Milano

MILANO HAVA DURUMU

Milano , Kuzey İtalya’da  Lombardiya bölgesinde bulunan 1,5 milyona yakın nüfusu olan bir şehirdir. İtalya’nın kültür,moda, sanayi ve ticaret merkezlerinden biridir.  Hem tarihi , hem  de modern yapılar  ile harmanlanmış bir mimariye sahiptir. 1386 da inşa edilen devasa Duomo di Milano Katedrali ve dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden Galleria Vittorio Emmanulelle II yapıları ile meşhurdur.

Milano Genel Görünüm

Çok önemli ticaret fuarlarının ve önemli Moda haftalarının düzenlendiği şehir aynı zamanda dünyaca ünlü AC Milan futbol takımına da evsahipliği yapmaktadır. Ilıman iklimi sayesinde dört mevsimde de ziyaret edilebilir bir lokasyondur . Hayat pahalılığı olduğundan Milano gezinizde bütçenize ekstra  dikkat etmeniz gerekebilir.

Editörlerimizin önerdiği Oteller :

Milano’daki diğer Oteller için :Booking.com

1.Duomo di Milano ( Katedral )

2. La Scala ( Opera Binası )

3. Sforzesco Şatosu

4. Sempione Parkı

5. Santa Maria delle Grazie Klisesi

6. Royal Palace ( Saray )

7. Pinacoteca Sanat Müzesi

8. Basilica di Sant Anbrogio

9. Leonardo da Vinci Bilim  Müzesi

10. Piazza Mercanti ( Meydan )

11. Museo Poldi Pezzoli

12. Colonni di San Lorenzo ( Sütunları )

13.  Porta Ticinese ( Kapı )

14. Torre Branca

15. Pirelli Binası

16. Galleria dArte Moderna ( Modern Sanat Müzesi )

17. Torre Velasca ( Gökdelen )

18. Galleria Vittorio Emmanuelle II ( Eski Alışveriş Merkezi )

İstanbul’a 1972  km uzaklıkta bulunan Milano’ya ulaşım havayolu ile sağlanmaktadır. Uçuşlar yaklaşık 2 saat 50 dk sürmektedir.

THY İstanbul Atatürk Havalimanından hergün dört sefer  ( TK 1873, TK 1875 , TK 1895 , TK 1901 ) ve Atlasglobal bir sefer düzenlemektedir. Pegasus Havayollarının  Sabiha Gökçen’den tek seferi bulunmaktadır.

Milano’da Malpensa, Linate ve Caravaggio olarak üç havaalanı vardır , en çok kullanılanı Malpensa Havalimanıdır. THY , Atlasglobal ve pek çok havayolu burayı kullanmaktadır.Sadece  Pegasus Havayolları Caravaggio Havaalanına sefer düzenlemektedir.

Malpensa Havalimanı şehrin 49 km kuzeybatısında yer almaktadır. Büyük bir havalimanıdır ve  iki terminali bulunmaktadır. Şehir merkezine Malpensa Express Trenleri ile 10 Euro’luk biletle 40 dakikada rahatça ulaşım mümkündür. Terminal 2 den kalkan shuttle otobüsler de bir alternatiftir. Taksiler 90 Euro fiks ücret almakta olduklarından oldukça pahalıdır .

Şehir içi ulaşımda çok gelişmiş bir şehir olam Milano’da metro , tramvay ve otobüslerle seyahat edebilirsiniz. Taksi tarifeleri yüksek olduğundan uzak durulması tavsiye edilir. Ucuz ulaşım için Milano Şehir Kartı alınmalıdır.