bunun yasak olduğunu söylemişti.

Bu keyifli sohbet için  İpek ve Sait  ‘ e çok teşekkür ediyoruz ve bir sonraki seyahatlerini dört gözle bekliyoruz.

Yeni röportajlar ve gezi yazıları için bizi websitemizden ve  

@haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeye devam edin.

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>