Helsinki

HELSINKI HAVA DURUMU

Şehir Panaromik Görünüm

 

Helsinki, 630.000 nüfusu ile Finlandiya’nın en kalabalık şehri ve başkentidir. Tarihte uzun bir dönem İsveç Krallığı etkisinde olduğundan dolayı yapıları ve mimarisi ile Stockholm Kentine benzetilmektedir. İnşaatlarda kullanılan açık renk granitten dolayı ”Beyaz Şehir ” olarak ta adlandırılmaktadır. Finlandiya’nın güneyinde ,Baltık Denizi kıyısında bulunur ve çok sayıda ada ve adacıkların üzerine inşa edilmiştir.

Suç oranı sıfıra yakın olan bu güvenli şehirde yaz aylarında  gündüzler oldukça uzundur. Kışın ise tam tersi gece uzun geçmektedir. İklim de çok sert olup soğuk hava her mevsim kendisini hissettirmektedir. Yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken şehirde ilginç bir şekilde internet ücretsizdir ve şehrin hemen hemen tamamında ücretsiz wifi noktaları bulunmaktadır.

Editörlerimizin önerdiği Oteller :

  • Şehirde bulunan diğer Oteller için :    Booking.com

1.   Suomenlinna Kalesi
 
2.  Temppeliaukio Kilisesi
3.  Senate Meydanı
4.  Seurasaari Açıkhava Müzesi
5.  Linnanmaki Eğlence Parkı
6.  Sibelius Anıtı
7.  Korkeasaari Hayvanat Bahçesi
8.  Design Müzesi
9.  Parlamento Binası
10.Helsinki Ulusal Tarih Müzesi
11. Helsinki Katedrali
12. Mannerheim Caddesi
13. Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi
14. Kaya Kilisesi
15. Gallen Kallela Müzesi
16. Hietaniemi Alanı

 

İstanbul’a 3250 km uzaklıktaki Helsinki’ye THY Atatürk Havalimanından her  gün iki sefer düzenlemektedir. ( TK 1761, TK 1763 )  Uçuş süresi 3 saat 20 dakika kadardır.

Air Baltic, Finnair ve LT havayolları firmalarının ise aktarmalı uçuşları bulunmaktadır.

 

Helsinki Havalimanı Plan

Vantaa Havalimanı şehrin 17 km uzağında bulunmaktadır . T1 ve T2 olarak adlandırılan iki terminal arasında bulunan istasyondan şehir merkezine tren seferleri bulunmaktadır. Otobüs ile gitmek için 615 ve 617 no’lu Otobüsler  kullanılabilir , 40 dakikada şehre ulaşım sağlanır .

Taksi ile merkeze gitmek 30 dakika kadar sürmektedir , ücretleri 45-50 Euro arasında değişmektedir.

Şehir içi toplu ulaşıma genel olarak HSL adı verilmektedir ve Metro, Tramvay , Otobüs , tren ve vapuru içeren geniş bir hizmet ağı sunmaktadır. Burada tüm ulaşım araçlarında geçerli oan ve günlüğü 8 Euro olan Day Ticket alınması önerilmektedir  .