Tunus

ÜLKE ADI: TUNUS
BAYRAĞI:
BAŞKENT: TUNUS
ETNİK GRUPLAR: ARAP %98,2
BERBERİ %1,2
DİĞER %0,6
YÜZÖLÇÜMÜ: 163,610 KM2
NÜFUS: 10,890,000
PARA BİRİMİ: TUNUS DİNARI
ZAMAN DİLİMİ: CET (UTC+2)
TRAFİK AKIŞI: SAĞ
TELEFON KODU: 216
KOMŞULARI: CEZAYİR
LİBYA
BÜYÜK SAHRA
EN BÜYÜK ŞEHİRLERİ: TUNUS
HAMMEMET
KARTACA
SOUSSE
EN ÇOK KULLANILAN DİLLER: ARAPÇA
FRANSIZCA
ÜLKEDEKİ VOLTAJ 230 V

Tunus Mutfağı’nın temel öğeleri  Zeytinyağı, baharatlar, domates ve deniz mahsulleridir. Yemek tariflerindeki çeşitlilik ve değişik sofra adetleri Tunus Mutfağı’nı çok özgün hale getirmektedir.

Bu Mutfağı  diğer Akdeniz ülkelerinden ayıran en belirgin özellik, baharat çeşitliliğinde acı tatlara daha fazla yer vermesidir. Acı, Tunus yemeklerinin hemen hepsinde bulunur. Kakule, kimyon, karabiber, kırmızıbiber ve pul biber kullanılan baharatların başında gelir. Taze ve kuru nane de Tunus yemeklerinde sık görülür.

Güne iyi bir kahvaltı ile başlamayı adet edinmiş  Tunuslular kahvaltıda biz Türklere  benzeyen bir şekilde genellikle reçel ve tereyağı sürülmüş ekmek,  zeytin, yumurta ve yoğurt tercih ederler. Zeytin, Tunus mutfağı için kutsal kabul edilen besin maddelerindendir ve sadece kahvaltılarda değil aynı zamanda salata, meze ve yemeklerde de bolca  kullanılır.

Ayrıca köfte ve kebap çeşitleri de oldukça popülerdir. Kuzu ve koyun eti ile hazırlanan bu kebaplar , özellikle öğle yemeklerinde tüketilmektedir.

Başlıca Ulusal Yemekler 

Kuskus

Harissa – Bir tür sos

Ojja  –  Çırpılmış yumurtalı Koyun eti

Hurma

Tajine – Soğuk baharatlı bir tür kiş

Salata Mechouia – Kızartılmış sebze salatası

Brik – Börek

Lablabi – Sarmısaklı Nohut Çorbası

Marqa – Sebze ve et yahnisi

Uluslararası Kartaca Festivali ( Müzik )  – Temmuz ve Ağustos

Medine Festivali ( Film ve  Müzik  )      – Mart

Cerbe  Uluslararası Ulysse Festivali  ( Müzik – Tiyatro ) – Temmuz

Douz  Sahra Çölü Festivali ( Deve Festivali )   –  Aralık

Türk Hava Yolları, Pegasus ve Tunisair ile İstanbul-Tunus arasında düzenlenen tarifeli direkt uçak seferleri bulunuyor. Bu destinasyona gidiş 2 saat civarında sürmektedir .

Tunis şehir merkezine 7 km uzaklıktaki bulunan Kartaca Uluslararası Havaalanı’ndan otobüs ve taksi ile 20 dakikada ulaşım imkanı bulunmaktadır . Belediye  otobüsleri havalimanı ile şehir merkezi arasındaki 30 dakikada bir  sefer yapmaktadırlar.

Bu ülkeye seyahat edecek olan Türkiye vatandaşları bu ülke ile Türkiye devleti arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşmaları gereğince   vizeden  muaftır. Türkiye vatandaşları gerçekleştirecek oldukları  seyahatleri için  vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Türkiye vatandaşları bu ülkeye  seyahatleri öncesi ve  sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlarla seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Yine aynı şekilde Türkiye resmi pasaport sahibi vatandaşlarında Tunus vize işlemlerinde bulunmalarına gerek olmamaktadır. Vize muafiyeti kısa süreli ve turistik  ziyaretler için geçerli olan bir uygulamadır. Tunus seyahatiniz kısa süreli bir seyahat içeriğine sahip olmaması halinde  İstanbul Konsolosluğu veya Tunus Büyükelçiliği Ankara’ya başvuru yapılmalıdır.