Venedik

VENEDIK WEATHER

İtalya’da, Adriyatik  Denizi’nin kuzey kıyılarındaki kum adacıkları üzerinde kurulu bir şehirdir.Şehrin temelleri çamur adacıklara çakılmış ahşap sütunlara dayanır. Venedik, müzeleri, sanatsal yapıları,romantik ambiansı , kendine özgü yapısı ile  Dünya’nın en gözde turistik şehirlerinden birisidir.

Genel Görünüm

Sokakların büyük bir kısmı su kanalları halindedir. Ayrıca, kenarında kaldırım bulunan, ortasından kanallar geçen sokaklar da vardır. Büyük Kanal S biçiminde iki yay çizerek şehri boydan boya keser. Bu büyük kanala, irili ufaklı diğer kanallar açılır. Bu kanallarda ulaşım tekne ve gondollarla sağlanır.

Yerel bir efsaneye göre, Venedik 25 Mart 421’de kuruldu.  5. yüzyılda, halk Kuzeyden gelen barbar istilalardan kaçtı. İtalya’nın kuzeyinde bulunan ve Rialto’ya (lagünün küçük bir adası) sığınmıştı. Lagünlerin nüfusu çoğunlukla balıkçılık ve tuz ticaretinde yaşıyordu. 7. yüzyılın sonunda ilk Doge seçildi ve Venedik Devletinin ilk formu olarak “Dogado” (Venedik Dükalığı) ortaya çıktı.

Venedik, Amalfi, Cenova ve Pisa ile beraber dört “Repubbliche Marinare” (Denizcilik Cumhuriyetleri) ülkesi arasında yer alıyordu. Konumu sayesinde bu şehirler daha fazla özerklik elde etmeyi başardı ve ticarete dayalı ekonomi ile bağımsız devlet oldular.

Ticari çıkarlarını değiştirmek için Venedik, Papa tarafından talep edilen Haçlı Seferleri’ne katılımı gibi askeri kampanyalar (stratejik şehirlerin fethi), ticaret anlaşmaları ve stratejik hamlelerden oluşan Adriyatik Denizi üzerinde genişleme politikası uygulamaya başladı.

Rönesans döneminde, Venedik Cumhuriyeti, Akdeniz hakimiyeti için Osmanlı Devleti ile de deniz savaşları yapmıştı ve çoğundan galip ayrıldı. Floransa ve Roma’ya rakip olarak  Rönesans döneminde önemli bir kültür merkezi haline geldi. 1797’de Friuli, Istria ve Dalmaçya ile birlikte Avusturya’ya devredildi.  On yedi yıl sonra, 1866’da şehir, bir plebisitle İtalya Krallığı’na eklendi. O tarihten beri İtalya Devleti’nin kontrolü altında bulunmaktadır.

1966 yılında büyük bir sel felaketi yaşayan şehir halen yükselen deniz sularına karşı çok büyük set ve duvar inşaatları harcamaları yaparak önlemler almaktadır.

Editörlerimizce Tavsiye edilen Venedik Otelleri :

Venedik’teki diğer oteller için :Booking.com

 

   1. Grand Canale ( Büyük Kanal)
   2. San Marco Bazilikası
   3. Palazzo Ducale ( Dükler  Sarayı )
   4. San Marco Meydanı
   5. Aziz Mark Çan Kulesi ( 99 metre )
   6. Rialto Köprüsü
   7. Murano Adası
   8. Murano Cam Müzesi
   9. Venedik Lagünü
   10. Bridge Of Sighs ( Ahlar Köprüsü )
   11. Accademia ( Sanat Müzesi )
   12. Santa Maria della Salute Bazilikası
   13. San Giorgio Maggiore ( Kilise )
   14. Palazzo Grimani di San Luca
   15. Burano Adası
   16. Fenice   Tiyatro Binası

Venedik ‘in 8 km kuzeyinde bulunan Marco Polo Havaalanına THY nın her gün direkt seferleri bulunmaktadır ,Atatürk Havalimanından günde 3  sefer düzenlenmektedir. ( TK 1867 ,TK 1869 ,TK 1871 )Alternatif olarak , Pegasus ve diğer havayolları da dahil olmak üzere daha yoğun uçuş seçenekleri olan Bologna‘ya gidip oradan Bologna Centrale tren istasyonundan hızlı trenle yaklaşık 1 saatte   Venedik e ulaşabilirsiniz.Hızlı trenler 25-35 Euro civarı olup , 10 Euro civarında fiyatı olan daha yavaş trenler de mevcuttur. Ancak yolculuk süresi 2 saati bulmaktadır.

Tren dışında Bologna veya Havaalanından şehir merkezine otobüsle de ulaşmak mümkündür. Hangi yolla gelinirse gelinsin şehirde ineceğiniz yer genellikle Santa Lucia Ana  Tren İstasyonu olmaktadır. Asıl enterasan durum  buradan sonrasında başlamaktadır , çünkü Venedik şehri deniz üzerine inşa edilmiş dünyadaki ender şehirlerdendir ve çok dar sokaklara sahip olduğundan araç trafiğine kapalıdır.Otobüs,metro , tramvay  vs gibi toplu taşıma araçları da yoktur. Ulaşım Vaporetto ve Gondol adı verilen tekne ve kayıklarla sağlanmaktadır. En yakın yere kadar tekne ile gidip sonrasında yürüyerek  ulaşım sağlanmaktadır.  Venedik’te dolaşırken cep telefonunuza mutlaka Citymaps2go vb tarzı bir harita programı yüklü olması tavsiye edilir, aksi halde şehirde adeta bir labirenti andıran yüzlerce dar sokak arasında kaybolmanız kuvvetli bir ihtimaldir.