Gezgin Röportajları / @betulongun

Sonbahar mevsiminin kendini hissettirmeye başladığı Ekim ayında gezgin konuğumuz bu defa Ege Bölgemizden … Betül Hanım ve Eşi birlikte seyahat etmeye  3 yıl önce başlamışlar. Kısa bir süre olmasına rağmen gezdikleri ülke sayısı 10 ‘u geçmiş durumda ve bu gezilerinden güzel fotoğrafları  @ betulongun instagram sayfalarından takipçileri ile paylaşıyorlar. Şimdi onları daha yakından tanıyalım….

 

1.Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

Merhaba, ben Fatma Betül Bekar. 1989 yılında Konya’da doğdum. Üniversite eğitimime kadar Konya’da yaşadım. Kocaeli Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Şu an Egenin küçük ve şirin bir köyünde İngilizce öğretmeni olarak görev yapıyorum. 3 yıllık evliyim ve iki tane minnoş kedimizle hayatımızı paylaşıyoruz.

Orta gelirli bir ailede yetişmiş biri olarak yurtdışına seyahat etme imkanım hiç olmamıştı. Ancak ben hep farklı ülkeler görmek, farklı kültürler tanımak, farklı tatlar denemek istiyordum. Diğer coğrafyalardaki insanların yaşam tarzları hep ilgimi çekmiştir.

Para kazanmaya başlayınca yaptığım ilk şey pasaport çıkartıp uçak biletlerine bakmak oldu.

Eşimle aynı hayat felsefesine sahip olmamız ve ikimizin de gezip görmeyi çok sevmesi, hayatımızda yapmayı hiç bırakmayacağımız bir kararı almamıza sebep oldu; ölünceye kadar mümkün olduğunca çok yer görmek.

Biz bir ülkeye gidince, oranın sadece turistik yerlerini gezip fotoğraflamaktan ziyade, o şehire kendimizi kaptırıp sokaklarında kaybolmayı seviyoruz. Bu yüzden saatlerce yürüdüğümüz ve farklı maceralar yaşadığımız anlar oluyor. Çünkü bizim için önemli olan gittiğimiz bir şehirdeki çok ünlü bir binayı veya müzeyi görmektense, o şehirde ne kadar unutulmaz an yaşadığımızdır. Yakında bu anlarımızı paylaşacağım bir blog da açmayı düşünüyorum.

En güzel haftasonu yurtdışı destinasyonları ve renkli fotoğraflar için bizi  @haftasonuyurtdisi instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

2.Seyahat etme fikrinin sizde uyandırdığı ilk üç duygu nedir? Bu duyguları en çok hissettiğiniz seyahat rotanız neresi idi?

Merak, heyecan ve özgürlük. Bu duyguları en çok hissettiğim seyahatim Tayland seyahatimdi. Uzak Doğu kültürü hep ilgimi çekmiştir, bu yüzden Tayland seyahatimde aşırı bir merak ve heyecan duymuştum. Kültürü, insanları, yaşam tarzları ve doğasıyla tamamen farklı bir yerde olmak beni çok özgür hissettirmişti.

 

 

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi, Chon Buri, Tayland

 

4.Hayatınızdaki ilk yurtdışı yolculuğa kaç yaşında çıktınız , o seyahat ile ilgili neler hatırlıyorsunuz?

İlk yurtdışı seyahatimi 26 yaşında yaptım ve bu ülke Tayland’dı. Tayland’a direkt uçuş bulamadığımız için İran üzerinden aktarma yapmıştık. Uçaktayken inişe yakın kadınlara başlarını kapamaları söylenmişti ve indiğimizde pantolon giydiğim için rahatsız edici bakışlara maruz kalmıştım. Tahran havaalanına iner inmez ülkemin ve laikliğin değerini anladım gerçekten.  4 saatlik tedirginlik içindeki bekleyişten sonra Tayland uçağımıza bindik ve Tayland’a vardık. Vardık ama ben tropik bir iklim beklerken soğuk havayla karşılaşınca çok şaşırdım. Neyse ki Türkiye’den kış mevsiminde gittiğimiz için kıyafetlerimiz kalındı. Dediklerine göre 50 yıldır hava ilk defa o kadar soğumuştu. Şans işte. Ama sonraki günler gayet güneşli ve sıcaktı.

Tayland’ın sokaklarındaki kokuyu unutamıyorum. İnsanlar evlerinde yemek yapmayıp sokakta yapılan ucuz yemeklerden yemeyi tercih ettiği için her sokakta yemek yapan tezgahlar var ve aşırı yoğun bir kokuyla sokaklarda dolaşmak zorunda kalıyorsunuz. Ülkede kadın nüfusu yoğun olduğu için her yerde ve her işte çalışan kadınlar görüyorduk. Tabi ki bir de ‘ladyboy’lar. Karşı olduğumdan değil, bu konuda çok açık fikirliyimdir ancak ülkemizde alışkın olmadığımız için, Tayland’da transseksüel kişilerin sayısının hayli fazla olması ve her işte çalışırken görmek dikkatimi çekmişti. İşte farklı kültürler tanımayı bu yüzden seviyorum. İnsanın ufkunu genişletiyor.

Yüzen çarşı, çeşit çeşit tropik meyveler, pazarları ve el yapımı hediyelik eşyaları, dev buda heykellerinin olduğu tapınaklar, botanik bahçe, milyon yıllık taşların ve fosillerin olduğu park, cennet gibi adaları, kumsalları,  timsahlar ve tabi ki filler en unutamadığım şeyler arasında.

Her evin veya iş yerinin önünde minyatür tapınaklar var ve bu minik tapınakların önüne yiyecek ve içecekler koymuşlardı. Dikkatimi çekti ve öğrendim ki bunu kötü ruhlardan korunmak için yapıyorlarmış. Yiyecek içecekleri de onları memnun etmek için koyuyorlarmış ki musallat olmasınlar.

Belki de ilk yurtdışı seyahatim olmasından dolayı Tayland’ın yeri bende çok farklı.

Zagreb , Hırvatistan

5. Instagram sayfanızda görüldüğü kadarıyla; yurtdışı seyahatlerinizde  daha çok Avrupa ülkelerini tercih ettiğinizi görüyoruz. Bunun özel bir nedeni ya da nedenleri var mı?

Avrupa ülkeleri bir-iki saatlik yolculukla ulaşılabilecek olması ve kısa zaman diliminde, mesela hafta sonu, gezilebilecek olması ve uçak biletinin Avrupa ülkelerine daha uygun olmasından dolayı tercihimiz oluyor. Ayrıca kültürel benzerliklerden dolayı Avrupa’da gezmek daha kolay.

 

İşkodra , Arnavutluk

6.Son dönemlerde bildiğiniz üzere Euro ve Dolar kurları ciddi ölçüde yükseldi. Bu durum seyahat planlarınızı nasıl etkiledi. Seyahat 
maliyetlerinin düşürülmesi konusunda okurlarımıza tavsiyeleriniz olur mu?

Dolar ve Euro kurlarının çok yükselmesi maalesef seyahat planlarımızı olumsuz yönde etkiledi. Artık “Haydi şuraya gidelim!” cümlesinin yerini, “Şu ülkede yaşam biraz daha ucuzmuş, oraya mı gitsek?” cümlesi aldı , ve maalesef her şeyi 7 ile çarpmak insana biraz dokunuyor.

Seyahat maliyetlerini düşürmek için öncelikle havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip ediyoruz. Uygun bilet denk getirirsek alıyoruz ve tatilimizi bu seyahate göre planlıyoruz. Konaklama yapacağımız yerleri iyi araştırıyoruz ve yine fiyat fayda dengesi olarak en uygununu belirliyoruz. Maliyeti düşürmek için hosteller en ucuz seçenek ve yalnız gezenler için birebir, çünkü hem konaklamayı ucuza getirip hem de farklı insanlarla tanışarak sosyalleşme imkanı sağlıyor. Ancak biz paylaşımlı odalarda rahat edemediğimiz için hostellerde kalmayı tercih etmiyoruz. Yine de bazı hostellerin özel odaları oluyor ve bunları tercih edebiliyoruz.

Bazen booking.com veya airbnb üzerinden çok güzel oteller veya daireler bulabiliyoruz.

Bizim için kalacağımız yerin lüks olması gerekmiyor çünkü gün boyu gezdiğimiz için sadece duş alacak ve yatacak temiz bir yer olması yeterli. Bunun için genelde şehir merkezindeki otelleri veya apart daireleri tercih ediyoruz. Bu sayede çoğu yere yürüyerek ulaşabiliyoruz. Yürüyerek gidemeyeceğimiz yerlere şehir içi otobüs, metro veya tramvay kullanarak gidiyoruz ve ucuza getiriyoruz. Taksi kullanmak her ne kadar rahat olsa da hem taksicilerin kazıklama riski var hem de biz halkın arasında olmayı daha çok seviyoruz. Apartta kaldığımız zamanlarda kahvaltıyı evde yapıp maliyeti çok ucuza getiriyoruz. Zaten Türkiye’deki alışık olduğumuz kahvaltı kültürünü hiçbir yerde bulamadığımız için böylesi daha iyi oluyor. Seyahate çıkarken yanımıza Türkiye’den birkaç paket atıştırmalık bisküvi, kraker vs almak da çok işimize yarıyor. Bazen gezdiğimiz yerlerde yemek fiyatları çok uçuk rakamlar olabiliyor. Böyle zamanlarda bu atıştırmalıklardan yiyerek öğün sayısını ikiye düşürüyoruz.

Mostar , Bosna Hersek                                                                                                                       Comino Island , Malta

7.Sonbahar mevsiminin güzel serinliği akşam saatlerine yavaşça yerleşti, bu mevsim ve özellikle kış dönemi için önerebileceğiniz, 
okuyucularımızın farklı deneyimler elde edebileceği yurt dışı ülke ya da şehirler hangileridir?   

Hem Türk vatandaşlarına vizesiz olması, hem diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırınca fiyatların daha uygun olması ve hem de doğal güzellikleri açısından Karadağ tavsiye ettiğim bir ülke. Karadağ’ın Budva ve özellikle de Kotor kentleri gerçekten görülmeye değer. Budva’da gündüz eski şehir bölgesinin tadını çıkarıp, gece eğlence hayatının dibine vurabilir, Kotor’da muhteşem manzaraya kendinizi kaptırıp eski şehir bölgesinde ortaçağda yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Buraları gezmek için çok büyük bir bütçe ayırmanıza da gerek yok. Uçak biletlerini önceden ayarlayıp uyguna getirebilir, hafta sonu bu şehirlerden birine seyahat planlayabilirsiniz.

 

Gezgin konuklarımıza bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyor , instagramdan yeni seyahat hikayelerini  takip etmeye can atıyoruz. 

booking.com    yurtdışı otel rezervasyonlarınızı hiçbir fiyat farkı olmadan ekteki link  (Booking.com – TEGV Bağış   üzerinden  yaparak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olabilir ve çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. . Her Otel rezervasyonunuzdan belirli bir oranı TEGV’na bağışlamaktayız. Haftasonuyurtdisi.com sosyal sorumluluk projemize desteklerinizi bekliyoruz. 

 

 

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>