Barcelona

BARSELONA HAVA DURUMU

Barselona, ​​İspanya’nın ikinci büyük şehridir ve ülkenin kuzeydoğu köşesindeki İspanyol Katalonya bölgesinin başkentidir. Kent, Akdeniz’in kıyısında ve Pyrenees dağlarının yanında, denizin ve dağın arasında konumlanmıştır. Şehrin yaşayan nüfusu 1.5 milyondan fazladır ve İspanya’nın kalabalık şehirlerindendir.

 

Barcelona Gece Panaromik Görünüm

 

Ülkenin başkenti Madrid olmasına rağmen Barselona, ​​muhtemelen İspanya’nın en ünlü şehridir. Katalonya bölgesi ülkenin en milliyetçi ve bağımsızlık arzusu yüksek olan bölgesidir. Katalonya kendi dilini kullandığından bu özellik özellikle konuşmalarında göze çarpmaktadır  ve hem İspanyolca hem de Katalanca resmi dil olmasına rağmen çoğu insan yalnızca iletişim için Katalanca kullanıyor.

Barselona sokakları dikkatli bir şekilde planlanmış ve şehir haritaları, sokakların düz çizgide olduğu organize kareler dizisi göstermektedir. Şehrin merkezine  Catalunya Meydanı’ndan Akdeniz’e ve Eski Kent Limanı’na giden kentin ana caddesi La Rambla tarafından geçilmektedir.

Bu şehir ziyaret edildiğinde ,  şaşırtıcı mimarlık eserlerini keşfetmek mümkündür. Barcelona , günümüzde halen bitmemiş halde olan Barselona’daki Sagrada Familia katedrali gibi İspanyol modernizminin usta parçalarının mimarı olan ünlü Antonio Gaudi’nin adımlarını izleyerek dünyanın dört bir yanından mimarlara referans noktası haline gelmiştir.

Barselona, ​​ünlü Camp Nou stadyumunun ve Barça futbol takımının şehri olduğu için de tüm dünyada iyi bilinmektedir.

Şehrin uluslararası alanda  başarılarından biri, 1992 yılında Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmış olmasıdır.  Turistler, Barselona’da kaldıkları süre boyunca otel bulmak için birçok seçeneğe sahiptir. Ayrıca, stratejik konumu ve Fransa ve diğer Akdeniz ülkeleri ile tarihi bağlarından yararlanan bir ticaret merkezi olarak önem kazanmaktadır. Barselona ve çevresi güzel bir iklime sahiptir ; Yağışlar sık ​​olmasına rağmen, kışın ortalama sıcaklık 10 ° C ve yaz aylarında 25 ° C dir .

Editörlerimizin Önerdiği Oteller :

1.La Sagrada Familia Katedrali

2.La Rambla  Caddesi ( Alışveriş )

3. Park Güell

4. Barri Gotic

5. Casa Mila ( Ev / Bina  )

6. Casa Battlo ( Ev / Bina )

7. Camp Nou Stadyumu

8. Katalan Ulusal Sanat Müzesi

9. Barcelona Picasso Müzesi

10.Barselona Katedrali

11. Plaça de Catalunya ( Katalunya Meydanı)

12.Colombus Anıtı

13. Palau Nacional ( Sarayı )

14. Triomf Kemeri ( Takı )

15. Aquarium Barcelona

16. Pedralbes Manastırı

17. Poble Espanyol ( Açık hava müzesi )

18. Parc de la Ciutadella

19. Barceloneta ( Sahil / Plaj bölgesi )

20.Tibidabo Tepesi

21. Port Vell ( Turistik Liman )

Akdeniz’in batısında İber yarımadasında bulunan Barselona  İstanbul’a yaklaşık 3.000 km uzaklıktadır ve en mantıklı ulaşım havayolu ile yapılmaktadır. Yoğun bir destinasyon olduğudan çok sayıda uçuş bulunabilmektedir.

İstanbul Atatürk Havalimanından THY ( TK1851 TK1853 TK1855) 3 sefer Sabiha Gökçen den tek direkt sefer ( TK1835 ) düzenlemektedir. Pegasus Havayolları ise Sabiha Gökçen den haftanın her günü sefer düzenlemektedir.

Swissair , Air France , Alitalia , Lufthansa gibi pek çok havayolunun aktarmalı uçuşları da bulunmaktadır.

Barselona Havalimanı şehrin 12 km güneybatısında yer almaktadır.

Barcelona Havalimanı Plan

Şehir merkezine gitmek için çeşitli alternatifler mevcuttur . Katalunya Meydanına giden ve Terminal 1 den kalkan Aerobus markalı özel servisler bulunmaktadır. ( 35 Dk – 5,90 Euro )

46, L 77 , N 17  no’lu otobüsler şehir merkezine 45 dakikada ulaşmaktadırlar.

Trenle ulaşım için Terminal 2 den kalkan RENFE  R2 no lu treni kullanabilirsiniz. ( 30 dk  – 3,80 Euro )

Taksilerin merkeze ulaşım süresi 20-25 dk ve ücreti yaklaşık 20 Euro tutmaktadır.

Barcelona toplu taşıma hizmetleri gelişmiş bir şehirdir ve  metro, tren , otobüs ve tramvay yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. 5 adet metro hattı ve 200 den fazla otobüs hattı bulunan şehirde 2 kişi ve daha kalabalık bir grupsanız taksi ile ulaşım ; toplu taşımaya göre fiyat olarak daha uygun olabilmektedir.