Tunus

Ülkenin kuzeydoğusunda, Halk el-Vadi Limanı’nın 12 km güneybatısında ülke ismiyle aynı ismi taşıyan başkentidir. Tunus ülkesinin  en büyük kenti, yönetim, ticaret, endüstri ve kültür  merkezidir.Dış limanı Halk el-Vadi’nin bir kanal ve suyolu sistemiyle Tunus Limanı’na bağlanması sonrasında  kent, ülkenin ikinci büyük limanı konumuna gelmiştir. Şehirde Balıkçılık ta önemli bir gelir kaynağı olmaktadır.

Tunus, Tunuslu ve Avrupa olmak üzere iki kontrast bölümü içerir: Bir yamaç üzerinde Medi-na (Eski Kent); denizkulağı ile Medina arasında, düz bir alanda gelişen Ville Neuvelle ( Yeni Kent) . Tümüyle Müslüman nüfusun yaşadığı Medina’da cami, saray, surlar, pazar ve alışveriş merkezleri: Yeni Kent’te, resmi daireler, sigorta, banka, ticaret kuruluşları, ikametgâhlar yer alır.

 • El Mouradi Hotel Africa Tunis ( ***** )
 • Hotel La Maison Blanche ( ***** )
 • Golden Tulip El Mechtel ( **** )
 • Hotel Le Pacha ( *** )
 1. Bardo Ulusal Müzesi
 2. Al – Zaytuna Camii
 3. Carthage ( Kartaca ) Ulusal Müzesi
 4. Belvedere Parkı
 5. Dah Dah Happy Land Eğlence Parkı
 6. St.Vincent Katedrali
 7. Bab erl Bhar ( Bhar Kapısı – Anıt )

Türkiye’den Tunus’a THY ve Tunusair ile  yaklaşık 2 saatlik aktarmasız bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.THY İstanbul Atatürk Havalimanından her gün iki sefer düzenkemektedir ( TK 0661 , TK 0663 ) Ayrıca Lufthansa, Air France, Tunisair, KLM, Egyptair, Alitalia ve British Airways gibi havayollarının Tunus’a Avrupa ve Mısır aktarmalı uçuş seçenekleri de bulunmaktadır.

Tunus-Kartaca Uluslararası Havalimanı , şehir merkezinin 7 km kuzeydoğusunda yer almaktadır.

35 numaralı yerel otobüs şehre ve Tunus Marine tren istasyonuna ulaşım imkanı sağlar. 30 dk süren yolculuk için yaklaşık 1 Tunus Dinarı ödemek gerekmektedir.

Taksimetreli sarı renkli taksiler Terminal Binasının önünden kalkmaktadır. 20 dakika sürmektedir.ücret 5 Tunus Dinarı tutmaktadır. Çok yüksek fiyatlar uyguladıklarından taksimetresi olmayan kaçak taksilere kesinlikle binilmemesi gerekmektedir.

Şehir içi yolcu taşımada otobüs ve tramvay hatları kullanılmaktadır.