Gezgin Röportajları / @damlagoregen

 

Haziran ayında ilk  gezgin  konuğumuz Damla Göregen . Kendisi ülkemizin Bankacı gezginlerinden 🙂 Bugüne kadar Avrupa ağırlıklı çok sayıda ülke gezmiş ve Seyahatlerinden  renkli fotoğrafları    @damlagoregen instagram sayfasından sayıları on bine yaklaşan  takipçileri ile paylaşıyor . Bu güzel söyleşimizde kendisini daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz . Keyifli okumalar …

 

1-Sizi Kısaca tanıyabilirmiyiz.?

Herkese kocaman merhabalar ,ben Damla….Ordu doğumluyum.İlk ve orta okulu Ordu’da Liseyi ise babamın tayini nedeni ile Bursa’ da okudum.Maliye Bölümü mezunuyum ve bu yıl içinde Bilgi Üniversitesi Bankacılık ve Finans ‘ dan yüksek lisansa başvuru yaptım, fakat işimde meydana gelen bir değişiklikten dolayı başlayamadım.İşleri planlarıma göre ayarlamadan başlamak ve  o yoğunluk içinde  ikisini  birden aksatmak istemediğim içinde ,ertelediğim Yüksek Lisansı ,önümüzdeki kış dönemi başlayıp bitirmek niyetindeyim.

Şu an özel bir bankanın Genel Müdürlük Biriminde , Ticari Bankacılık Satış ve Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmaktayım.

Benim için şu dünyada en büyük tutku ,bilmediğim coğrafyaları keşfetmek,bol bol okumak,olaylara olumlu yaklaşabilmek ,çok sevmek ,çok çalışmak  ve şu kısacık dünyada istediğim şeyleri yapabilmek ve  bunları yaparkende eğlenebilmek.En önemlisi mütevazılığı hiç bir zaman elden bırakmamak….

Annem ve Babamın çalışan insanlar olmasından da kaynaklı ,her zaman ayaklarım üzerinde kalmayı başarmış ,kendi kendimi motive edebilmiş ve en ufak bir olumsuzlukta asla yılmamışımdır.

En büyük hayalim ise , bir gün bir şiir kitabı çıkarabilmek.Okumak, yazmak ve gezmek benim için bir tutku olduğu için,gezdiğim şehirlerde bir kaldırım taşı,o şehre özgü ağaçlar , şehrin yazar ve şairlerinin hikayeleri, cafeler,rüzgarın esintisi ,bir kadının bakışı yada bir erkeğin kendi halinde öylece bir kenarda durmasından bile  ilham alır ve bunları  o anki duygu yoğunluğu ile harmalayarak  hikayelere ve şiirlere dönüştirebilirim.

Seyahate ve yazmaya olan aşkım nedeni ile başvurduğum ve beni geri çevirmeyen güzel insanların yer aldığı  seyahat sitesi  neredekal.com da  iki adet seyahat yazım çıktı,sonrasında işlerin yoğunluğu ve Bankacılıkta gerekli olan bir takım Lisanslama  Sınavlarını almam gerektiği içinde yazılara  çok ilgi gösteremedim. Şu an kendime ait bir Blog hazırlığı içindeyim ve bloğumdaki hayalim ise , sadece seyahat yazıları değil, şiirler , hikayeler,hayallerimiz,gündem,kitaplar,müzik, psikoloji ve birçok konuda yazmak olacak…Beni hem merakla hemde sabırla bekleyin diyorum. 🙂

Gent – Belçika

2-Hayatınızdaki ilk yurt dışı yolculuğuna kaç yaşında çıktınız ve o seyahatle ilgili neler hatırlıyorsunuz.?

İlk yurt dışı seyahatime 27 yaşında çıktım ve ilk seyahatim Amsterdam şehrine olmuştu. Neler hatırlamıyorum ki. Bir kere hava inanılmaz keskinlikte soğuktu ve soğuğu çok  sevmeyen biri olarak seyahatin verdiği heyecanla , inanın  o soğuk bana  tropikal iklim gibi gelmişti. Heyecandan sık sık terlediğimi ve otele giderek kıyafetlerimi değiştirdiğimi hatırlıyorum  🙂

Sonra şehrin ışıkları,kanallar,evler ve sokaklardan inanılmaz etkilenmiş ve gezerken bu şehir gerçek mi diyede çok kez sesli olarak dile getirmişimdir.

Bir de Amsterdam seyahatimizde ,Heineken Müzesini gezerken,sorulan bir soruya doğru cevap vermiş ve küçük kasa bira kazanmıştık.Otele nasıl götürdüğümüzü de hiç sormayın…

 

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  (Booking.com – TEGV Bağış   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

 

3-İlk Defa Yurt dışı seyahati yapacak birine neler önerirsiniz,başlangıç için hangi ülke  yada şehirleri tavsiye edersiniz.

Aslına bakarsanız ilk defa yurt dışı seyahati yapacak birine benim tavsiyem;  kolay gezilebilir, yürüyerek gezebilecekleri, şehirde yorulmayacakları , çok pahallı olmayan ve aynı zamanda görsel açıdan etkilenecekleri şehirleri seçmeleridir.

Bu şehirlerden ilki hangisi derseniz , hemen ilk ROMA derim ,sonrasında ise PRAG şehri  gelir,  bu iki şehir  bir gezgini hem görsel açıdan hemde hayal dünyasının kapılarını sihirli bir şekilde açmaları açısından çok etkileyecektir.

Ayrıca ilk defa yurt dışına çıkacak arkadaşlarıma bir tavsiyem de, gidecekleri  şehirle ilgili çok iyi araştırma yapmaları olacaktır.O şehrin kültürü, yeme içme, gezilecek destinasyonlar, cafeler, yerel lezzetler hakkında detaylı araştırma yaparak  gitmeleri ve gezgin sayfalarını incelemeleri işlerini kolaylaştıracaktır.

Son olarak birşey daha ilave edersem, gideceğiniz şehirle ilgili sizin ne düşündüğünüz çok önemlidir, o şehrin verdiği heyecan, duygu yoğunluğu,görsellerden etkilenmeniz herkesde farklı farklı duygular ortaya çıkarır. Bu nedenle evet gezgin tavsiyelere kulak verin ama şehri gezerken kendi duygularınızın sesini dinleyerek adımlarınızı şehirde gezdirin…. Başkalarının olumsuz duygularının  sizin duygularınızı etkilemesine izin vermeyin.Gidin görün ve şehri kendinize göre doyasıya yaşayın…

 

4- Seyahatlerinizde yalnız olmayımı  tercih edersiniz gezi grupları ile gezmeyimi?

Kesinlikle  yalnız olmayı tercih etmem, herşey birlikte yapılınca güzel ve kıymetli olur ,yapım itibari ilede paylaşmayı çok severim ve birileri ile  birlikte ortak birşeyler yaparsam mutlu olurum , ve beslenirim.Paylaşmak her zaman güzeldir. Bu nedenle Ailem, eşim ve seyahat arkadaşlarım tercihlerimdir.
5-Gideceğiniz yere nasıl karar veriyorsunuz , kriterleriniz neler ?

Gideceğim bir çok destinasyonda ilk kararımı etkileyen görsellik olmuştur.Fotoğraf çekmeyi çok sevdiğim için, gitmeden önce o şehirle ilgili belki bin adet fotoğrafa bakarım. Neredeyse şehir hafızama fotoğraf kareleri ile kazınmış olur.Tabiki o şehrin tarihi, yazılan yazılar, şehrin  gezginlere kolaylığı ve güvenilir bir şehir yada ülke olup olmaması kararımı son derece etkiler.

Ayrıca bir önemli kriterde , ( tamamen kişisel bir özellik ), şehrin yazar ve şairlerinden de çok etkilenirim.

Prag – Çekya

6-Kendi Kültürümüzü düşündüğümüzde,gitiğiniz ülke ve şehirlerde size en ilginç gelen alışkanlıklar nelerdir.

*İnsanların son derece saygılı olması

*Trafikte yayaların önceliği

*Sabahları  sizi tanımayan bir çok insanın size gülerek günaydın demesi

*Akşam olduğunda işten çıkan insanların elinde çiçeklerle evlerine dönerken, oluşturduğu görüntü

*Bisiklet ve motorsiklet kullanıcıları için ayrılan özel yollar

*Her şehrin içinde yer alan devasa parklar ve burada yapılan Festival ve konser görüntüleri

*Noel Pazarları ve şehirde yarattığı sihir.

*Ve hiç bir sokağın ,yapının  yada görselliğin bozulmadan ve yıkılmadan günümüze kadar korunarak gelmesi.

 

7-Sanırız Çalışan bir kadın olarak websitemizin konseptine uygun olarak genellikle hafta sonları seyahat etmektesiniz .Hafta sonu gideceğiniz bir yurt dışı seyahatinde, seyahat ve zaman planınızı nasıl yaparsınız?

Öncelikle yoğun bir çalışma temposu içinde var olan senelik izinlerimi son derece verimli kullanmaya çalışırım,diğer senenin seyahatlerini genelde bir önceki seneden  planlar ve izinlerimi belirlediğim tarihlerde kullanmaya özen gösteririm. Bayram tatilleri gibi ülkemizde yer alan bir çok tatili de işin içine kattık mı , benim gibi seyahat tutkunu birine  bu izinler fazlası ile yeter…

Genelde seyahatlerimde ki gün sayısını , gideceğim şehrin genel yapısı , şehirde yer alan gezilecek destinasyonların fazlalığı gibi etmenler çok etkiler.Bir şehre en fazla 4 gün bilemediniz 5 gün ayırırım. Ve seyahatin son iki günü mutlaka hafta sonuna denk getiririm…

Ve sadece haftasonu tatilini kullanıcaksam da , yakın destinasyonlar ve iki güne sığabilecek şehirleri tercih ederim.

 

Brüksel – Belçika

 

8-Geleceğe dair yapmayı planladığınız seyahatler ve projeler hakkında neler söylemek istersiniz.

Gelecekteki seyahatlerimize dair  bir çok planımız var ve bunlardan bize en yakın olanını söylersem eğer seneye İngiltere ve Chicago’ya gidebilmeyi başarmak…Bunun yanında eğer herşey yolunda giderse Meksika’ ya gitmek içinde  hayallerimiz  bulunmakta.. Bu destinasyonlar beni şimdiden çok heyecanlandırıp ayaklarımı da yerden kesmekte .

Gelecekle ilgili kafamda o kadar çok proje var ki ,buraya yazmakla bitiremem sanırım 🙂  En yakın hedefim seneye yukarıda belirtmiş olduğum gezileri yapabilmek, bundan sonrası için ise planımız Japonya seyahati olacak büyük olasılıkla. Ayrıca kendime ait bir bloğumun olması,Bir şiir kitabı çıkarabilmek bunlar şimdilik gelecekle ilgili hayallerim.İşimle ilgili  ilerisi için yapacaklarım ve kafamda  bir çok proje var ama buraya şu an için yazmak istemiyorum.. Bazı projeler bende  kalsın, tüm bu projeler bir gün gerçekleştiği zaman yine oturur sizinle sohbet ederiz.:)

Sevgili Damla Göregen’e   bu eğlenceli  sohbet için teşekkür ediyor ve kendisine bol seyahatli günler diliyoruz .

 

En güzel haftasonu yurtdışı destinasyonları ve renkli fotoğraflar için bizi  @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>