Podgorica

PODGORICA HAVA DURUMU

Podgorica Karadağ’ın başkentidir ve Moraça nehri boyunca kurulmuştur. Tipik bir Balkan şehridir. Toplam yüzölçümü 1.441 km2 olup nüfusu 200.000 kadardır. Daha önceleri Yugoslavya’ya bağlı iken Titograd ismi ile anılmaktaydı. ”Podgoritsa”olarak okunur , kelime anlamı ‘dağın altında ‘ demektir. Komunist dönem öncesi uzun yüzyıllar Osmanlı idaresinde kalan şehirde Türk İslam eserleri ve Sovyet mimarisine sahip binalar iç içe görülebilmektedir.

 

Şehrin Genel Görünümü

 

Akdeniz  iklimini hakim olduğu için yazları sıcaklıklar yüksektir . Gezmek için uygun dönemler ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.Bu tarihlerde çok keyifli bir gezi yapabilmeniz mümkündür. Ağırlıklı  Sırpça konuşulan şehirde yaşam standartları ve kişi başına gelir düzeyi düşüktür , ancak son yıllarda ekonomik gelişmeler yaşanmaktadır. Çok sayıda bar ve restaurant bulabileceğiniz bu lokasyonda içki ve sigara fiyatlarının oldukça ucuz olması dikkat çeken bir başka özelliktir.

Editörlerimizin Önerdiği Oteller :

 • Podgorica Diğer Oteller için :


  Booking.com

   1. Stara Varos ( Eski Osmanlı mahallesi )
   2. Saat Kulesi
   3.  Milenyum Köprüsü
   4.  Ribnica Kalesi5. Nikola Heykeli6. Osmanagiç Camii

    7. Doganska Camii

    8 . Petrovic Sarayı

    9. Aziz George Kilisesi

İstanbul’dan 1162 km uzaklıkta bulunan Balkan şehri Podgorica’ya özel araclarla İpsala Sınır Kapısı – Selanik – Tiran rotasını takip ederek 12-14 saatte gitmek mümkündür.

Daha kısa zamanda ulaşım için THY nin her gün 2 direkt seferi bulunmaktadır. Atatürk Havalimanın’dan yapılan  TK 1085 ve TK 1087 seferleri ile 1 saat 45 dk da ulaşım sağlanmaktadır. Air Serbia , Aegean gibi bazı havayollarının Belgrad ve Atina aktarmalı uçuşları da bulunmaktadır.

Podgorica Havalimanı şehrin 10 km güneyinde yer almaktadır. Şehir merkezine toplu taşıma bulunmayan havaalanında  rent-a-car ya da özel transfer yapan minibüslerle merkeze gidebilirsiniz. Bir diğer alternatif taksilerdir. Binmeden önce iyi  pazarlık edilmesi önerilir. 10-15 Euro arası ideal bir ücrettir.

Şehir Merkezi oldukça küçüktür ve toplu taşıma olmaksızın yaya olarak gezmek mümkündür. Metro sistemi bulunmayan şehirde çok gelişmiş olmasa da Belediye otobüsleri hizmet vermektedir. Bilet ücreti 1 Euro dur.