Cenevre Notları / Gökhan Engün

İstanbul Autoshow fuar direktörlüğünü yaptığım dönemlerde her yıl dünyaca ünlü Cenevre otomobil fuarına gider , gözlem ve  temaslarda bulunurdum.
Bu güzel kenti 2013,  2014 ve 2015 yıllarında 3 kez ziyaret etme şansım oldu. Fuar her yıl mart ayı başında düzenlendiğinden  maalesef yaz sezonunda görme fırsatım olmadı. Tanıdıklarım ve bazı dostlarım yaz aylarında Cenevre‘nin çok daha güzel olduğunu ifade etseler de mart ayında da oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim. Tabi ki ara sıra yakalandığımız yağışlı havaları hariç tutarsak.

Normal zamanlarda otel fiyatları ne kadar olmaktadır onu çok kesin bilemiyorum ancak biz otomobil fuarı esnasında gittiğimizden , aylar öncesinden rezervasyon talebinde bulunmamıza rağmen hem iyi otellerde yer bulamıyorduk, hem de bulabildiğimiz orta sınıf otellere bile gecelik 500-600 Euro gibi çılgın rakamlar ödemek zorunda kalıyorduk. Kempinski , Le Richemond , Mandarin Oriental , Hotel la Paix gibi 5 yıldızlı otellerin gecelik fiyatlarını ise moralinizin bozulmaması için telaffuz etmiyorum 🙂

Genel olarak refah seviyesinin yüksek olduğu her halinden belli olan etkileyici bir şehir.İhtişamlı oteller , son model lüks otomobiller , dünya mutfaklarından örnekler sunan nezih restaurantlar , her biri  yüzbinlerce dolar değerindeki  takı ve saatlerin satıldığı saat ve mücevher mağazaları refah seviyesini gösteren öğelerden sadece birkaçı.

Cenevre ve İsviçre Turlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız

Leman Gölü ve gölde bulunan meşhur Jet d’eau Fıskiyesi Cenevre‘nin ambiansını olumlu yönde etkilemekte . Ben bu şirin ve zengin İsviçre kentini  mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum ve burada mutlaka uğramanız gereken;  benim çok beğendiğim lokanta  ve mağazaları sıralamaya başlıyorum. Klasik turistik yerleri zaten biliyorsunuz , ayrıca haftasonuyurtdisi.com’un  Cenevre sayfasında da  detaylı belirtilmekte.Bu nedenle onları listeye almaya gerek duymadım.

 
 

Favarger Chocolats Store :  Muhteşem bir çikolata mağazası. Merkezde Quai des Bergues caddesi üzerinde Starbucks’ın karşısında yer alıyor. Daha kapıdan girerken güzel kokular sizi dürtmeye başlıyor. Renkli ve albenisi olan ambalajlı çikolatalardan beş – altı kutu satın almaktan kendimi alamamıştım.

Restaurant Petit Chalet (Rue de Berne 17 ) :  Şehirdeki en lezzetli Fondü’ yü yemek isterseniz ben burayı tek geçiyorum.  Rue de Berne üzerinde. Geleneksel ve sıcak bir mekan. Ahşap ağırlıklı iç dekorasyonu  ile  kendinizi İsviçre Alpler’inde bir köy lokantasında hissediyorsunuz.  Mutlaka denemenizi öneririm.

Cafe de Paris Chez Boubier (Rue de Mont Blanc 26 )  :  Muhteşem bir Fransız Biftek Restoranı .Ama önceden rezervasyon yaptırmadıysanız  girişte kuyrukta beklemeniz oldukça muhtemel. İçeride yer bulabilirseniz ,çok menüyü karıştırmanıza gerek yok . Direkt biftek söyleyin 🙂  Yanında özel  soslu salata ve patates ile servis ediyorlar. Çok zengin kırmızı şarap seçenekleri  olduğunu da ekleyelim.

Miyako  ( Rue de Chantepoulet 11 ) : Biraz değişiklik olsun Sushi, Sashimi ve Teppan-yaki deneyimi yaşamak istiyorum derseniz kesinlikle tavsiyem Miyako’dur. Muhteşem temiz ve güzel servisleri var. Aşçı arkadaşlar hepsi eğitimli çocuklar 🙂 Değişik uzakdoğu pişirme tekniklerini tüm hünerlerini kullanarak konuklara gösteriyorlar. Karides , deniz tarağı , mürekkep balığı ve somon içeren ”Assortiments de fruits de mer ”menüsü hararetle tavsiye edilir.

Bira severler , ”Asahi” , ”Kirin Ichiban” ve ”Sapporo” gibi kaliteli Japon biralarını da deneyebilirler.

Molard Gift S.A.- Swiss Shop  Rue de la Croix-d’Or 1 ) :  Souvenir ürünler , hediyelik eşyalar arıyorsanız bu mağaza tam size göre. Muhteşem oyuncaklar , magnetler  ve çok  çeşitli ürünler  var. 

Gökhan Engün ( Temmuz 2017 )

Yeni gezi yazıları  ve diğer güncel haberler  için bizi takip edin …

Instagram adresimiz : haftasonuyurtdisi

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>