Sırbistan

ÜLKE ADI: SIRBİSTAN
BAYRAĞI:
BAŞKENT: BELGRAD
ETNİK GRUPLAR: SIRP %83
MACAR %4
ROMAN %1
BOŞNAK %2
KARADAĞ %1
DİĞER %9
YÜZÖLÇÜMÜ: 88,361 KM2
NÜFUS: 7,241,295
PARA BİRİMİ: SIRP DİNARI
ZAMAN DİLİMİ: CET (UTC+2)
TRAFİK AKIŞI: SAĞ
TELEFON KODU: 381
KOMŞULARI: MACARİSTAN
HIRVATİSTAN
BOSNA HERSEK
KARADAĞ
MAKEDONYA
ARNAVUTLUK
ROMANYA
BULGARİSTAN
EN BÜYÜK BEŞ ŞEHRİ: BELGRAD
VOYVODİNA
NOVİ PAZAR
NOVİ SAD
EN ÇOK KULLANILAN DİLLER: ROMENCE
MACARCA
SLOVAKÇA
HIRVATÇA
ÜLKEDEKİ VOLTAJ 230 V

Sırp mutfağı,  Balkan ülkelerinin geleneksel mutfağıdır  ve Balkan ülkelerinin geri kalanıyla (özellikle eski Yugoslavya) ortak özellikler  taşımaktadır.

Sırp yemekleri sadece Sırbistan’dan değil, eski-Yugoslavya’dan gelen unsurlardan oluşmaktadır ve  köy orijinli  olması pişirme sürecini büyük ölçüde etkilemektedir.  Sırp mutfağı zengin et, peynir, taze hamur işleri ve tatlıların karmaşık bir dengesi ile kendi doyurucu mutfağını geliştirmek için Ortadoğu  ( Osmanlı Etkisi ) ve Avrupa’da farklı pişirme stillerinden öğeler toplamıştır.Sırbistan mutfağı son derece yüksek kaloriye sahip, yoğun olarak et ve süt ürünleri içermekte olmakla birlikte  Vejeteryen diyet tercih edenler  için  Sırp mutfağında et ürünleri kadar lezzetli yerel sebze yemeklerinini de tadabilmek mümkündür.

Başlıca Ulusal yemekler ;

Kobasica  –  Sosis Yemeği

Piljeskavica – Sırbistan Hamburgeri ( Yuvarlak Köfte )

Cevapcici ( Cevapi )  – Köfte

Ajvar – Kavrulmuş Kırmızıbiber

Kajmak – Krem Peynir ve Tereyağı ile yapılan bir yemek

Karadordeva Sinicla – Kajmak ile karışık Domuz Eti kızartması

Punjene Paprike – Paprika Dolması

Skembici – İşkembe Çorbası

Gibanica – Su böreği

Proja –  Mısır Ekmeği

Palaçinke – Krep

Krofne – Tatlı Çörek

Sırbistan EXIT Festivali  (Konserler ) – Temmuz

Belgrad Müzik Festivali  – Ekim

Leskovac Grill Festival ( Izgara Et Yemek  Festivali ) –  Eylül

Belgrad Bira Festivali  – Ağustos

Novi Sad Cinema Cty Film Festivali –  Haziran


Guca Trompet Festivali  –  Ağustos

Diğer Balkan ülkelerine olduğu gibi Sırbistan’a da karayolu ile özel araçlarla yarım gün gibi bir sürede gitmek mümkündür.

İstanbul Esenler Otogarı’ndan Sırbistan’a otobüs bileti alarak otobüsle de gidilebilir. İstanbul-Belgrad arasındaki mesafe 950 km dir  ve  ortalama 12 ile 15 saat arasında değişmektedir . ( Bulgaristan’dan geçiş için transit vize alınması gerekmektedir )

Ancak en hızlı ulaşım tabiki Uçakla olmaktadır . THY , Pegasus ve Atlasglobal firmalarının Belgrad’a direkt seferleri bulunmaktadır. Detaylı bilgileri Sırbistan Şehirler sayfalarında bulabilirsiniz.

Belgrad’ta 12 Temmuz 2010 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” uyarınca, iki Tarafın geçerli umuma mahsus ve resmi (diplomatik, hizmet, resmi ve hususi) pasaport, denizadamı cüzdanı, uçak mürettebatı için seyahat belgesi, geçici pasaport ve seyahat belgesi hamili vatandaşları, diğer Tarafın ülkesinde, ilk giriş tarihinden itibaren, her altı ay içinde doksan günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaftır.