Floransa

FLORANSA HAVA DURUMU

Floransa , Kuzey İtalya’da Toskana bölgesinin başkenti olan dünyaca ünlü bir şehridir. Roma‘nın yaklaşık 220 km kuzeydoğusunda yer alır. İtalyanca da Firenze olarak geçmektedir. Geçmişte İtalya Krallığı’na başkentlik te yapmıştır. Arno Nehri kıyısına kurulmuştur . 400.000 e yakın nüfusu olan Floransa, tarihi yapıları ve etkileyici mimarisi ile her yıl 10 milyona yakın sayıda  turist çeken bir bölgedir.

M.Ö. 1 inci yüzyılda bir Roma kolonisi olarak kurulmuştur.Tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Rönesans’ın doğduğu şehirlerden en başında gelmektedir. Ortaçağ’dan itibaren  Medici adlı zengin bir hanedanın himayesinde muhteşem  yapılarla donatılan şehir Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante , Galileo gibi çok sayıda bilim adamına ev sahipliği yapmıştır.

Tom Hanks’in başrolünü oynadığı İnferno ( Cehennem )  filminde çekim mekanı olan 115 metre yüksekliğindeki kubbesi ile dünyaca meşhur Floransa Katedrali , Uffizi Sanat Müzesi  ve Vecchio köprüsü mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Akdeniz iklimine yakın ılıman bir iklimi olmasından dolayı her mevsim ziyaret edilebilmektedir.

Editörlerimizin Önerdiği Oteller :

   1. Santa Maria del Fiore ( Floransa Katedrali)
   2. Uffizi ( Sanat Müzesi )
   3. Ponte Vecchio Köprüsü
   4. Vecchio Sarayı
   5. Galleria dell’Accademia ( Sanat Galerisi ) ve Davut Heykeli
   6. Pitti Sarayı
   7. Signoria Meydanı
   8. Santa Croce Bazilikası
   9. Michelangelo Meydanı
   10. Aziz Giovanni Vaftizhanesi
   11. Giotto Çan Kulesi
   12. Boboli Bahçeleri
   13. Bargello ( Müze )
   14. Santa Maria Novella Basilikası
   15. San Lorenzo Basilikası
   16. Duomo Meydanı
   17. Medici Şapeli
   18. Piazza della Repubblica ( Meydan )
   19. Vasari Corridor ( Vasari Koridoru )
   20. Neptün Çesmesi
   21. Pazzi Şapeli
   22. Ponte Santa Trinita Köprüsü
   23. Galileo Müzesi
   24. Palazzo Davanzati ( Saray )

Floransa’ya ülkemizden dönem dönem direkt uçuşlar olsa da,  son zamanlarda direkt sefer bulunmamaktadır. Alternatif olarak  direkt uçuş  ile Bologna‘ya vardıktan sonra yaklaşık 100 kmlik mesafeyi hızlı trenle yarım saatten az bir sürede  gidebilirsiniz. Frecciarossa ( İtalyanca : Kırmızı Ok )  yüksek hızlı trenleri saatte 300 km hıza ulaşabilmektedirler. Bologna uçuş bilgilerini Bologna şehir sayfamızda bulabilirsiniz.


Metro sistemi bulunmayan Floransa şehir merkezinde otobüs ve tramvaylar ATAF firması tarafından işletilmektedir.90 dakika süreli biletler 1.20 Euro’dur. 72 saatlik Frenze kartlar hem çok uygundur hem de müzelerde de indirimler sağlamaktadır.

Taksiler de alternatif olarak kullanılabilir ( Taksi açılış 4.50 Euro  / her  1 km : 2.75 Euro )