Belgrad

BELGRAD HAVA DURUMU

Belgrad , Sırbistan’ın başkenti ve 1.300.000 kişilik merkez nüfusu ile en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin buluştuğu platoda kurulmuş olup Sırpça dilinde anlamı ” Beyaz Şehir ” olarak geçmektedir.

Belgrad

Avrupa kıtasındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Belgrad  kurulduğu M.Ö 6. yüzyıldan günümüze  çok sayıda değişik devletlerce fethedilmiş ve el değiştirmiştir.1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir ve 3 asır boyunca Türk şehri olarak kalmıştır. Kalemegdan , Tasmeydan ve çok sayıda Osmanlı eseri halen ayaktadır ve görülebilmektedir.

Soğuk bir kış sezonuna sahip Belgrad ,kış harici her mevsim ziyaret edilebilir. Uygun fiyatlı bir şehir olması , özellikle yazları renkli  gece hayatı ve vizesiz gidilebilmesi gibi avantajlarından dolayı ülkemizden en çok turist çeken şehirlerin başında gelmektedir.

Editörlerimizin Önerdiği Oteller :

Belgrad’da bulunan diğer Oteller için :


Booking.com

   1. Belgrad Kalesi
   2. Aziz Sava Katedrali
   3. Nikola Tesla Müzesi
   4. Avala Tepesi
   5. Askeri Müze
   6. Kalemegdan (Kale Meydanı)
   7. Ruzica Kilisesi
   8. Havacılık Müzesi
   9. Pobednik Anıtı
   10. Sırbistan Ulusal Müzesi
   11. Bayraklı Camii
   12. Çağdaş Sanat Müzesi
   13. Prens Milor Konağı
   14. Republic Meydanı
   15. TasMeydan Parkı
   16.  Eski Saray
   17. Aziz Mark Kilisesi
   18. Prince Mihailo Heykeli
   19. B.I.G.Z Binası

St.Sava Katedrali

Bir Balkan şehri olan Belgrad , İstanbul’a 950 km uzaklıkta olup otomobil ile ulaşılabilecek şehirlerdendir. Sofya ve Niş üzerinden 9 saatte gitmek mümkündür.

Ülkemizden çok ziyaretçi alan bir lokasyon olduğundan havayolu firmaları tarafından çok sayıda direkt sefer konulmuştur. Atatürk havalimanından THY her gün iki  ( TK1081- TK1083 ) ve Atlasglobal  bir sefer düzenlemektedir. Sabiha Gökçen den Pegasus Havayollarının da her gün seferleri bulunmaktadır.

Nikola Tesla havaalanı merkezden 18 km uzaklıktadır. Merkeze çeşitli alternatifler kullanarak ulaşım mümkündür.

A1 isimli hatta çalışan minibüsler Slavija Meydanı’na 300 RSD karşılığında ring seferi düzenlemektedirler.( 1 Euro = 122 RSD )

72 No lu otobüslere binerek merkezdeki Zeleni Venac meydanına 150 RSD ücretle gidebilirsiniz.( Bileti otobüs yerine havalimanından alırsanız fiyat 90 RSD ye düşmektedir )

Nikola Tesla Havalimanı

Şehir merkezinde Tramvay , Otobüs ve minibüsler  çalışmaktadır. Metro sistemi bulunmayan şehirde yaya olarak ta bir çok noktayı gezebilmek mümkündür.