Ukrayna

ÜLKE ADI: UKRAYNA
BAYRAĞI:
BAŞKENT: KİEV
ETNİK GRUPLAR: RUS %80,9
TATAR %3,8
UKRAYNA %1,4
DİĞER %13,9
YÜZÖLÇÜMÜ: 603,500 KM2
NÜFUS: 45,480,315
PARA BİRİMİ: GRİVNA
ZAMAN DİLİMİ: CET (UTC+1)
TRAFİK AKIŞI: SAĞ
TELEFON KODU: 380
KOMŞULARI: RUSYA
BEYAZ RUSYA
POLONYA
SLOVAKYA
MACARİSTAN
ROMANYA
MOLDOVA
EN BÜYÜK BEŞ ŞEHRİ: KİEV
ODESSA
HARKİV
DONETSK
LYİV
EN ÇOK KULLANILAN DİLLER: UKRAYNACA
RUSYA
ÜLKEDEKİ VOLTAJ 230 V

Ukrayna Mutfağı Fransız Mutfağından sonra ikinci en zengin mutfaktır.Slav topluluklarında bilinen birçok yemeğin anayurdu  aslında Ukrayna’dır. Çok kaliteli buydayın yetiştiği Ukrayna’da özellikle esmer ekmek sofraların değişmez unsurudur. Mantıya benzer hamur işi yemekler ve bol malzemeli etli çorbalar çok tüketilen yemeklerdir.

Karadenizde geniş kıyıları olan ve nehirler açısından zengin bir ülke olan  Ukrayna’da çok çeşitli tatlı ve tuzlu su balığı vardır. Deniz ürünlerinin başında barbun  ve uskumru en  çok  tüketilen balıkların başında gelmektedir, tatlı su balıklarından aynalı sazan ve turna yaygın olarak tüketilir.

Son yıllarda Batı’ya açılan Ukrayna’da McDonals ve benzeri fast food zincirleri artmış ve özellikler öğrenci ve genç kesimde  bu tarza doğru ciddi bir kayma olmuştur.


Başlıca Ulusal Yemekler :  

– Varenyky Mantısı

– Pelmeni Mantısı

– Borshcka Çorbası

– Kiev Köftesi ( Tavuk etinden)

-Kotleta pokyivsky ( içi sebzeli Pane tavuk

-Deruny ( Mücver )

-Pampushky ( Yuvarlak Hamur tatlısı )

-Uzvar ( Komposto )

Başlıca Ulusal İçecekler

-Kvas ( Mayalı bir içki )

-Votka

-Ukrayna Biraları

-Ukrayna Şarapları

-Karpat Doğal Çayı

Kiev   Kraina Mriy Folk Müzik Festivali ( Hayal Ülkesi Festivali )  – Temmuz Başı

Koktebel ( Kırım )  Uluslararası Caz Festivali –  Eylül

Kiev  Molodist Uluslararası Film Festivali – Ekim

Karadenizden Kuzey komşumuz Ukrayna’ya İstanbul  ve  Ankara’dan çeşitli havayollarının uçuşları bulunmaktadır.Bunlar arasında THY , Pegasus , Onur Air, Atlasjet , Ukraine International Airlines bulunmaktadır.Yaz aylarında Antalya ya da direkt seferler yoğunlaşmaktadır.

İstanbul dan Odessa gibi bazı Ukrayna kıyı şehirlerine feribot bulunmaktadır ancak 30 saat civarı süren bu ulaşım tarzı tavsiye edilmemektedir . Hem Balkanlar hem de Kafkaslar üzerinden özel araçla gidilmesi mümkündür ancak yol oldukça uzun sürmektedir.

UKRAYNA KONSOLOSLUĞU ve BÜYÜKELÇİLİĞİ eski pasaporttan yeni pasaporta vize aktarımı yapmamaktadır. Uzun süreli vizeniz olsada pasaportunuzu değiştirdiğinizde yeniden vize almanız gerekecektir, eski pasaportunuzdaki vize ile seyahat edilmesi  kesinlikle mümkün değildir.

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Lacivert (UMUMİ) Pasaport : VİZE ALMAK ZORUNDADIR Yeşil (HUSUSİ) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR Gri (HİZMET) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR Kırmızı (DİPLOMATİK) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR
  2. Pasaport süresinin en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir.
  3. Ukrayna Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu pasaportların 2. sayfasındaki hamilinin imzası kısmının pasaport sahibi tarafından mutlaka imzalı olmasını istemektedir.
  4. Vize başvuru formları eksiksiz olarak büyük harfle doldurulmalı ve mutlaka pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır.
  5. Vize başvuru günleri; Pazartesi 09:00 ile 12:30 arası Salı 09:00 ile 12:30 arası Çarşamba 09:00 ile 12:30 arası

Vize İşlemleri Sayfa Sponsoru   :   www.vizeislemleri.com