Moskova

MOSKOVA HAVA DURUMU

Moskova , Rusya Federasyonu’nun başkenti ve 10 milyonu aşkın nüfusu ile en kalabalık şehridir.Geniş bir ovada bulunan ve Oka Nehrinin kollarından Moskova Irmağı kenarına 1100 lü yıllarda kurulmaya başlanan  şehir bir dönem Moğol istilası gördükten sonra 15.yüzyılda kurulan Rus Çarlığı’nın nir şehri olmuş ve o zamandan beri hep Rusların hakimiyetinde kalmıştır.

Kremlin Sarayı – Moskova

Sert bir karasal iklime sahip olan Moskova da kış aylarında eksi 20 dereceler dahi görülmektedir.Hava sıcaklıkları yaz aylarında 20 derecelere kadar çıkabilmektedir.

Moskova 12 hatlı ve 180 e yakın istasyonu bulunan Metrosu ile çok meşhurdur. Mutlaka görülmesi gereken bu metro , ünlü Rus mimarları tarafından eşsiz bir mimari ile 1900 lü yılların başında inşa edilmiştir. Dünyanın en büyük ve en güzel metrolarından biri olarak bilinmektedir. 2.Dünya savaşı sırasında halk tarafından sığınak olarak ta kullanılmış ve milyonlarca sivilin hayatını kurtarmıştır.

Festival , Tiyatro ve konser aktiviteleri çok yoğun olan şehirde bazı yerlerde  inanılmaz bir lüks bir yaşam  ve bazı semtlerde fakirlik tezat manzaralara neden olmaktadır.  Genel olarak hayat pahalılığı olan bir şehirdir.

Editörlerimizin Önerdiği Oteller :

Moskova’daki Diğer Oteller için :Booking.com

 

 1. Kremlin Sarayı
 2. Kızıl Meydan
 3. Aziz Vasil Katedrali
 4. Arbat Caddesi
 5. Moskova Metrosu
 6. Bolşoy Tiyatro Binası
 7. Gorky Park
 8. Puşkin Müzesi
 9. Lenin Mozolesi
 10. Alexander Bahçesi
 11. Poklonnaya Tepesi
 12. Devlet Tarihi Müzesi
 13. Nazım Hikmet Mezarı ( Novodevicye Mezarlığı )
 14. Serçe Tepeleri

Nazım Hikmet Mezarı

Moskova da T.C. vatandaşlarına Vize uygulanmaması sebebiyle ve iş bağlantılarının fazla oluşundan dolayı çok ziyaret alan bir şehirdir ve çok sayıda uçak seferi düzenlenmektedir.

THY İstanbul Atatürk Havalimanından günde 3 sefer ( TK 413, TK 417 ,TK 419) düzenlemektedir.

Yine Atatürk havalimanından Onur Air  ve Aeroflot un haftanın belirli günlerinde direkt uçuşları vardır. Pegasus Havayolları ise Sabiha Gökçen havalimanından her gün sefer düzenlemektedir.

Moskova’da  yoğun hava trafiğini azaltmak ve dengeli hale getirmek  için 3 adet havalimanı inşa edilmiştir. Şeremetyevo , Vnokovo ve Domodedvo Havalimanları içinde en büyük ve en yoğun olanı şehrin 40 km güneyinde yer alan Domodedvo ‘dur. Bu havalimanı aynı zamanda Rusya Federasyonu’nun da en büyük havalimanıdır. Merkeze en hızlı şekilde Aeroexpress isimli yüksek hızlı trenlerle 40 dakikada gidilmektedir. ( 320 Ruble / 10 USD ). Commuter Tren adı verilen daha yavaş trenlerle 1 saat 15 dakikada şehre ulaşmak mümkündür ( 100 Ruble / 3.5 USD ) Express Otobüsler 100 Ruble ve Shuttle minibüsleri 120 Ruble karşılığında şehir merkezine gitmektedirler.

Taksiler ise çok pahalı olup yaklaşık 2000 Ruble tutabilmektedir. ( 60 USD )

Şehir içi ulaşımda  ilk sırada günde 10 milyon yolcu tarafından kullanılan Dünya’nın en büyük ve en güzel metrolarından Moskova Metro sistemi gelmektedir.

Otobüs ve  Tramvaylar diğer ulaşım araçlarıdır. Bir de bizdeki dolmuşlara benzer Matrushka adı verilen minibüsler bulunmaktadır.

Moskova dünyanın en yoğun trafiğine sahip olduğundan taksi ve kiralık araç ile ulaşım kesinlikle tavsiye edilmemektedir.