Belçika’nın Masalsı Kenti Brugge / Hilal Aktan

 

 

Belçika`nın ve Avrupa`nın en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Brugge zamanı orta çağda durdurmuş masalsı bir kent. Mimarisi, tarihi doğal güzellikleri ile birçok kişiye hitap ediyor. Benim de yıllardır gitmek istediğim yerlerin başında gelen bir şehirdi ve sonunda buradayım. 2. Dünya savaşını hasarsız atlatan Brugge geçmişini çok iyi korumuş. Şimdi bu şehirde neler yapılır bir göz atalım. Brugge`da gezilecek yerler şehrin meydanı olan Grotemarkt meydanı ve çevresinde toplanmış .  

Grotemarkt

 

 

  1. Belfort (Belfry) Saat Kulesi: Şehrin simgesi olan bir Belfort saat kulesine çıkmak 10€. Ancak 1-1,5 saat kadar sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer benim gibi soğuk bir günde gittiyseniz bu sıra bir işkenceye dönüşebiliyor. Kuleye çıkmak sıra beklemek dışında fiziksel bir çaba da gerektiriyor. Zira 366 basamak var ve merdiven çok dar. Yukarısı nispeten çok çok daha soğuk ve acayip esiyor. Ancak yukarıdan bir Brugge manzarası gerçekten hepsine değiyor. Çıkarken en son katta saatin çalışma prensibini de görebileceğiniz mekanizma sergileniyor. Sıra beklemeyi saymazsak kuleye inip çıkmak için 30-45 dakikanızı alır.
  1. Historium Müzesi: Meydanda bulunuyor. İçerisinde Ortaçağ işkence aletlerinin olduğu bir müze. Giriş ücreti 13.5 euro. Ben daha önce bu tarz bir müzeyi gezdiğim için tercih etmedim.
  2. Bira Müzesi (Beer Museum): Meydanda bulunuyor. Giriş 12 euro. Çeşitli bira tadımları ve bira tarihçesi gösteriliyor. 3 bira hakkınız var. Ben daha lokal bir yer de bira içmek istediğim için girmedim.
  1. Aziz John Hastahanesi [St.J ohn Hospital] : Aziz John hastahanesi Avrupa’nın en eski hastahanelerinden biri. Şuan müze olarak kullanılıyor. Girişi 9euro. Ben kısıtlı zamanımda Brugge sokaklarında kaybolmayı tercih ettiğim için girmedim. Ancak içerisi uzun bir Brugge tatili için epey dikkat çekici görünüyor
  2. Burg Meydanı: Gördüğüm en tatlı meydanlardan biri. Özellikle akşam görmenizi tavsiye ederim. Hemen hemen her gece bir keman sanatçısı bulunuyor. Gecenin sakinliğinde müzik ve ışıklandırma harika. Meydanda Brugge`nin manzara noktalarına çıkan bir geçiş noktası ve Belediye Binası bulunuyor.  

Burg Meydanı

  1. Kutsal Kan Bazikilası ( Holy Blood ) : Burg Meydanında bulunuyor. Girişi 2.5 euro. İçerisinde hz. İsa`nın kanı olduğu düşünülen bir şişeye ev sahipliği yapıyor.

 

  1. Minnewater Park: şehri gezdikten sonra dinlenebileceğiniz harika bir park. Ağaçlar, kuğular. Şehir merkezinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 

  1. Bizim Leydi Kilisesi: [Our Lady’s Church] 122 metre yüksekliğindeki Kilisede Michelangelo’nun  Madonna ve Çocuk eseri yer alıyor.

 

  1. Kanal turu: 8 euro. 30 dakika kadar sürüyor.

 

  1. Fayton turu: Yaklaşık 40 dakika sürüyor. Ücreti 37 euro. En fazla 4 kişi binebiliyor.

Belçika ve Brugge uçak biletleri ve paket turlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız

Brugge`da bunların dışında da mutlaka gezilecek ve görülecek yerler vardır. Ama bence en çok sokaklarında kaybolunacak bir şehir. Şehri gezerken Belçika-Hollanda`nın klasik mimarisine ait alışkın olmadığımız çatılara sahip o şeker evlerine sıkça rastlayacak, her anı fotoğraflamak isteyeceksiniz. Brugge konusunda en önemli tavsiyem ise şehrin bir de gece gezilmesi. Bahsettiğimiz mimari yapıların ışıklandırılmış hali, sokak müzisyenleri ve gündüze göre daha sakin haline hayran olmamak elde değil.Hepsinin yanında Brugge çikolata ve waffle kokan bir şehir. Gittiğiniz de mutlaka her yer de çikolata waffele dükkanları göreceksiniz. Benim önerebileceğim sıcak çikolata için The Old Chocolatte House. Koca bir tabakta sıcak süt ve seçtiğiniz çikolatanız geliyor. Kendiniz karıştırıp içiyorsunuz. Fiyatı ise 6-7€. Zaten eski bir çikolatacı olan kafenin dekoru çalan müzikler çok güzel. İçerdeki kokuyu anlatmama gerek bile yok. Waffle için ise Chez Albert.

                 Old Chocolate House

 

Ayrıca Belçika’ya gidip Belçika biralarının tadına bakmadan dönülmez. Peki bira tadımı için Brugge`de nereye gidelim? Brugge karşı oturup keyif yapabileceğiniz harika bir yer olan 2tobe benim favorim. Belçika biralarının dışında da bir çok bira çeşitini bulabileceğiniz, hatta bu biralardan bir duvarı olan harika manzaralı bir bar. Ayrıca kendinizi müzede gibi hissettirecek biralardan oluşan bir duvarı bulunuyor. Damak zevkinize göre farklı bira tadım menüleri var ve atıştırmalıkları çok lezzetli. Ancak belirtmeliyim ki sadece 7’ye kadar açık. Evet evet akşam 7 ye kadar. Bunun dışında bira içmek için daha lokal bir önerim De Garre olabilir.

         Hindistancevizli Bira

 

 

Hilal Aktan @ Brugge

Brugge`den hediyelik olarak çikolata, ya da 2tobe beer wall`dan çeşitli bira ve ürünlerini alabilirisiniz. Dantelleri de çok meşhur.

Brüksel`den Brugge ` a trenle 1 saatte ulaşabilirsiniz. Amsterdam rotasındaysanız trenle Antwerp`den aktarma yaparak 1 saatte Brugge`a yine gelmeniz mümkün. Hatta bu rotanızı zamanınız varsa trenle Amsterdam-Rotterdam-Antwep-Gent-Brugge olarak düzenleyebilirsiniz. Çünkü bu şehirlerin her biri birbirine 40-45 dakika mesafede ve kolayca gezilebilecek özelliklere sahip.  Tren dışında Amsterdam ya da Rotterdam`dan Gent`e giden filxbus otobüsleri mevcut. Hem daha uygun fiyatlı hem de çok fazla aktarma yapmak istemeyenler için ideal. Gent Brugge arası ise 40 dakika kadar. Eşyanız az ise Flixbus`tan indiğiniz yerden yürüyerek Gent merkezinde birkaç saat dolaşıp tren istasyonuna ulaşarak Gent`i de aradan çıkarabilirsiniz. 

 

Ulaşım konusunu bu kadar çok konuştuktan sonra konaklama konusuna. Brugge açıkçası pahalı bir şehir. Ayrıca konaklama planının son ana bırakılmaması gereken bir yer. Çünkü ucuz ya da pahalı oteller hemen hemen her hafta sonu dolu oluyor. Benim Brugge`e gitmem biraz ani olduğu için neredeyse şehir merkezine yakın bir yer kalmamıştı. Şansıma Èurope Youth Hostel`ya da lokal ismiyle Jeugdherber Europe`de son anda yer açıldı. Geceliği 21 euro gibi uygun bir fiyata 6 kişilik bir odada konakladım. Merkeze yakın olması benim için çok iyi oldu. Yürüyerek 20 dakikada Grotemarkt`taydım. Ayrıca kahvaltısı da güzeldi.Tek sıkıntısı odalarda wifi olmaması, fakat ana alanda bulunuyor.

Brugge gerçekten masal gibi şehir. Gezmek için 1.5 gün ayırmıştım. Sanırım daha uzun bir vakit için tekrar döneceğim.

Blog Yazarı Hilal Aktan’ın diğer gezi ve fotoğraflarını hilalharikalardiyarinda  instagram sayfasından takip edebilirsiniz.  

Diğer gezi yazıları , çeşitli destinasyonlardan muhteşem fotoğraflar ve renkli seyahat röportajları için haftasonuyurtdisi.com instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayınız  …

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>