Kopenhag

KOPENHAG HAVA DURUMU

Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag,ülkenin en büyük şehridir ;  tarihi ve yaşam tarzı ile ilgi çeken bir şehirdir. Eski dönemlerde  Viking balıkçı köyü olarak kurulan bu yerleşim yeri zamanla genişlemiş ve bugünkü halini almıştır.Yerel dilde ” Tüccar Limanı” anlamına gelmektedir. Yaşamak için dünyanın en ideal şehirleri listesinde yer alan şehirde yaşayanların mutluluk düzeylerinin çok yüksek olduğu araştırmalarda ortaya konulmuştur.

Kopenhag, tarihi binaları, eğlenceli gece hayatı ve alışveriş imkanları ile dikkat çeken bir şehir 12.yy da  kurulmuş ise de 6 bin yıl öncesinde  burada yaşayan insanlar olduğu arkeolojik kazılarda tespit edilmiştir.

Ulaşımda bisikletin çok yoğun kullanıldığı bir yer olduğu için Amsterdam da olduğu gibi “Bisiklet Şehri” olarak da anılıyor. Nüfusu ise 1,7 milyondur.

Kopenhag kış aylarında oldukça soğuktur,  yaz ayları ise ılık geçer. Ayrıca yılın  her mevsiminde yağmur  sık görülmektedir.

Editörlerimizin önerdiği Oteller :

Kopenhag’daki diğer Oteller için :Booking.com

1.  Tivoli Bahçeleri
 
2. Küçük Denizkızı
3. Nyhavn Limanı
4. Danimarka Milli Müzesi
5. Rosenborg Kalesi
6. Rundetarn Gözlemevi
7. Christiansborg Kalesi
8. Gefion Çeşmesi
9. Stroget Sokağı
10. Amelienborg Sarayı
11. Kopenhag Açık Hava Müzesi

Kopenhag İstanbul’dan çok sayıda direkt uçuşun olduğu bir lokasyondur. Sabiha Gökçen’ den Pegasus haftanın her günü ; THY bazı günler uçmaktadır. Atatürk Havalimanından THY günde 3 sefer düzenlemektedir. (  TK1783,TK1785, TK1787 ) SAS  Havayollarının  da yine Atatürk Havaalanı’ndan her gün direk uçuşları mevcuttur.

Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezine  5A ,35 , 36 no lu otobüsler ile gidilebilmektedir. 1 saate yakın süren yolculuk 35 Danimarka Kronu’dur. Metro ile M2 hattını kullanarak merkeze gitmek mümkündür. Ayrıca Terminal 3 ten kalkan Hızlı trenlerle 15 dakikada ( 40 Danimarka Kronu )  şehre inebilirsiniz.

Kopenhag’da şehir içi ulaşımı çok gelişmiştir . Metro dışında ulaşım tren ve otobüs ile sağlanabiliyor. Ayrıca şehir, yaya ve bisiklet kullanıcıları açısından da çok rahatlık sağlamakta. Bisiklet kullanımını özellikle destekleyen şehirde 400 km’ye varan  bisiklet parkurları  bulunmaktadır.