Napoli

NAPOLI HAVA DURUMU

Güney İtalya’nın Campania bölgesinde bulunan , 1,5 milyona yakın nüfusu ile ülkenin en kalabalık şehirlerinden biridir. Yüzölçümü küçük olduğu için ise ,nüfus yoğunluğu en yüksek olan İtalyan şehridir. Köklü tarihi , mafya oluşumları ve pizzası ile dünya çapında tanınmaktadır.

Coğrafi konum olarak Akdeniz kıyısında şehirle aynı adlı  Körfezi üzerinde , biri Vezüv olmak üzere iki volkanik bölge arasında yer almaktadır. Büyük bir limana sahiptir ve bu yüzden ekonomik anlamda da önemli bir şehir özelliği taşımaktadır. Turizm gelirleri de ciddi bir yer tutmaktadır.

Napoli Liman

Tarihsel olarak 2800 yıllık bir geçmişe sahiptir . M.Ö. 8 . yüzyılda Yunan kolonisi olarak kurulmuştur. O dönemki ismi Neapolis ( Yeni Şehir ) olarak geçmekteydi.Roma İmparatorluğu sonrasında , 1285-1816 yılları arasında Napoli Krallığı’na başkentlik yapmıştır.

Akdeniz iklime sahip şehri her mevsim ziyaret etmek mümkündür ancak  deniz tatili olarak gidilmiyorsa temmuz ve ağustos  aylarında aşırı sıcak olduğundan gidilmemesi tavsiye edilmektedir.

Diğer Napoli Otelleri için :


Booking.com

  1. Vezüv Yanardağı
  2. Ulusal Arkeoloji Müzesi
  3. Nouvo Kalesi
  4. Kraliyet Sarayı
  5. Piazza del Plebiscito ( Meydan )
  6. Dellovo Kalesi
  7. San Carlo Tiyatrosu
  8. Napoli Katedrali
  9. Sant’elmo Kalesi
  10. Santa Chiara Kilisesi
  11. Villa Comunale ( Park )
  12. Girolamini Kilisesi

İstanbul Atatürk Havalimanından bu destinasyona direkt uçuş bulunmaktadır. THY her gün bir sefer düzenlemektedir ( TK 1879 ) Uçuşlar 2 saat 15 dakika sürmektedir.Napoli Uluslararası Havalimanı , şehrin 7 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Havaaalnından şehir merkezine farklı otobüs firmaları seferler  düzenlemektedirler. ( CLP Bus : 2 Euro , Alibus : 3 Euro ) Otobüsler Terminal 1 den kalkmaktadır.  Taksiler ise 20 Euro civarı tutmaktadır.

Şehir içi ulaşımda iki ana metro hattı vardır. Metro dışında otobüs ve tramvaylar yoğun bir şekilde hizmet vermektedirler. Unico isimli ulaşım biletlerini 90 dakikalık ( 1.30 Euro ) ya da 3 günlük alabilirsiniz. ( 30 Euro )

Taksiler de çok ucuz olmamakla birlikte gerektiğinde kullanılabilir