Arnavutluk

ÜLKE ADI: ARNAVUTLUK
BAYRAĞI:
BAŞKENT: TİRAN
ETNİK GRUPLAR: %79,9 ARNAVUT
%9,5 RUMEN
%3,2 YUNAN
%2,7 ÇİNGENE
%1,2 SIRP
%1,1 MAKEDON
%2,4 DİĞER
YÜZÖLÇÜMÜ: 28.748 KM2
NÜFUS: 2,821,977
PARA BİRİMİ: LEK
ZAMAN DİLİMİ: CET (UTC+1)
TRAFİK AKIŞI: SAĞ
TELEFON KODU: 355
KOMŞULARI: KARADAĞ
KOSOVA
MAKEDONYA
YUNANİSTAN
EN BÜYÜK ŞEHİRLER : TİRAN
İŞKODRA
DIRAÇ
EN ÇOK KULLANILAN DİLLER: ARNAVUTÇA
ÜLKEDEKİ VOLTAJ  230 V

Arnavut Mutfağı  Yunan, İtalyan ve Türk yemekleri de dahil olmak üzere birçok Balkan ülkesinden  etkilenmiş bir Akdeniz mutfağıdır .  Kekik, nane, fesleğen, biberiye  ve sarımsak gibi Akdeniz otlarının kullanımı ile karakterizedir. Sebzeler neredeyse her yemeğin içeriğinde ve sunumda  kullanılır.

Arnavutların ana yemekleri, genellikle çeşitli sebzelerle kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmiş  etli güveç  ve domates, salatalık, yeşil biber ve zeytin gibi taze sebzelerden yapılmış  salatadır. Salatalar , tuz, zeytinyağı, sirke veya limon suyu ile servis edilir  .

Yüksek bölgelerinde, tütsülenmiş etler ve turşu yaygındır. Hayvancılık ve  Süt ürünleri yoğun görülür . Kıyı kentlerinde deniz ürünleri spesiyaliteleri de yaygındır.

 

Başlıca Ulusal Yemekler

Tarator  –

Japrake  – Yaprak sarma

Tave Kosi –   Yoğurtlu fırın Kuzu  ( Elbasan Tava )

Paçe   –  Paça

Flija – Bir tür gözleme

Sheqerpare  –  Şekerpare tatlısı

Başlıca Ulusal İçecekler :

Dhalle    –  Ayran

Caj Mali – Dağ Çayı

Böze  – Boza

Gjirokaster Folklor Festivali   – 5 yılda bir düzenlenmektedir

Bağımsızlık Günü Bayramı ve Festivali   – 28 Kasım

Kenga Makjike Müzik Festivali  – Kasım

Pagan Yaz Festivali  –  14 Mart

Bir Balkan Ülkesi olan Arnavutluk ülkemize çok ta uzak sayılmaz , o yüzden havayoluna alternatif olarak karayolu ile de gitmek mümkündür.

Havayolu: Arnavutluk’a gitmek için en çok tercih edilen ulaşım yollardan biridir. THY İstanbul Atatürkten , Pegasus Havayollarının ise Sabiha Gökçen den direkt uçuşları bulunmaktadır.Başka  havayolu şirketlerinin de  seferleri mevcuttur.  İstanbul’dan Tiran Rinas Havalimanı’na yaklaşık olarak 1.5 saatte ulaşılmaktadır .

Karayolu: İstanbul-Tiran arası uzaklık  yaklaşık 1000 km’dir. Hem özel aracınızla ,  hem de otobüsle bu ülkeye gitmeniz  mümkündür. Otobüsle yolculuk  20 saatte yakın  sürmektedir ve biraz yorucu olabilmektedir.   Özel aracıyla gitmek isteyenler için ana yollar  ve otobanlar iyi durumdadır. Kapıkule – Bulgaristan/Filibe  –  Makedonya/Ohrid  rotası kullanılarak keyifli bir sürüşle bir günde ulaşılabilir.
Umuma Mahsus Pasaport hamilleri Arnavutluk’a yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Türkiye ile Arnavutluk arasında karşılıklı vize kaldırılması kararı sonucu turistik amaçlı seyahatlerde vize şartı aranmamaktadır. Ancak Ticari vize, öğrenci vizesi gibi vize türleri için sunulması gereken belgeler ve halledilmesi gereken şartlar vardır.