Viyana

VIYANA HAVA TAHMİNİ

Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehridir . Viyana, 1.8 milyon  nüfusu ile  Avusturya nüfusunun neredeyse üçte birini oluşturur  ve ülkenin kültürel, ekonomik ve politik merkezidir . Avrupa Birliği’nde nüfus  itibarıyla 7. büyük kenttir.  Viyana, Birleşmiş Milletler ve OPEC de dahil olmak üzere birçok önemli uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Şehir Avusturya’nın doğusundadır ve Çek CumhuriyetiSlovakya ve Macaristan sınırlarına yakındır.2001 yılında şehir merkezi bir UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir .

Müziğin inanılmaz  mirası ve birikimi nedeniyle Müzik Kenti olarak kabul edilmekten başka, Viyana’nın da “Rüyaların Şehri” olduğu söylenmektedir  çünkü dünyanın ilk psiko-analisti olan Sigmund Freud burada yaşamıştır . Kentin tarihi ,  Kelt ve erken Roma dönemlerinden başlayarak , Ortaçağ ve günümüze kadar gelmektedir .Viyana’nın tarihi merkezi, Barok kaleler ve bahçeler de dahil olmak üzere mimari topluluklar bakımından zengindir ve  Ringstraße’de muhteşem binalar, anıtlar ve parklar bulunnaktadır.

Viyana yüksek yaşam kalitesi ile tanınır. 2005 yılındaki 127 dünya kentinin incelenmesinde, Economist Intelligence Unit, şehri en çok yaşanabilir şehirler için birinci sırada göstermiştir . 2011-2015 yılları arasında Viyana, Melbourne, ardından ikinci sırada yer aldı.

BM-Habitat, Viyana’yı 2012/2013 yılında dünyanın en müreffeh kenti olarak sınıflandırdı.

Viyana, uluslararası kongre ve seminerler konusunda  dünyanın bir numaralı şehri olmaya devam ederken yılda ortalama  4 milyon turisti ağırlamaktadır.

Editörlerimizin Önerdiği Oteller:

 • Viyana’daki Diğer Otel Seçenekleri için :


  Booking.com

  1. Imperial  ( Hofburg İmparatorluk Sarayı )
  2. Schloss Schönbrünn  ( Viyana’nın Versailles i olarak da adlandırılan saray )


  3.Stephansdom ( Aziz Stephen Katedrali )

  4.Die Wiener Ringstrasse

  5.Riesenrad Platz  ( Dönme Dolap ve Meydanı )

  6.Donauturm ( Tuna Kulesi – 170 m )

  7.Haus des Meeres ( Deniz Müzesi )

  8.Madame Tussauds Vienna

  9.Belvedere ( Belvedere Sarayı ve Sanat Galerisi )

  10.Opera Haus  ( Viyana Devlet Opera Binası  )

  11.Kunsthistorisches Museum ( Sanat Tarihi Müzesi )

  12.Kartner Strasse

İstanbul Sabiha Gökçen’den Viyana’ya Pegasus haftanın her günü ve Türk Hava Yolları pazartesi , cuma ve cumartesi günleri direkt uçmaktadır. Atatürk Havalimanından THY 3 direkt sefer düzenlemekedir ( TK1883,TK1887,TK1889 )

Ayrıca Austrian Airline ,Atlasglobal , Sunexpress  gibi havayollarının aktarmalı uçuşları bulunmaktadır.

Viyana Havaalanı Şehrin 16 km güneydoğusunda yer almaktadır.  Havaalanı otobüslerinden  (Postbus )   1183 ve 1185 numaralı hatlar direkt şehir merkezine gitmektedir ( 22 dakika : ücret 8 Euro ) 1187 no lu otobüs  ise şehirdeki Westbahnhof tren istasyonuna gitmektedir  ( 45 dk ücret : 8 euro)

Viyana toplu taşıma anlamında çok zengin seçenekler sunmaktadır. Metro , Otobüs, Tramvay, Tren ve  Troleybüs ağı oldukça gelişmiştir ve çok dakik olarak işlemektedir. Şehrin bir diğer özelliği ise 30 un üzerinde tramvay hattı ile dünyanın en gelişmiş tramvay sistemine sahip olmasıdır.