Roma

ROMA HAVA TAHMİNİ

Roma, İtalya’nın başkenti ve 5 milyonluk nüfusu ile en büyük şehirlerinden biridir. Avrupa Kıtasında Atina’dan sonra en eski megapolüdür. İtalya yarımadasının ortasında, Tiber  Nehrinin  iki yakasında ve İstanbul gibi  yedi tepe üzerinde kurulmuştur. İstanbul ‘ a benzer bir diğer özelliği İmparator Aurelius’un yaptırdığı surlarla şehrin tamamen surlarla çevrili olmasıdır.

Roma Genel Görünüm

Bir rivayete göre , şehri M. Ö. 754 yılında Remus-Romulus adında ikiz kardeş tarafından kurulmuştur. Asırlar boyunca Roma İmparatorluğu’nun başkentliğini yapan şehrin her köşesi tarihi eserler ve yapılarla doludur. Özellikle arkeolojiye meraklı turist ve gezginlerin burayı mutlaka gezip görmesi kesinlikle tavsiye edilmektedir .  Hristiyanların dini merkezi Vatikan‘ın da Roma sınırları içerisinde yer alması bu şehrin önemine önem katmıştır.

Kışları yağmur yağışlı ve  Yazları çok sıcak geçen Roma ya en güzel ziyaret dönemi ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Editörlerimizce tavsiye edilen  Roma Otelleri :

 1. Colusseum
 2. Trevi Çeşmesi
 3.  Roma Forumu
 4.  Aziz Petrus Bazilikası ve Sistine Şapeli ( Bkz Vatikan Sayfamız )
 5.  Pantheon
 6.  Navona Meydanı
 7.  Kutsal Melek Kalesi
 8.  Piazza di Spagna ( İspanyol Merdivenleri )
 9.  Villa Borghese
 10.  Capitol Tepesi
 11.  Vittorio Emanuele II Abidesi12. Piazza del Popolo ( Meydan )13. Hadrian Villası14. Konstantin Takı15. Santa Maria Maggiore Bazilikası16. Dört Nehir Çeşmesi

Türkiye’den yoğun turist çeken şehirlerden biri olan Roma’ya çok sayıda direkt uçuş bulunmaktadır . Uçuşlar 2 saat 30 dakika kadar sürmektedir. Roma da Leonardo da Vinci-Fiumicino  ve Ciampino olmak üzere iki havaalanı vardır . İstanbul’dan  uçuşlar  genellikle Fiumicino Havaalanına yapılmaktadır. Bu havaalanı şehrin 32 km güneybatısında yer almaktadır.COTRAL isimli firma otobüsleri 5 Euro karşılığında merkeze seferler düzenlemektedir.

Trenle ulaşım için  Leonardo Express adlı  trenler 30 dakikada bir merkeze kalkmaktadırlar. ( 35 dakika ; ücret  14Euro ). FR1 adlı yerel trenler ise 15 dakikada bir hareket etmektedirler. (30 dakika ücret 8 Euro )

Taksiler pahalı olup , şehir merkezine ulaşım ücreti 50 Euro civarında tutmaktadır.


Şehir içi ulaşımda , güzel ve kullanışlı bir metro sistemi bulunmaktadır. Alternatif olarak otobüs ve tren hatları da vardır. Bilet fiyatları günlük 5 euro olmaktadır. 3 günlük kombine biletler ise 11 Euro’dur.

Şehir içi trafiği yoğun olduğundan ve tarifeleri çok yüksek olduğundan Roma da kesinlikle taksiye binilmemelidir. Onun yerine İtalyanların efsane ulaşım aracı Scooter motorsiklet ya da bisiklet kiralayıp şehri gezebilirsiniz.