Budapeşte

BUDAPEŞTE HAVA DURUMU

Macaristan’ın başkenti ve  1.800.000 e yakın nüfusu ile en kalabalık şehridir. 1873 yılında Tuna Nehrinin iki yakasında yer alan Budin ve Peşte’nin birleşmesi sonucu oluşmuştur. Kendi özgü atmosferi ,  Tuna Nehri boyunca sıralanan ışıklı köprüleri ile Dünya’nın en romantik şehirleri arasında yer almaktadır.3000 yıla uzanan bir tarihe sahip bölgeye  10 uncu yüzyılda Macar Kabileleri gelip yerleşmişlerdir. Bir dönem Roma İmparatorluğu kontrolüne girmiş , 1526 da Mohaç Savaşı sonrasında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Budin kısa bir süreliğine Osmanlı İmparatorluğuna  bağlanmıştır.  1700 lü yıllarda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içinde kalan şehir 2.Dünya Savaşı sonrasında ise 1989 a kadar bir Doğu Bloku ülkesi olarak komünist rejimle yönetilmiştir.Sayısız opera , konser ,tiyatro gösterileri  ve festivalleri ile Orta Avrupa’nın Kültür başkenti olma özelliğini taşımaktadır.

Budapeşte Gece Görünüm

Budapeşte sahip olduğu sıcak yeraltı suları sayesinde eski çağlardan beri kaplıcaları ile ünlenmiştir. Hatta bir dönem Atatürk te 1918 yılında Karlovy Vary Termal tesislerinde tedavi görmüştür.

Hızlı gece hayatı ile de tanınan şehirde çok sayıda bar ve gece klübü bulunmaktadır.

Soğuk kışların hüküm sürdüğü Budapeşte’ye ziyaret için en uygun dönemler ilkbahar ve yaz dönemleridir.

Editörlerimizin önerdiği Oteller :

Budapeşte’deki Diğer Oteller için :


Booking.com

  1. Buda Kalesi
  2. Zincir Köprü ( Szechenyi Lanchid / Chain Bridge )
  3. Szechenyi Kaplıcaları
  4. Kahramanlar Meydanı ( Hösök Tere / Heroes Square  )


  5. Balıkçı Tabyası ( Halaszbastya )

  6. Szent İstvan – Aziz Stefan Bazilikası

  7. Margaret Adası

  8 . Matthias Kilisesi

  9. Az Orszaghaz ( Macar Parlamento Binası )

  10. Terör Evi Müzesi

  11. Dohany Sokağı Sinagogu

  12. Özgürlük Köprüsü

  13. Budapeşte Hayvanat Bahçesi

  14. Danube ( Tuna ) Nehir kenarı Promenade ( Yürüyüş yeri )

  15. Hungarian National Gallery ( Sanat Galerisi )

  16. National Museum ( Milli Müze )

  17. Memento  Park

  18. Liberty Heykeli

  19. Vörösmarty Meydanı

  20. Andrassy   Bulvarı

  21. Büyük Market Alanı ( Central Market Hall )

İstanbul’a 1300 km mesafede bulunan Budapeşte’ye özel otomobil ile 14-15 saatte Sofya-Niş- Belgrad – Szeged rotasını izleyerek ulaşım mümkündür.

Ülkemizden yoğun turist alan Budapeşte’ye çok sayıda direkt sefer bulunmaktadır.THY İstanbul Atatürk Havalimanından her gün 3 sefer ( TK 1033- TK 1035- TK1037 ) ve Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen’den Salı ve Çarşamba hariç her gün ( Pegasus 331 )  sefer düzenlemektedir . Uçuşlar yaklaşık 2 saat sürmektedir.


Budapeşte Ferenc Liszt Havaalanı şehrin 16 km güneydoğusunda bulunmaktadır. Yolcu uçakları Terminal 2A ve 2B yi kullanmaktadır. THY deski 2B dedir.  Havalimanından  200E ve 93 numaralı otobüsler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Airport Shuttle Minibuz adlı özel firmanın shuttle servislerini de kullanmak mümkündür.

Havaalanına en yakın Metro durağı Kobanya-Kispest  durağıdır ve 200 E otobüsü ile havaalanına bağlantısı sağlanmaktadır. Merkeze  Tren seferleri de bulunmaktadır. Taksi ile gitmek isterseniz 25-30 Euro luk bir ücreti gözden çıkarmak gerekmektedir.

 

Budapeşte şehir içi toplu taşımada Metro, Tramvay ve otobüsler kullanılmaktadır. 4  farklı metro hattı , 30 kadar tramvay hattı ve 200 den fazla otobüs hattı gayet düzenli bir şekilde hizmet vermektedir. Bilet harcamalarını ucuza getirmek için 1-3 Günlük Budapest Card alabilirsiniz. ( Tek Bilet 300 HUF – 1 günlük kart 4900 HUF – 3 günlük kart 9900 HUF )