Londra

LONDRA HAVA DURUMU

Londra İngiltere’nin başkentidir ve dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir.

Avrupa Kıtasının en eski yerleşim yerlerinden biri olan Londra 2 bin yıl  kadar önce Kelt Kavimi tarafından Thames Nehri kenarında kurulmuştur ancak buraya ismini veren Romalılar olmuştur.  O dönemlerde Latince ”akan dere”anlamında kullanılmış olan Londonium ismi bugun devam etmektedir.

Nüfusu 9 milyona yakın olan şehir çok kozmopolit bir yapıya sahip olup hemen her milletten insana rastlamak mümkündür. Ağırlıklı olarak eski sömürgelerden gelip yerleşmiş Hindular ve Pakistanlılar  çok fazla sayıdadırlar.

Paris‘ten sonra en çok turist çeken ikinci Avrupa başkentidir. Konserleri , gece hayatı , müzeleri ile ünlü olan Londra her mevsim ziyaret edilebilir ancak yazın da dahil olmak üzere yağmurlu gün sayısı çok fazladır.

1. London Eye ( 135 m yüksekliğinde Dönme Dolap )
2. Londra Kalesi
3. Aziz Paul Katedrali
4. Buckingam Sarayı
5. Tower Bridge ( Köprüsü )
6. Westminister Abbey
7. Big Ben Saat Kulesi
8. British Museum
9. Hampton Cuurt Sarayı
10. Londra Zindanı
11. Kensington Sarayı
12. Londra Doğa Tarihi Müzesi
13. National Gallery
14. Hyde Park
15. Trafalgar Meydanı
 
16. St. James’s Park
17. Greenwich Gözlemevi
18. Royal Albert Hall
19. Royal Opera House
20. Piccadilly Sirki
21. Londra Köprüsü
22. Oxford Street
23. Leicester Meydanı
24. Camden Town
25. Covent Garden Market
26. Tate Modern
27. Hard Rock Cafe London ( Dünyadaki ilk Hard Rock Cafe )

Hava trafiği en yoğun olan dünya metropollerinden biri olan Londra’da son yapılan Southend Havalimanı ile toplam havaalanı sayısı altıya yükselmiştir. Diğer havaalanları sırasıyla Gatwick Heatrow, Stansted, City ve Luton’dur.

İstanbul’dan Luton ve City hariç diğer havaalanlarına direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Gatwich ‘e direkt uçuşlar THY 3 sefer  ( TK 1963 , TK 1981 , TK1997 ) Heatrow’a direkt uçuşlar THY 3 sefer ( TK 1979 ,TK 1983 , TK1985  ) , British Airways 2 sefer ( 675,677  ) , Stansted e direkt uçuşlar Pegasus ve Atlasglobal in birer seferleri bulunmaktadır.

Yılda 70 milyondan fazla yolcu trafiği ile Heatrow havalimanı Londra’da en sık kullanılan alandır. Şehir merkezinin 24 km batısında yer almaktadır. Çok büyüktür  ve 5 terminalden oluşur. Terminaller arası yürüme yolları( Bant)   ve ücretsiz servis araçları bulunur.  Şehre ulaşım için  Terminal 1 ve 3 ün arasındaki büyük otobüs istasyonundan çok sayıda otobüsten birini seçebilirsiniz. Geceleri ise N9 otobüsü çalışmaktadır.

Heatrow Express  adlı Trenler 15 dakikada bir kalkar ve şehre sefer düzenlerler.ücret 20 pound dur .  Heatrow Havaalanı Londra metrosuna entegredir ve  tüm terminallerde metro istasyonu bulunmaktadır. Bilet ücreti 5.50 Pounddur.

Yine her terminal çıkışında taksi durakları bulunur. Taksiler oldukça yüksek fiyatlı olup, şehir merkezi  yaklaşık 80 pound tutmaktadır.

Şehir içi ulaşım TFL şirketi tarafından organize edilmekte ve Metro ( Underground ) , Otobüs ve  Tren seçenekleri sunulmaktadır. Meşhur çift katlı kırmızı otobüsleri ile bilinen Londra’da 12 uzun hatta  sahip olan ve 1863 yılında hizmete giren çok geniş bir metro ağı bulunmaktadır.

Toplu taşımada indirim için Oyster Card alınması tavsiye edilmektedir.

Pek çok şehirden farklı olarak taksilerin siyah olduğu kentte , tarife oldukça pahalıdır ve pek önerilmemektedir.

Alternatif olarak önemli binaların yer aldığı Thames Nehri boyunca yaya olarak ya da bisiklet kiralayıp  gezmek te  mümkündür