Bosna Hersek

ÜLKE ADI: BOSNA HERSEK
BAYRAĞI:
BAŞKENT: SARAYBOSNA
ETNİK GRUPLAR: BOŞNAK %50,11
SIRP %30,78
HIRVAT %15,43
DİĞER %3,62
YÜZÖLÇÜMÜ: 51,129 KM2
NÜFUS: 3,829,000
PARA BİRİMİ: KONVERTİBLE MARK
ZAMAN DİLİMİ: CET (UTC+2)
TRAFİK AKIŞI: SAĞ
TELEFON KODU: 387
KOMŞULARI: SIRBİSTAN
HIRVATİSTAN
KARADAĞ
EN BÜYÜK BEŞ ŞEHRİ: SARAYBOSNA
MOSTAR
SREBRENİKA
EN ÇOK KULLANILAN DİLLER: BOŞNAKÇA
SIRPÇA
HIRVATÇA
ÜLKEDEKİ VOLTAJ 230 V

Bosna mutfağının en önemli özelliği   birçok baharat kullanılmasıdır , ancak genellikle ılımlı miktarlardadır . Çoğu yemekler hafiftir, çünkü bol  miktarda suda pişirilir; Soslar tamamen doğaldır. Tipik malzemeler   arasında domates, patates, soğan, sarımsak, biber, salatalık, havuç, lahana, mantar, ıspanak, kabak, kurutulmuş ve taze fasulye, erik, süt, kırmızı biber ve  kajmak( krema ) bulunmaktadır. Tipik et yemekleri en fazla  sığır ve  kuzu eti içerir. Bazı yerel spesiyaliteler, Cevapi, burek, dolma, sarma, pilav, gulaš (gulaş), ajvar ve bir dizi Doğu tatlısıdır. En iyi yerel şaraplar iklimin büyüyen üzümler için uygun olduğu Herzegovina’dan gelir.  Erik ya da elmalı rakı  (rakıja) , Bosna’da üretilmektedir.

Başlıca Ulusal Yemekler

Tarhana –  Tarhana Çorbası

Popara  – Süte bulanmış Ekmek yemeği

Rastika – Kıymalı ve Pirinçli Kale bitkisi ile yapılan sarma

Cevapi   – Kebap yemeği

Cufte     –  Köfte

Japrak  – Yaprak Dolma

Suho Meso – Kurutulmuş et yemeği

Gurabija – Kurabiye

Ruzika – Baklava  benzeri tatlı

Kompot – Komposto


Başlıca Ulusal İçecekler :

Serbe     –  Şerbet

Rakija  –    Rakı

Blatine – Bosna Kırmızı Şarabı

Kruskovaç  – Likör

Saraybosna Film Festivali    – Temmuz ve Ağustos

Saraybosna Caz Festivali  – Kasım


Kozara Etno Festival   – Temmuz

Banja Luka Yaz Oyunları  –  Ağustos

Mostarski Summer Fest ( Rock Muzik )   – HaziranBalkanlarda bulunan bize yakın olan diğer  ülkeler gibi , Bosna Hersek e de havayolu haricinde karayolu ve demiryolu ile ulaşılabilmektedir.

Havayolu: İstanbul’ dan Saraybosna ve Mostar‘a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 1 saat 30 dakikadır.THY , Pegasus , Atlas Global  ve Bosna Hersek BH Havayolları nın tarifeli uçuşlarından fiyat karşılaştırması yapılabilir.

Demiryolu: Türkiye’den direkt olarak Bosna Hersek’e tren yoktur. Belgrad ve Zagreb üzerinden aktarma yoluyla  ulaşılabilir. Yolculuk 20 saate yakın sürmektedir .

Karayolu: Kapıkule – Bulgaristan / Sofya – Sırbistan /Uzice  rotası üzerinden özel aracınızla ulaşabilirsiniz

İstanbul’dan Bosna Hersek– Sırbistan sınırına mesafe 1400 km civarındadır  ve yolculuk 13-14  saat  sürmektedir , sınır geçisi sonrası gideceğiniz şehre göre bir miktar daha yol katedilmesi  gerekecektir.

Avrupa’nın doğusunda, Balkanların kuzeyinde ve Rusya‘nın ise batısında bulunan Beyaz Rusya ya da diğer adıyla Belarus’a en mantıklı ulaşım yolu Uçak ile yolculuk etmektir. Vakti bol olanlar için karayoluyla otobüsle ya da özel araçlarla seyahat etmek eğlenceli olabilmektedir.

Hava yolu :  İstanbul’dan Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk‘e çeşitli Havayollarının  tarifeli uçuşları bulunmaktadır. Söz konusu uçuşlar gerek bu ülkenin hava yolu firmaları ile gerekse THY gibi  ülkemizin havayolu firmaları ile gerçekleştirilebilir . Yolculuk yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir .

Kara yolu ile: Türkiye’den kara yolu ile özel aracınızla Beyaz Rusya topraklarına ulaşmak mümkündür. Bulgaristan – Romanya –Ukrayna üzerinden 1 gün içinde varılabilir. Otobüsle cok daha uzun sürse de yine de  ulaşım sağlanabilir.   Kış aylarında zorlu iklim şartları olabileceğinden karayolu ile ulaşım tavsiye edilmemektedir.

  • Bosna Hersek ‘e yapılacak ziyaretlerde tüm T.C Pasaport tipleri  sahiplerine 60 güne kadar vize istenmemektedir.Ülkeye girişte Havayolu Pasaport kontrolünde yanınızda  dönüş biletiniz , otel rezervasyonunuz ve bir miktar nakit para bulunmasında  fayda vardır.