Gezgin Röportajları / @eylul_tunc

Sevgili Seyahatsever dostlar , bugünkü konuğumuz tam da websitemizin konseptine uygun olarak daha çok hafta sonu seyahat etmeyi tercih eden; kendi ifadesi ile  bir ”Wanderlusterer” .Aynı zamanda Hürriyet Seyahat yazarı da olan  İstanbullu gezgin Eylül Tunç ile güzel bir söyleşi yaptık. Genç yaşına 34 Ülke ve 180 Şehir ziyareti sığdırmayı başarmış. Gezdiği yerleri görebilmeniz  için kendisini  eylül_tunc  Instagram sayfasından takip etmenizi öneririz.İşte keyifli röportajımız:

 

Sizin hakkınızda neler bilmeliyiz?

7 senedir kurumsal hayatta olmama rağmen fırsat bulduğum her an kabin boyu valizim ve sırt çantamla seyahat ediyor, bunun için özellikle imkan yaratmaya çalışıyorum.Uzun senelerdir seyahat ettiğim için gittiğim yerlerle ilgili çok fazla soru geliyor. Bu nedenle seyahat fotoğraflarımı instagram hesabımdan paylaşmama rağmen insanlara ilham vermesi açısından gittiğim yerlerle ilgili video çekmeye karar verip bir de youtube kanalı açtım.

Seyahat etme fikrinin sizde uyandırdığı ilk üç duygu nedir? Bu duyguları en çok hissettiğiniz seyahat rotanız neresi idi?

Mutluluk,heyecan ve macera..Nereye gidecek olursam olayım yolda olma, seyahat etme fikri bende bu duyguları uyandırıyor.

Madrid , İspanya

Sadece hafta sonu yapacağınız yurtdışı bir seyahatte yanınıza neler alırsınız?

Süre sınırlı olduğu için rahat gezebilmek adına sadece sırt çantamı ve ona sığacak kadar eşya almaya çalışıyorum.Çantada olmazsa olmazlar dijital cihazlar, not defteri, powerbank ve gideceğim yerin iklimine göre birkaç parça giysi oluyor.
Hafta sonu gideceğiniz bir yurtdışı seyahatinde seyahat planınızı nasıl yaparsınız?

Öncelikle gitmek istedğim yerlerin listesini çıkarıp haritada birbirlerine olan uzaklıklarına bakarım.Sonrasında süreye uyguluğuna göre bir plan yaparım.

Gideceğim yerin haritasını ve mekanların bilgisini alabileceğim mobil uygulamaları da telefonuma mutlaka yüklerim. Eğer süre çok kısıtlı değilse lokallerden tavsiye almaya çalışırım. Böylelikle turistik yerlerin dışında çok bilinmeyen güzel yerleri keşfetme fırsatı buluyorum.

 

İlk defa yurtdışı seyahati yapacak birine neler önerirsiniz, başlangıç için hangi ülke ya da şehirleri tavsiye edersiniz, neden?

Kafada büyütülecek kadar zor olmadığını gidince fakediyor çoğu insan. Bu nedenle nasıl giderim, ne yaparım diye kaygılanıp kafada büyütmemelerini tavsiye ediyorum. Hemen hemen çoğu ülke ve şehirde ”tourist information” ofisleri bulunuyor.Gezmeye başlamadan önce o ofisleri gidip bilgi almak ve kafalarına takılan soruları sormaları faydalı olacaktır. Her insanın keyif alacağı şehir ve ülke ilgi alanına göre farklı olacağı için belirli bir yer ver vermenin doğru olmayacağını düşünüyorum ama vize almakla uğraşmak istemeyenler için Belgrad ve Karadağ güzel bir başlangıç olabilir.

Kopenhag , Danimarka

Gittiğiniz ülke ya da şehirlerde “her şehirde/ülkede mutlaka bunu yaparız” dediğiniz özel alışkanlıklar var mı?

 Mutlaka lokal yemek ve içkileri denerim. Bunun dışında ekstrem sporlarla ilgilendiğim için gideceğim yerde yapılabilecek değişik bir aktivite varsa yapmaya çalışırım.

 

Floransa, İtalya

Birden fazla kez gitmek konusunda sizi etkileyen şehirler, ülkeler hangileri?

Yeme-içme ve keyif yapmak için İtalya’ya tekrar tekrar gidilebilir bence. Her şehrinde keyif alabiliyorsunuz.

Yakın olması,yemekleri ve denizinin güzelliğinden dolayı deniz tatili için Yunanistan diyebilirim

Şehir olarak favorim ise Kopenhag. Şehir büyük olmasına rağmen bisikletle her yere gidilebilen ve her köşeden farklı bir şey çıkan çok keyifli bir şehir.

 

Hayatınızdaki ilk yurtdışı yolculuğu kaç yaşında yaptınız ve o seyahat hakkında neler hatırlıyorsunuz?

11 yaşındayken ailemle Paris’e gitmiştim. İlk yurtdşı seyahatim olduğu için çok fazla tarihi bina olması ve yolların genişliği çok etkileyici gelmişti.Fakat yaşımdan dolayı beni en çok heycanlandıran şey Disneyland’a gitmek olmuştu.

 

Ratchaburi – Tayland

İnstagram fotoğraflarınızda plaj ve deniz öğelerinin öne çıktığını  görüyoruz, Seyahatseverlere tavsiye edebileceğiniz en beğendiğiniz dört  deniz tatili mekanı  hangileridir?

Bugünü kadar gördüğüm en güzel deniz Filipinler’deydi.Bunun dışında Tayland, Hırvatistan ve Karadağ’ı deniz tatili için önerebilirim.

 
Bu keyifli sohbet için Eylül Tunç’a çok teşekkür ediyoruz ve seyahtelerini takibe devam ediyoruz.

Yeni söyleşiler ve diğer güncel haberler  için bizi takip edin …

Instagram adresimiz : @haftasonuyurtdisi

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>