Berlin

BERLIN HAVA TAHMİNİ

Almanya nın  başkentidir.  Almanya 2.dünya savaşı sonrasında  ikiye bölününce, Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye bölündü. Doğu Berlin, Doğu Almanya’nın başşehri, Batı Berlin ise Batı Almanya’nın bir eyaleti oldu. 1961’de Doğu Almanya tarafından yapılan ve “Utanç Duvarı” diye tanınan Berlin Duvarı, Almanya’nın bölünmüşlüğünün ve  Soğuk Savaş döneminin  bir sembolü  oldu .

Şehir merkezinin ortasından geçen Spree Irmağının buzul vadisi üzerinde, Atlas Okyanusunun etkisinin azaldığı ve kara ikliminin başladığı yerde kuruludur. Bu yüzden havası soğuk ve az nemli, öte yandan diğer sanayi şehirlerine göre de temizdir. Şehirde  kış aylarında ortalama sıcaklık 0°C, yaz aylarında ise 18°C’dir.

 Panaromik Görünüm

1870’te Almanya birliğinin kurulmasıyla İmparatorluğun başşehri oldu ve dünya çapında önem kazanmaya başladı. Geniş caddeleri, bakımlı meydanları ve ihtişamlı taş yapıları vardı. İkinci Dünya Savaşında şehir hava bombardımanıyla altüst olduğunda bu taş yapılar daha az zarar görmüştür.

Berlin, taş apartmanların görünümünü dengeleyecek oranda yeşilliğe sahip olan bir şehirdir. Bu yeşilliği, şehirden geçen Spree Irmağı, kanallar ile doğu ve batıdaki göller temin eder.

Berlin’de dokuma, metal, giyim, makina ve porselen gibi geleneksel ekonomik etkinliklerin yanında elektronik sanayi de büyük önem taşır.Ayrıca sigara ve konfeksiyon üretimi de gelişmişti. Batı tarafında lüks tüketim malları ve yüksek ücretlerle modern bir hayat yaşanırken, diğer yakada  temel ihtiyaç maddeleri üretimine ağırlık verilmişti. Doğuda düşük ücretler, fakat buna mukabil ulaşım, mesken gibi ihtiyaçların daha kolay sağlandığı bir hayat tarzı vardı.

Şehir , Alman eğitiminde geleneksel bir yere sahiptir. Savaştan sonra Berlin Üniversitesi doğuda kalınca, adı Humboldt Üniversitesi olarak değiştirilmişti. Batıda da 1948’de Berlin Üniversitesinden gelen antikomünist öğretim üyeleri tarafından Berlin Hür Üniversitesi kurulmuştu.

1990’da iki Almanya’nın birleşmesiyle Utanç Duvarı yıkıldı. Kilise merasimiyle birleştirilen kent, Birleşik Almanya’nın başşehri oldu.

Editörlerimizin Önerdiği Oteller :

1.  Alexanderplatz
2.  Branderburg Kapısı
3.  Charlottenburg Sarayı
4.  Potsdamer Platz ( Meydan )
5.  Pariser Platz ( Meydan )
6.  Fernsehturm Televizyon Kulesi
7.  Zoologischer Garten – Zooloji Bahçesi
8.  Tiergarten,
9.  Viktoria Park,
10.Treptower Park
11.Bauhaus Museum fur Gestaltung,
12.Deutsche Guggenheim ,
13.Pergamon Müzesi
14.Deutsches Technikmuseum,
15.Gemäldegalerie Müzesi,
16.Jüdisches Müzesi, olarak sıralanabilir.
17. Deutsche Oper ,
18.Maxim Gorki Tiyatrosu
19.Komische Operası


Türk Hava Yolları’nın haftanın her  günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan  Tegel Havalimanı’na, Pegasus Havayolları’nın ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kentin ikinci havaalanı olan  Schönefeld Havalimanı’na direkt uçuşu bulunuyor.Ayrıca  Ankara, Dalaman ,İzmir,  Antalya ve Adana’dan da direkt uçuşla bu destinasyona  gitmek mümkündür. Lufthansa, Air Berlin , GermanWings ,Condor  gibi diğer Avrupa havayolları ile de direkt ve  aktarmalı olarak bu destinasyona uçulabilmektedir . Havayolu haricinde  Almanya nın diğer şehirlerinden  ya da  farklı Avrupa şehirlerinden  tren seferleri de bulunuyor.