Tel Aviv

TEL AVIV HAVA TAHMİNİ

İsrail ‘de  Tel Aviv – Yafa olarak geçen ancak uluslararası kullanımda Tel Aviv ismiyle anılan şehir 400.000 e yakın nüfusu ile ülkenin ikinci büyük kentidir , aynı zamanda finans  ve ticaret merkezidir.Bu özelliği ile İsrail’in gizli başkenti olarak tanımlanmaktadır. Konum olarak ülkenin  orta batısında ve Akdeniz kıyısındadır.

Tel Aviv Panaromik Görünüm

1909 yılında eski Yafa kentinin bir banliyösü olarak kurulmuş ancak zamanla çok gelişerek Yafa dan ayrı büyük bir şehir halini almıştır.

Hareketli gece hayatı , sabaha kadar açık mekanları güzel plajları ve denizi ile alternatif bir yaz tatili mekanı olan Tel Aviv ‘de halkın hemen hemen tamamı İngilizce konuşabilmektedir ve İngilizce bilen turistler  için iletişim çok kolaylıkla sağlanabilmektedir. Ancak İbranice tabelaları okumak ve anlamakta sorunlar yaşanabilmektedir.

Editörlerimizin önerdiği Oteller :

  1. Yarkon Parkı
  2. Sanat Müzesi
  3. Tel Aviv Port ( Sahil Bandı )
  4. Ramat Gan Safari Parkı
  5. Eretz Israil Müzesi
  6. Şehir Lunaparkı
  7. Palmach Müzesi
  8. Nahum Gutman Sanat Müzesi
  9. Meir Parkı
  10. Büyük Sinegog
  11. Yitzhak Rabin Merkezi
  12. Yarkon Nehri
  13. Yafa Saat Kulesi
  14. Dizengoff Meydanı
  15. Jaffa Limanı
  16. Levinsky Pazarı
  17. Sarona Alışveriş Merkezi
  18. Bauhaus ( Beyaz Kent )

Tel Aviv şehri İstanbul’dan çok yoğun seferin yapıldığı bir destinasyondur.

Sabiha Gökçen Havaalanından Pegasus ve THY haftanın hergünü direkt sefer düzenlemektedir.

Atatürk Havalimanından ise THY tam 8 sefer düzenlemektedir. ( TK0792, TK0784, TK0794, TK0788, TK0790, TK0786, TK0864 , TK0810 )

İsrail’in en büyük havalimanı olan  Ben Gurion Havalimanı şehrin 19 km güneydoğusunda bulunmaktadır. Şehir merkezine gitmek için çok sayıda alternatif bulunmaktadır. 485 No’lu shuttle otobüsü  24 saat boyunca merkeze ring seferi düzenlemektedir.Bilet ücreti  5 USD civarındadır. Şehir merkezine giden  bir başka vasıta Varış Terminali G Level da bulunan ; Sherut adı verilen bizdeki Minibuslere benzer araçlar 10 kişi tamamlandığında  kalkmaktadır ve fiyatları uygundur. Terminal 3 ten binebileceğiniz Trenler ise gayet temiz ve moderndir.

Metro sistemi olmayan şehirde otobüs ve Taksi kullanımı yaygındır. Ancak oteliniz merkezi bir lokasyonda ise belli başlı yerleri toplu taşıma kullanımına gerek kalmadan  yaya olarak ta gezmeniz mümkündür.