Disneyland’a alternatif Europa Park / Dr.Beyhan Maden

haftasonuyurtdisi.com sayfamızın takipçilerinden ve Avusturalya hariç tüm kıtalara ayak basmış gezginlerimizden Dr. Beyhan Maden ; Disneyland'a alternatif olan Europa Park ( Rust - Almanya ) hakkında bilgiler içeren güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımız için kaleme aldı. Özellikle çocuklu ailelerin mutlaka okumasını tavsiye ederiz...

”Kişilikli Temapark” – Europa Park 

Her şey kış aylarında bir havayolu şirketinin gazetede İstanbul-Basel (Bale Mulhouse) hattını uçuşa açtığını bildiren bir reklamı  görmemle  başladı, promosyonlu biletler adeta ”almayanı döverler” dedirtecek ucuzluktaydı. O tarihlerde sekiz yaşlarında  olan ikizlerime de, onları Paris-Disneyland’a götüreceğime dair sözüm vardı. Ama hem Disneyland tur fiyatlarının yüksek sezonda gözümü korkutması, hem de fırsat yaratamamaktan dolayı sözümü erteliyordum.  Ayrıca tur şirketleri ile daha önceden yurt dışı tecrübem olduğu için, artık ülke dışına seyahat konusunda planlamasını kendim yapabileceğim ve araba kiralayıp özgürce gezebileceğim geziler hayal etmekteydim. Bu nedenle Haziran ayı için biletleri aldım. Amacım Basel’den araba kiralayarak  Paris’e geçmek, Paris ve Disneyland’ı gördükten sonra Basel üzerinden geri dönmekti. Basel-Paris hattında arabayla nerelere uğrayabiliriz diye araştırma yaparken; Almanya’da yaşayan bir arkadaşından Basel’e yakın ve Baden-Württemberg eyaleti sınırları içinde yer alan bir Alman  kasabası olan Rust’da Europa Park adında Disneyland’dan daha güzel bir temapark olduğunu öğrenen eşim imdadıma yetişti.  Bunun üzerine rotaya Europa Park‘ı da aldık.

Europa Park – Rust / Almanya

 

Rust, Basel (Bale Mulhouse) Havaalanı’na 115, Stuttgart‘a 185 ve Avrupa Parlamentosu’nun bulunduğu Strasburg‘a 62 kilometre olan, ekonomisi tarıma ve 60’lı yıllardan beri faaliyet gösteren, belki de Avrupa’nın  ilk temaparkı olan Europa Park’a dayalı tipik bir Alman kasabası.  Kasabada her bütçeye uygun Europa Park’ı ziyarete gelenlere yönelik pansiyonlar mevcut. Biz de Boooking.com aracılığı ile bulduğumuz ve Fransaİtalya gibi ülkelerle karşılaştırıldığında daha temiz ve ucuz olan, odanın bir köşesinde mutfağı bulunan pansiyonumuza yerleştik. Sabah pansiyon sahibimizden gideceğimiz temapark  hakkında çok samimi ve açıklayıcı bir brifing aldıktan sonra yürüyerek parkın kapısına ulaşıp biletlerimizi aldık.

Burada bir parantez açmak gerekirse , Europa Park’tan sonra Disneyland’ı da ziyaret ettiğimiz için, her  iki temapark’dan kendimce  karşılaştırmalar yapacağım. Ayrıca biz ilk ziyaretimizde Europa Park’da bir gün geçirdik, ama kesinlikle yetmiyor, o yüzden çocuklarımın baskısıyla üç yıl sonra tekrar gidip üç tam gün geçirdik ve parka tam olarak vakıf olabildik.
Biletlerimizi aldığımız yerden devam edersek, yetişkin bilet ücretleri Europa Park’da 40 , Disneyland’da 80 Euro civarında. Parkın içinde gençler ve yetişkinlere hitap eden vücuttaki adrenalin seviyesini pik yaptıracak  Gazprom’un sponsoru olduğu roller-coaster gibi çok değişik aletler, gösteriler  ve 3-6 yaş arası çocuğunuzu  bırakabileceğiniz her türlü güvenlik önlemi düşünülmüş ve alınmış oyun parkları, gösteriler  mevcut. Disneyland ise daha çok 3-12 yaş grubuna yönelik bir park ve oyun parkları-aletleri ve gösterileri Europa Park kadar  ilgi çekici ve ayrıntılı tasarlanmış değil. Disneyland’da her aktivitenin  çıkışında o birimle  ilgili  oyuncakların-hediyelik eşyaların  arasından  dışarı çıkmak zorundasınız, bu da ister istemez  çocuklarınızın baskısıyla çok basit ama logolu bir sürü ıvır-zıvıra (!) dünyanın parasını vermenize neden oluyor.   Europa Park’ta ise sadece belirli  yerlerde  satış noktaları var ve satılan hediyelik eşyalar  hem daha ucuz ve kaliteli hem de daha fonksiyonel, hiç olmazsa tatil bitince bir işe yarıyor.

 

Maden Ailesi ve Europa Park

 

Disneyland’da bütün birimler-aletler  kapanıştan yarım saat önce faaliyetlerine son veriyorlar (Souvenir tarzı  satan yerler hariç) yani daha kapanışa yarım saat varken sıra nedeniyle son dakikaya bıraktığınız bir alete binemiyorsunuz. Ama Europa Park’da son dakikaya kadar bütün aletler çalışıyor. Ayrıca hafta sonuna denk gelirseniz park 22:00’a kadar açık.

 

Gelelim Europa Park’a neden ”kişilikli temapark” dediğime; bu parkın öne çıkan farkı, Avrupa Ülkeleri’nin birçoğunun; Rusya Federasyonu’nun ve Afrika Kıtası’nın özelliklerinin  yansıtıldığı sokak ve bölümlerden oluşması. Yani  İspanya bölgesinde korsanlar  üzerine kurgulanmış bir açık hava gösterisi izleyip,  Flemenko dansı seyredebilirsiniz.  İngiliz sokağında,  mimari yapısı ve ortamıyla 1600’lü yıllardan  kalma hissi veren  Shakespeare   Tiyatrosu’nda  vodvil izleyebilirsiniz.  Bu arada Fransız sokağında kankan dansını da unutmamak lazım.  Ayrıca her ülkenin sokağında  o ülkenin özelliklerini ima edecek şekilde tasarlanmış;  sıra beklerken  herkesin  ilgisini çekebilecek kalitede ve o ülkenin tanıtıldığı ufak gösteriler sunulan ana bir aktivite (Roller-coaster, su kaydırağı vb. gibi) mevcut. Son olarak her ülkenin kendine ait sokağını anlatmak için en çarpıcı örnek olarak tuvaletleri vermek isterim;  ”ne alaka ? ”  diyebilirsiniz ama, Afrika bölgesinde sazdan yapılma,  Fransız sokağında kapıları kırmızı kadife kaplı, duvarlarında Alain Delon’un  ve Brigitte Bardot’un siyah-beyaz gençlik  fotoğrafları asılı,  derinden kaldırım serçesi (Edith Piaf )nin hüzünlü sesi  duyulan, Yunan sokağında ise her taraftan   suların aktığı kendinizi antik bir Ege kentinin çeşme başında hissebileceğiniz tuvaletlere girince  bana hak vereceksiniz. Her ülkenin sokağındaki kafe-restoranlar da o ülkenin yemek kültürünü ve mutfağını yansıtıyor, sanki o ülkenin eğlenceli bir sokağında yerel bir kafedeymişsiniz hissini veriyor. Bu kafe-restoranların fiyatları  Disneyland’da  mahkum olduğunuz fast-food kültürünün fiyatlarından çok daha makul. 

 

 

Sonuç olarak Europa Park’tan sonra Disneyland’a gidince ikizler ”baba buraya boşuna gelmişiz,  keşke Europa Park’da birkaç gün daha kalsaydık” dediler; sonraki yıllarda Roma‘dan banliyö treni ile ulaşılabilinen Rainbow Magic Land ve  Madrid yakınlarındaki Parque Warner Bros  temaparklarında da benzer şeyleri söylediler. Avrupa’nın diğer temaparkları ile ilgili bilgiler içeren başka yazılarda buluşmak dileğiyle….

Haftasonuyurtdisi.com Europark turlarımız ile ilgili bilgi almak için tıklayınız

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>