Varna

VARNA HAVA DURUMU

Bulgaristan`ın kuzeydoğusunda, Karadeniz`e sahili olan bir şehirdir. 3 818 km² yüzölçümüne sahip şehrin nüfusu 462 013`dir.Bulgaristanin en gözde turizm şehri olan Varna her yıl ve özellikle yaz aylarında kendi nüfusunun 4 katı turisti ağırlamaktadır. Romanya , Moldova başta olmak üzere Balkan ülkelerinden yoğun turist gelmektedir. Turistik özelliği nedeniyle pahalı bir şehir olarak kabul edilmektedir. Varna aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük limanıdır  ve Avrupa`yı Asya`ya bağlayan önemli demiryolu, havayolu ve denizyolu kavşak noktasında bulunduğundan stratejik bir konuma sahiptir.

 

Genel Görünüm

 

Şehir, MÖ 6. yüzyılda eski Yunanlılar  tarafından kurulmuştur. O zamanki adı Odesos (deniz şehri veya su şehri) olan şehir, 681 yılında ilk Bulgar devleti kurulduğunda ismi Varna olarak değiştirilmiştir.

Editörlerimizin önerdiği Oteller :

Varna’daki diğer Oteller için :


Booking.com

 1.  Aladhza Manastırı
  2. Arkeoloji Müzesi
  3. Euxinograd Kraliyet Yazlık Saray Binası
  4. Varna Gölü
  5. Etnografya Müzesi
  6. Roman Thermae ( Antik Roma Dönemi Hamamı Arkeolojik Alanı )
  7. Casino Olimp
  8. Evksinograd Sarayı

THY , İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan her gün  direkt sefer ( TK 1070 )  düzenlemektedir. 45 dakika süren bir yolculukla şehrin 8 km dışında bulunan  Havalimanı’na ulaşmak mümkündür.

Terminal 2 önünden  binilecek 409 numaralı otobüslerle şehir merkezine gidebilirsiniz.

Taksi ile gitmek istendiği takdirde 15-20 Leva gibi bir ücret ödemek gerekir.

Şehir içi ulaşımda son  yıllarda Otobüsler yenilenmiştir . Son model otobüslerle keyifli bir şekilde yolculuk yapmak mümkündür.

Turistik bir şehir olması dolayısıyla bisiklet yolları da ihmal edilmemiştir. Kiralık bisikletlerle ulaşım sağlamanız da mümkündür.